Zamek współczesny Łapalice

  • miasto : Łapalice
A A

Zamek Współczesny Łapalice - niesamowita, betonowo-ceglana budowla, z przyległym rozległym wykopem pod staw, otoczona długim, wysokim murem z betonu. Zamek ma dwanaście wież (na pamiątkę 12 apostołów, lub 12 miesięcy), obronny barbakan, kaplicę oraz salę balową ponad pomieszczeniem basenu. Zbudowany na początku lat 80-tych XX wieku przez gdańskiego rzeźbiarza, który nie udźwignął ciężaru tej inwestycji - niszczeje powoli wzbudzając ciekawość u turystów miejscowych i zagranicznych.


Zamek Łapalice - pomorskiePrzeznaczenie fortecy jest do dzisiaj nieznane i utrzymywane w tajemnicy. Na pewno nie miał to być ani hotel, ani restauracja - wg pozwolenia na budowę miała to być ... willa. Trzeba przyznać, że bardzo oryginalna. Wstęp jest wzbroniony, ale aktualne zdjęcia tej budowli są dosyć powszechne...


Dojazd z Kartuz w kierunku Chmielna. Gdy drogą przejedziemy kilka kilometrów i wyjedziemy z lasu, gdy szosa będzie się kierować długim zjazdem w dół , skręcamy lewo w wąską drogę asfaltową (stoi tu mały drogowskaz). Po kilometrze droga zjedzie w dół i zatoczy łuk w lewo - jadąc do góry zobaczymy wkrótce strzeliste wieże zamku. Warto się pośpieszyć, bowiem budowli grozi rozbiórka!


Przy okazji serdecznie zapraszamy na przejażdżki konne, bryczką lub wozem drabiniastym - które proponuje miejscowa Agroturystyka "Stajnia Fiord", www.stajniafiord.zabookuj.eu, tel. 603 452 401 (Adam)