XXVI Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego Gniew 2017

  • termin : 24 Czerwca 2017 - 25 Czerwca 2017
  • miasto : Gniew
  • miejsce : Zamek w Gniewie
  • telefon : (58) 535 25 37 , (58) 535 21 62
  • www : http://www.zamek-gniew.pl
logo
A A

XXVI MIĘDZYNARODOWY KONNY TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO 


Zamek Gniew i jego Rycerze Gniewu ponownie staną w szranki turniejowe z najlepszymi Rycerzami z Anglii, Holandii, Norwegii i USA. Turniej Rycerski w Zamku Gniew zakwalifikowany został do szóstki najlepszych turniejów na świecie i uznany za  najważniejszy na  Starym Kontynencie. Patronuje mu organizacja WorldJoust Tournaments z San Diego, której surowe zasady przyjęli organizatorzy gniewskiego turnieju.


Najwyższe standardy jakości uzbrojenia i bezpieczeństwa koni oraz ludzi, wierny historycznym wzorom ceremoniał łączą się w niespotykane widowisko historyczne i sportowe. Główną konkurencją turnieju jest „gonitwa na ostre” (ang. Joust) polegająca na ataku kopią celem jej skruszenia bądź wysadzenia z siodła nadjeżdżającego wzdłuż bariery konnego przeciwnika, zakutego w pełną zbroję płytową. Ponadto zawodnicy uczestniczą w zespołowej gonitwie turniejowej „buhurt” walcząc w zbrojach maczugami turniejowymi, a także w gonitwach sprawnościowych  z użyciem kopii, miecza czy włóczni. Rycerzom towarzyszą liczne poczty, których członkowie zmagać się będą w pojedynkach pieszych z użyciem wszelkiej średniowiecznej broni. Doskonałym tłem do gonitw będzie nie tylko sylweta krzyżackiej warowni ale zacny obóz rycerski, dostępny dla „współczesnych”. Nie zabraknie tym razem sobotniego nocnego spektaklu „Turniej Złotej Róży”, cieszącego się zawsze wielkim zainteresowaniem Widzów. 


Turniej rozgrywany będzie na terenie Historycznego Parku Rozrywki zlokalizowanego na Turniej Rycerski im. Jana III Sobieskiego GNIEWprzedzamczu południowym, gdzie mieści się arena turniejowa, obóz rycerski, stajnie, warsztaty rzemiosł dawnych, zwierzyniec oraz najnowsza atrakcja Zamku – wieża oblężniczo, wspinaczkowo, zjazdowo, widokowa, czyli wspaniała możliwość aktywnego poznawania historii „od kuchni”.  Goście umęczeni przeżyciami turniejowymi znajdą wytchnienie w komfortowych pokojach Hotelu Rycerskiego i Pałacu Marysieńki, a solidne pożywienie w zamkowych restauracjach i karczmach. Miłośnicy zabytków zwiedzić mogą ekspozycje muzealne zgromadzone w Zamku Gniew i nawiedzić multimedialny spektakl „Wakacje z Duchami”. Kontemplowanie wspaniałej przyrody Doliny Dolnej Wisły oraz sylwety średniowiecznego Gniewu  zapewnią regularne rejsy zamkowymi gondolami.


 


XXVI Turniej Rycerski Króla Jana III w Zamku Gniew - Najważniejszy Turniej Rycerski w Europie!
Zapraszamy!Z ostatniej chwili:

Zebrani pod Zamkiem w Gniewie będą świadkami historycznego wydarzenia - starcia na kopie ciężkozbrojnych rycerzy reprezentujących dwa wyjątkowe zespoły reprezentujące:

najstarszą instytucję muzealną na świecie – Royal Armouries Museum
w Leeds z Wielkiej Brytanii (wystąpią: 1. Andrew Deane; 2. Nicky Willis; 3. Andrew Balmforth)
oraz
Zamek Gniew (wystąpią 1. Jarosław Struczyński; 2. Adam Ałaszewski; 3. Adam Firyn)


