D-Day Hel 2017

  • termin : 21 Sierpnia 2017 - 27 Sierpnia 2017
  • miasto : Hel
logo
A A

D Day Hel 2017 - fantastyczna inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrucji wojskowych. Miasto Hel ze swoimi wspaniałymi, odrestaurowanymi obiektami z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego. Jest to już XII edycja imprezy.


Wśród przewidzianych na tegoroczny D-Day Hel atrakcji są m.in:


- prezentacje pojazdów militarnych
- dioramy tematyczne
- konkurs i pokaz mody w stylu lat 40-tych
- inscenizacje (w dzień i w nocy)
- parada D-Day Hel 2017
Muzeum Techniki Wojskowej GRYF - pomorskie
D-Day Hel jest imprezą, którą organizuje Fundacja Ochrony Zabytków Techniki D Day Hel 2017Militarnej, Miasto Hel, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite z Trójmiasta. Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (niczym małym francuskim miasteczku z Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.


D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży.  Każdego dnia na helskich ulicach, plażD Day Hel desant na Hel - fot. R.Kretkiewiczy oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.
Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne różnych zespołów muzycznych. Na ulicy Kuracyjnej w Helu powstają dioramy edukacyjne przy udziale łącznie ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy. Mają oni do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman.


Desant na Hel - fot. materiały prasowe D-Day HelDesant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Według danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel zeszłoroczny D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.


Wśród atrakcji dla przybyłych widzów jest także możliwość nabycia „Certyfikatu uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazety stylizowanej na okres wojenny. Przygotowane są loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskie fokarium znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


W latach poprzednich patronat medialny nad D-Day Hel objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy można liczyć w dziesiątkach tytułów.


Konkurs mody lat 40-tych - to stały już punkt programu helskiej inscenizacji.


PROGRAM D-day Hel 2017:


21.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna
16:00 - Uroczyste wciągnięcie flag - Cypel Helski
18:30 - Parada* - ul. Wiejska
20:30 - Kino D-DAY - film „Churchill” - port rybacki

22.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna
17:30 - Parada* - ul. Wiejska
19:00 - Koncert Muzyki lat 40-tych - „eMBand” - scena Bulwaru Nadmorskiego

23.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna
17:00 - Konkurs mody lat 40-tych - scena Bulwaru Nadmorskiego
21:30 - Inscenizacja nocna "Spadochroniarze nocą - All American" - Urząd Miasta, ul. Wiejska

24.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna
14:00 - Inscenizacja "Pancerna Pięść" - stanowisko artyleryjskie B-3 "CAESAR" - (Muzeum Obrony Wybrzeża)
17:00 - Parada* - ul. Wiejska
19:00 - Pokaz Mody lat 40-tych - scena Bulwaru Nadmorskiego
20:30 - Kino D-DAY - film „Churchill” - port rybacki

25.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi – ul. Kuracyjna
15:00 - Inscenizacja "Misja St. LO" – ul. Przybyszewskiego
20:00 - Koncert muzyki lat 40-tych - „eMBand” - scena Bulwaru Nadmorskiego

26.08.2017
11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi – ul. Kuracyjna
16:00 - Inscenizacja główna "Lądowanie na plaży Omaha" - Cypel Helski
17:00 - Uroczyste opuszczenie flag, zakończenie D-Day Hel 2017 - Cypel Helski
19:00 - Parada** – ul. Wiejska
21:30 - Pokaz "Światło i dźwięk" - Bulwar Nadmorski

27.08.2017
11:00-15:00 - Prezentacja i wystawa pojazdów militarnych - Port Wojenny
14:00 - Msza polowa - ul. Kuracyjna, Bateria Laskowskiego

* Parada z udziałem wszystkich uczestników i gości
** Parada tylko dla rekonstruktorów oraz kolekcjonerów

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany harmonogramu.
Organizatorami D-Day Hel są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Więcej...
Noclegi na Helu - są tutaj
Atrakcje miasta Hel i okolic - są tutaj


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj


Zapraszamy na D-Day Hel 2017
- desant na Półwysep Hel - gwarantowany!