Gdańska Choinka 2017

  • termin : 05 Grudnia 2017
  • godzina : 17.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.plama.art.pl
logo
A A

„Przypływam do Gdańska STOP Czekajcie na mnie na Zielonym Moście STOP 5. 12. 2017 r. godz. 17.00 STOP Do zobaczenia STOP Mikołaj”


Gdańsk był pierwszym miastem gdzie w 1989 r. narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta.


Choinka Gdańsk TrójmiastoOd 1999 r. Fundacja Choinki Gdańskiej oraz klub "Plama" wspólnie organizują zimowe imprezy plenerowe, do których należą: "Gdańska Choinka" i "Gdańska Wigilia".


Gdańską Choinkę poprzedza rozpisanie konkursu skierowanego do najmłodszych gdańszczan na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Nagrodzone prace ozdobią choinkę ustawioną na Długim Targu przy fontannie Neptuna. Na przygotowanej scenie ustawionej przy choince konferansjer wraz z Prezydentem Gdańska w oczekiwaniu na Św. Mikołaja przedstawi dzieciom i ich rodzicom historię imprezy i zdradzi tajemnicę, dlaczego Mikołaj przybywa do Gdańska co roku drogą morską.


Tradycyjnym świątecznym akcentem będzie ubrana w warkocze świetlne 16-Choinka w Gdańsku - Długi Targmetrowa choinka, która stanie przy pomniku Neptuna, jej charakterystyczne ozdoby w formie gwiazd nawiązują do sklepienia bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zimową metamorfozę Gdańska uzupełnią rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów, przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewnią rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym, w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyska także ulica Szeroka. Iluminację świąteczną miasta będzie można podziwiać aż do 6 lutego.


Gdańska Choinka 2017UWAGA - w tym roku wyjątkowo, w geście solidarności z poszkodowanymi w sierpniowej wichurze, choinka będzie sztuczną konstrukcją.


Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5. grudnia. Właśnie tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją Święty Mikołaj przypływa do Gdańska. Nasze miasto jest pierwszym przystankiem w jego podróży po Polsce. Na przybycie Mikołaja szykują się już zespoły wokalne z Pałacu Młodzieży, aktorzy Teatru FETA oraz wszyscy gdańszczanie, którzy rokrocznie wypatrują go z nabrzeży Motławy. 

Choinka Małych GdańszczanTradycyjnie wraz z Mikołajem rozświetlimy lampki na Gdańskiej Choince i wręczymy nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan, która stanie na Targu Węglowym.

Szanowni Państwo! Wypatrujcie łodzi Mikołaja na wodach Motławy i razem z nami rozświetlcie lampki na Gdańskiej Choince!


UWAGA - we środę 6 grudnia, przy kole widokowym Amber Sky przy ul. Stągiewnej najmłodsze dzieci będą mogły zwiedzić pokój św. Mikołaja, odbyć podróż jego wirtualnymi saniami itp. Po południu będzie można również w tym miejscu spotkać siatkarzy Trefla Gdańsk. Każdy, kto wsiądzie do „szczęśliwej gondolki” z naszymi sportowcami otrzyma zaproszenie na mecz.


Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, „Plama” Gdański Archipelag Kultury

Partnerzy: Pałac Młodzieży, Żegluga Gdańska, Wolontariat Miasta Gdańska, MOSiR w Gdańsku.


Poniżej - zdjęcia z poprzednich lat z uroczystości zapalenia światełek na Gdańskiej Choince .


Zapraszamy do podziwiania Gdańskiej Choinki 2018!