Bastiony Gdańsk

  • miasto : Gdańsk
A A

Bastiony - fortyfikacje z XVII wieku, budowane z nasypu ziemnego obwarowanego murem ceglanym na planie pięciokąta. W Gdańsku zachowało się kilka bastionów, z wewnętrznymi fosami (można zwiedzać kajakiem płynąc aż w pobliże portu). Druga linia wody została osuszona. Przy budowie nasypów i szańców użyto pewnego rodzaju kolejki linowej, którą transportowano ze wzgórz ziemię, co było dużym osiągnięciem inżynieryjnym. Część materiału stanowiły też miejskie odpady. Wewnątrz bastionów były kazamaty z prochem, amunicją i wozami artyleryjskimi. W razie potrzeby, po ślimakowatych tarasach wciągano działa na wysokie szańce. Na początku XX wieku Prusacy posadzili dodatkowo głóg, który pełnił rolę naturalnych zasieków.


Bardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym, na skalę europejską, jest śluza między Bastionami Żubr i Wilk. Umożliwiała wpływanie do miasta sporych statków, zapewniała wodę dla młyna, a w razie potrzeby obrony pozwalała na zalanie całej okolicy.
Walory historyczne i widokowe (szerokie panoramy) sprawiły, iż władze miasta urządziły tu ścieżki spacerowe, rowerowe, a w wielu miejscach znaleźć możemy ławki do odpoczynku.


Bastiony i śluza są dobrze widoczne na mapie satelitranej.