Letnie Koncerty Carillonowe

logo
A A

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe serdecznie zapraszają na Letnie Koncerty Carillonowe.
 
Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony koncertowe – instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Dwa gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci to carillon mobilny „Gdańsk“ (48 dzwonów).
 
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska razem z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną organizuje czwarty cykl letnich, bezpłatnych koncertów, których głównymi bohaterami są gdańskie dzwony wieżowe oraz mobilny carillon „Gdańsk”. Utwory, od klasyki po muzykę z gier komputerowych, będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata w każdy piątek o 21:00 z wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej.

Koncerty rozpoczną się 7 lipca, a zakończą 26 sierpnia. Pierwszemu z nich będzie towarzyszył carillon mobilny Gdańsk, który jest jedynym takim urządzeniem w Polsce. Na koniec każdego z piątkowych koncertów zostanie wykonana kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny, fontannę i elektronikę. Aranżacje kończące koncerty są owocem konkursu kompozytorskiego Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej „Fontannie bije ten dzwon”. W lipcu wykonawcy będą grać utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” autorstwa Kamila Cieślika - laureata pierwszego miejsca, a w sierpniu „Nihil constant” – Katarzyny Kwiecień-Długosz, której kompozycja zajęła drugie miejsce.

Aranżacje od klasyki po muzykę z komputera. Z całego świata. Bezpłatnie.

- W tym roku program cyklu jest naprawdę imponujący – podczas inauguracji wykonana zostanie przy Fontannie Heweliusza „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny „Gdańsk”. Podczas koncertu 18 sierpnia wykonane zostaną utwory z gier komputerowych – zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznanie jak największej liczby utworów - mówi Monika Kazimierczak dyrektor artystyczny koncertów z Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

W koncertach solowych usłyszymy carillonistów: niewidomego wirtuoza z Belgii – Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Aby zrozumieć muzykę potrzeba ciszy, albo towarzystwa dźwięków natury.

Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji. Radzą też, które najlepiej wybrać.

- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości Przeora OO. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania – okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki to tylko przy dźwiękach wody – zachęca Kazimierczak.

Wszystkie koncerty współorganizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, poprzez należące do niego Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w górnych kondygnacjach kościoła św. Katarzyny. Partnerem strategicznym jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

PROGRAM - WODOWANIE SZTUK

PIĄTKI (godz. 21.00, Wieża kościoła św. Katarzyny)

7.07.2017 – Kamil Cieślik
Koncert inauguracyjny – „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla
Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”

14.07.2017 – Tom Van Peer (Belgia)
W programie m.in. muzyka romantyczna we własnych aranżacjach

21.07.2017 – Arie Abbenes (Niderlandy)
„Wieczna powtórka” - w programie utwory oparte o powtarzalne struktury

28.07.2017 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)
„Nowoczesne dzwony” - w programie m.in. polskie utwory z elektroniką

W lipcu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Cieślika „Opowieści Fontanny Heweliusza” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza.


 O kościele św. Katarzyny - czytaj tutaj


4.08.2017 – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
“Muzyka ze współczesną holenderską nutą”

11.08.2017 – Anna Kasprzycka (Gdańsk)
“Muzyka obu Ameryk”

18.08.2017 – Wojciech Lauer (Gdańsk)
„Muzyka z gier komputerowych”

25.08.2017
Koncert finałowy – różni artyści
„Currents/Prądy” utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny
Tiffany Ng (USA)
Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) – wizualizacje

W sierpniu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Kwiecień-Długosz „Nihil constant” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza


PROGRAM SOBOTNICH KONCERTÓW Z WIEŻY RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

SOBOTY (godz.12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta)

8.07.2017 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)
Muzyka z Gdańska i okolic

15.07.2017 - Tom Van Peer (Belgia)
Improwizacje na tematy filmowe, polskie oraz kompozycje własne

22.07.2017 - Arie Abbenes (Niderlandy)
Dutch Market Recital – tradycyjny holenderski koncert w dzień targowy 

29.07.2017 – Ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego

5.08.2017 - Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
Muzyka ze świata

12.08.2017 - Anna Kasprzycka (Gdańsk)
Z lutni na carillon– transkrypcje utworów lutniowych

19.08.2017 - Wojciech Lauer (Gdańsk)
Standardy jazzowe na carillonie

26.08.2017 – Tiffany Ng (USA)
Glass Umbrella – kompozytorki w centrum uwagi

Wieża kościoła św. Katarzyny
Każdy piątek lipca i sierpnia, godz. 21.00
Miejsca do słuchania koncertów z wieży kościoła św. Katarzyny: Skwer Heweliusza (przy Fontannie Heweliusza), ogród OO. Karmelitów

Wieża Ratusza Głównego Miasta
Każda sobota lipca i sierpnia, godz. 12.05
 


Tanie noclegi w Gdańsku - polecają Pokoje Lulu :-)


 


Tanie noclegi - Gdańsk - Lulu