Gośćmi Honorowymi Turnieju są Pan dr Edward Impey, dyrektor generalny i Mistrz Zbrojowni Królewskich oraz Pani Emma Carver, dyrektor komunikacji społecznej Muzeum Zbrojowni Królewskich w Leeds.
Patronat Honorowy nad XXVI Międzynarodowym Turniejem Rycerskim Króla Jana III objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PROGRAM
XXVI  MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO


SOBOTA,  24 czerwca

12.00 CEREMONIA  OTWARCIA OBCHODÓW 350. IMIENIN JANA SOBIESKIEGO, STAROSTY GNIEWSKIEGO  - „GNIEWINKI 2017” oraz  XXVI MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III

ROYAL ARMOURIES MUSEUM LEEDS vs ZAMEK GNIEW-RYCERZE GNIEWU

Wjazd Starosty z Pocztem Husarskim, przywitanie Mieszkańców i Gości Imieninowych, Prezentacja Drużyn Rycerskich, Koncert Wojskowej Orkiestry Dętej

13.00 - 20.00  JARMARK JANOWY - prezentacje rzemiosł dawnych, historyczny dom mody, strzelnica z łuku i kuszy, oporządzanie koni i ubieranie rycerzy w zbroje turniejowe, wieża wspinaczkowa i widokowa, zwierzyniec, gry i zabawy dla dzieci, kramy kupieckie itp.
13.00 GONITWY TURNIEJOWE – RUNDA I
- konne gonitwy sprawnościowe z mieczem, włócznią i kopią oraz starcia rycerzy w zbrojach, których celem jest skruszenie kopii i wysadzenie przeciwnika z siodła
14.00 TURNIEJ WALK PIESZYCH
15.00 GONITWY TURNIEJOWE – RUNDA II
16.00 PLEBEY – gry i zabawy obozowe z udziałem Publiczności
17.00 TURNIEJ WALK PIESZYCH
18.00 GONITWY TURNIEJOWE – RUNDA III
19.00 MELEĖ –  gra turniejowa rycerzy konnych z maczugami
20.00 WYSTĘP GWIAZD: Kabaret pod Wyrwigroszem, Formacja Nieżywych Schabuff
23.00  WIDOWISKO HISTORYCZNE „TURNIEJ ZŁOTEJ RÓŻY” – nocne pojedynki „Rycerzy Gniewu” w niepowtarzalnej oprawie ognia, światła i dźwięku

NIEDZIELA, 25 czerwca

12.00 - 17.00  JARMARK JANOWY
12.00 TURNIEJ WALK PIESZYCH
13.30 GONITWY TURNIEJOWE  - RUNDA FINAŁOWA
15.00 MELEĖ – GACIOHURT
15.30 CEREMONIA  WRĘCZENIA NAGRÓD ZWYCIĘZCOM TURNIEJU
16.00 MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY ZAMKOWEJ z udziałem chóru gregoriańskiego SCHOLA CANTORUM GYMEVENSIS

Patronat Honorowy: Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy i Partnerzy:
Royal Armouries Museum w Leeds, Wielka Brytania
Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew
Biblioteka Publiczna w Gniewie
Zamek Gniew Sp. z o.o.
Pogoda będzie raczej umiarkowana, z temperaturami w okolicach 18 stopni Ceplsusza. Spore zachmurzmurzenie, ale z możliwymi przejaśnienia,i i przebłyskami słońca, a także przelotnym deszczem. Dla ubranych w ciężkie zbroje rycerzy - zdecydowanie lepsza od upałów i palącego słońca!
Noclegi w Gniewie - są tutaj


Atrakcje turystyczne w Gniewie - są tutaj


Zdjęcia Żóltego Regimentu Piechoty - biorącego udział w rekonstrukcjach historycznych na Zamku Gniew - są tutaj