Mozartiana 2017

  • termin : 20 Sierpnia 2017 - 26 Sierpnia 2017
  • miasto : Gdańsk - Oliwa
  • ulica : Cystersów 10
  • www : http://www.mozartiana.pl
logo
A A

Festiwal został zainaugurowany w 2006 r. z okazji 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Program koncertów obejmuje zarówno dzieła Mistrza jak i utwory inspirowane jego muzyką. Koncerty odbywają się nie tylko we wspaniałych wnętrzach Katedry Oliwskiej i Pałacu Opatów, ale również w przepięknych plenerach zabytkowego parku przypałacowego w Oliwie. Jest to wydarzenie bez precedensu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Festiwal prezentujący muzykę W.A. Mozarta w naturalnych wnętrzach epoki klasycyzmu jest liczącym się i wysoko ocenianym wydarzeniem muzycznym.


Koncertom towarzyszą zwykle wieczorne widowiskowe pokazy „tańczącej” fontanny (w tym roku nie będzie ich wyjątkowo) i sztucznych ogni.


W bogatym programie Festiwalu znajdują się koncerFestiwal Mozartowski Mozartiana Gdańsk Oliwaty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem, spektakle marionetkowe oraz pokazy tzw. fontanny tańczącej do muzyki patrona festiwalu. Niezwykły klimat w Parku Oliwskim tworzy również teatralizacja przestrzeni. Na ścieżkach i w alejach spotkać można postaci rodem z XVIII wieku. Niewątpliwym sukcesem Festiwalu jest to, iż z każdą odsłoną cieszy się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach festiwalu wynosi blisko 20 000 osób.


Festiwal, czyli święto muzyki Mozarta? Idea nieco przewrotna, bo muzyka ta powstawała wszak, by służyć rozmaitym świętom. Państwowym – jak Msza c-moll, skomponowana na ceremonię poświęcenia wiedeńskiego sierocińca w obecności rodziny cesarskiej. Prywatnym – jak Divertimento, napisane na imieniny siostry.


Dlaczego akurat Mozarta? Bo obdarował świat muzyką tak wspaniałą, że chcemy, by był równie „gdański” jak „wiedeński” (skoro Japończycy celebrują „naszego” Chopina jak własnego kompozytora, to czemu nie mielibyśmy podobnie potraktować Mozarta?). Szkoda również, gdyby ci, którzy dotąd jeszcze muzyki Mozarta nie słyszeli, pozbawieni byli okazji poznania jej, a niebezpieczeństwo jest niemałe, bo żyjemy w powodzi dźwięków, w której łatwo przeoczyć, czy „przesłyszeć” nawet taki cud.


Mozartianom sprzyja oliwskie otoczenie. Budowę pałacu ukończono w roku urodzin Mozarta (1756), ostatnią wielką pracę nad organami podjęto w roku jego śmierci (1791). Zbieżność dat jest przypadkowa, lecz w konsekwencji festiwalowe otoczenie przypomina to, w którym żył i tworzył ów kompozytor. Dobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto
Największą miłością Mozart darzył operę, a świat do dzisiaj odpłaca mu to wzajemnością: listę najczęściej wystawianych oper otwiera Czarodziejski flet. W czasie koncertów coraz to będą się więc odzywały echa jego oper, a nawet będzie okazja usłyszenia i zobaczenia „opery w pigułce” – Così fan tutte. Zderzenie frywolności rodem z XVIII wieku z naszymi wyobrażeniami o damsko-męskich relacjach może dać efekt dość nieoczekiwany.


Zgodnie z tradycją Mozartianów, obok wykonawców grających z pełnym respektem dla każdej nuty postawionej przez kompozytora, pojawią się też muzycy improwizujący i przerabiający jego muzykę.


Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dziękiMozartiana Gdańsk Oliwa 2017 różnorodności. Tworzą ją wielkie formy instrumentalno-wokalne, Koncerty muzyki operowej, jazzowej, a nawet góralskiej inspirowanej twórczością Mozarta, przedstawienia dla dzieci. Stałym punktem festiwalu jest pokaz „Woda, światło i muzyka Mozarta”. Nagłośnienie oraz gra świateł sprawią, że Park Oliwski stanie się sceną plenerową, którą wypełni muzyka wybitnego wiedeńczyka.


XII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" odbędzie się na terenie Parku Oliwskiego, Domu Uphagena i Katedry Oliwskiej.


Edycja festiwalu Mozartiana 2017 ma bardzo ambitny program artystyczny, m.in.:


recital znakomitego brytyjskiego klawesynisty Martina Ennisa - ukazujący muzyczne korzenie Mozarta (w tym utwory dotąd niewykonywane!)
oryginalne wykonania akordeonisty Macieja Frąckiewicza, który udowodni, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na instrumentach, których Mozart nie znał,
występ słowackiej orkiestry Slovak Sinfonietta oraz francuskiego wirtuoza trąbki Romaina Leleu,
występ Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, k
Mozartiana Gdańsk 2017tóra zagra z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk.
premiera spektaklu muzycznego napisanego dla festiwalu MOZARTIANA - Fantazja na oliwskie organy - w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem marionet, orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza.
widowiskowy koncert finałowy z udziałem wspaniałych artystów. Wystąpią: Robin Johannsen, Julia Leżniewa, Lothar Odinius i Wojciech Gierlach


Program Festiwalu Mozartiana 2017 - jest tutaj


Mozartiana 2017 - zapraszamy do Gdańska Oliwy!