Globaltica World Cultures Festival 2017

  • termin : 19 Lipca 2017 - 23 Lipca 2017
  • miasto : Gdynia
  • ulica : al. Zwycięstwa 291
  • miejsce : Park Kolibki
  • bilety : 18 - 120 zł, w przedsprzedaży 18 - 99 zł
  • www : http://www.globaltica.pl
logo
A A

Globaltica Gdynia19-23 lipca 2017 to dni, kiedy w Gdyni zapanuje kultura z czterech stron świata.
GLOBALTICA World Cultures Festival odbędzie się w tym roku już po raz trzynasty.


Globaltica to wyjątkowe wydarzenie na polskiej mapie festiwalowej z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, organizatorzy sprowadzają do Gdyni bywalców największych europejskich festiwali i zdobywców ważnych dla muzyki world nagród. Festiwal z założenia poszukuje tych obszarów, gdzie kulturowe korzenie spotykają się z nowoczesnością, pokazując, że to co tradycyjne może być modne i pożądane we współczesnej kulturze.


Festiwal nieprzerwanie rozwija się na wszystkich płaszczyznach. Globaltica to od początku istnienia nie tylko święto muzyki world na najwyższym poziomie, ale kilka tygodni imprez towarzyszących – wystaw, warsztatów, spotkań filmowych i literackich czy dyskusji poruszających społeczne i polityczne wątki.


Od początku ideę festiwalu stanowiło promowanie otwartości na świat i jego kulturowy pluralizm. Tę otwartość wspiera także niezobowiązująca, piknikowo-plenerowa formuła festiwalu. Wyjątkowości całemu wydarzeniu dodaje też niezwykła oprawa – w zabytkowym Parku Kolibki, zielonej enklawie w środku Trójmiasta przez trzy letnie dni można piknikować, słuchać starannie dobranych dźwięków i uczestniczyć w szeregu imprez. Na scenie głównej i kameralnej usłyszymy koncerty, na łące na terenie festiwalu odbędą się panele dyskusyjne i spotkania autorskie, warsztaty z muzykami, pokazy filmowe i aktywności dla dzieci.


XIII Edycja Festiwalu Kultur Świata odbędzie się w dniach 19-23 lipca w Gdyni.


PROGRAM GLOBALTICA 2017


Wschodnioafrykański retropop i estoński folk postawiony na głowie, czyli Alsarah i Trad.Attack. To pierwsi artyści, którzy zagrają na XIII edycji Festiwalu Globaltica w Gdyni.

ALSARAH to urodzona w Sudanie wokalistka, która mieszka i tworzy na Brooklynie. Z grupą THE NUBATONES tworzą repertuar, w którym melodie grane na lutni oud mieszają się z elektryzującymi, jazzowo-soulowymi liniami basu, a ostre brzmienie instrumentów perkusyjnych tchnie nowe życie w tradycyjne rytmy.

W Chartum - stolicy Sudanu, spędziła pierwsze 8 lat swojego życia, po czym wraz z rodziną przeniosła się do Jemenu, by uciec przed reżimem swojej ojczyzny. W 1994, gdy wybuchła wojna domowa w Jemenie, po raz kolejny zmuszona została do ucieczki - tym razem do Stanów Zjednoczonych. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 12 lat. Debiutancki album zatytułowany Silt, nagrany wraz z grupą THE NUBATONES, wydała wiosną 2014 roku, a następnie we wrześniu 2016 roku ukazał się kolejny krążek Manara.

Alsarah & The Nubatones poszukują doskonałej równowagi między kulturą miejską, nowoczesnością i elementami tradycji, w których się wychowali. Od czasu pierwszego koncertu w październiku 2011 r. grupa występowała w wielu miejscach na całym świecie biorąc udział w najbardziej prestiżowych festiwalach. Docierając do zróżnicowanej wiekowo i etnicznie publiczności, Nubatones udowodnili, że ich muzyka przełamuje wszelkie bariery kulturowe i językowe.

Koncert na Globaltice będzie ich pierwszym spotkaniem z polskimi słuchaczami.

TRAD.ATTACK są trójką przyjaciół, którzy postanowili w twórczy i nowoczesny sposób przedstawiać estońską muzykę ludową. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zapraszają do skorzystania z pola namiotowego.

Zespół tworzą Sandra Sillamaa, Jalmar Vabarna i Tõnu Tubli. Od czasu ich debiutu w 2014 roku zespół otrzymał 14 nagród muzycznych w Estonii, wydał doceniony na arenie międzynarodowej debiutancki album AH! i koncertował w 28 krajach - od Chile po Malezję, a w Estonii bilety na ich koncerty wyprzedawane były nawet przy ilości 7000 miejsc. Zespół obecnie przygotowuje się do wydania swojej najnowszej płyty Shimmer Gold, której premiera planowana jest na maj 2017 roku. Swoje inspiracje czerpie z archiwalnych nagrań starych estońskich pieśni tradycyjnych, a muzyka ludowa jest tu tylko punktem wyjścia do czegoś zupełnie nowego. W ich twórczości przeszłość łączy się z przyszłością, czego efektem jest muzyka przepełniona radością, energią, miłością, szaleństwem i artystycznym wizjonerstwem.

Zespół daje żywiołowe i dynamiczne koncerty, choć są zaledwie triem, wykorzystującym akustyczne instrumentarium. To jest folk, bity i rock'n'roll!

Oba zespoły zagrają na głównej scenie festiwalu w piątek, 21 lipca. Bilety są już dostępne.

Wszystkie informacje dostępne będą na stronie www.globaltica.pl


Bilety:

Bilet na 20 lipca Stara Wozownia – 18 zł
Bilet na 21 lipca Scena Główna – 30 zł do 14.07 - 35 zł od 15.07
Bilet na 22 lipca Scena Główna – 30 zł do 14.07 - 35 zł od 15.07
Karnety - od 20.07 do 22.07 (Wozownia, Scena Główna) – 55 zł do 14.07, 60 zł od 15.07
Karnety - od 21 do 22.07 (Scena Główna) - 40 zł do 14.07, 45 zł od 15.07
Karnety z polem namiotowym - od 19.07 do 22.07 z 23.07 (Wozownia, Scena Główna) – 99 zł do 14.07, 120 zł od 15.07
Karnety z polem namiotowym - od 21.07 do 22.07 ( Scena Główna) - 85 zł do 14.07, 110 zł od 15.07