Hel - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 nad morzem - mini przewodnik

Hel - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 nad morzem - mini przewodnik

Miejscowość Hel

Hel - miasto i gmina, malowniczo położone na końcu Mierzei Helskiej zwanej też "helską kosą" lub często (choć geologicznie nieprawidłowo) Półwyspem Helskim.

Atrakcje Helu czynią go jednym z najpopularniejszych miejsc nad morzem i w całej w turystycznej Polsce. Co roku ciągPort w Helu - fot. UM Helną tutaj tysiące wczasowiczów, ale dzięki regularnym połączeniom tramwaju wodnego z Trójmiastem, łatwo i szybko (60-70 min) można ominąć tworzące się w sezonie korki. Hel jest także mekką rowerzystów, którzy chętnie testują wygodną ścieżkę rowerową prowadzącą z Helu do Władysławowa.
Rozkład kursów tramwajów wodnych (Gdynia - Jastarnia - Hel)  - jest tutaj

Z racji wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych, malowniczych krajobrazów oraz wygodnej, rozbudowanej bazy turystycznej - warto tutaj zaplanować dłuższy pobyt. To pozwoli na pełen komfort wypoczynku i podziwiania uroków tego wyjątkowego miejsca. UWAGA - popularna nazwa "półwysep" jest z

Poniżej znajdziesz ciekawe miejsca, imprezy oraz "dynamiczne" atrakcje turystyczne w Helu. Wszystko w promieniu kilku kilometrów. Cały teren sprzyja spacerom, rowerom. Można też skorzystać z lokalnej mini kolejki. Jak co roku specjalnie zapraszamy także na największą impreżę rekonstrukcyjną nad morzem - D-Day Hel. Szczegóły poniżej.

Noclegi Hel - są tutaj

Hel - atrakcje nad morzem

Bateria Laskowskiego - najsłynniejsza Stanowisko Baterii Laskowskiegobateria Helu, Działo Baterii Laskowskiego w gdyńskim muzeum WPktóra czterema działami Boforsa 152 mm (zasięg do 20 km) wielokrotnie zwyciężała w pojedynkach ogniowych z operującymi wokół Helu okrętami niemieckiej Kriegsmarine. Nie pomogły nawet ataki pancerników dysponujących armatami kalibru 280 mm. Umiejętnie zamaskowana, świetnie dowodzona bateria pomogła obrońcom Helu wytrzymać długie 32 dni ostrzałów, nalotów i prób zdobycia półwyspu także drogą lądową. Obecnie jedno historyczne, wrześniowe działo znajduje się w Gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej, zaś drugie zachowane - w Warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

Bateria Schleswig-Holstein - Podstawa działa - fot. R. Kretkiewiczzbudowana dla trzech 160 tonowych dział Kruppa o kalibrze 406 mm - największym na świecie, jeśli chodzi o stałe baterie lądowe. Standardowe pociski do nich ważyły ponad tonę i dolatywały na odległość ponad 55 km. Załoga wieży liczyło 20 osób; a obsługa dodatkowa ok. 60 dalszych. Lufę po 200 strzałach trzeba było wymieniać. Helskie działa, po zamontowaniu i sprawdzeniu gotowości bojowej, wkrótce zdemontowano i przewieziono na francuskie wybrzeże kanału La Manche. Zdobyte przez aliantów zostały zniszczone. Identyczne działa są zabytkami udostępnionymi w Norwegii - można je obejrzeć na zachowanych stanowiskach.

Wieża kierowania ogniemDużą atrakcją muzeum jest również 8-piętrowa wieża kierowania ogniem. Obecnie w Stanowisko działa z zewnątrzpomieszczeniach działobitni jednego ze stanowisk , znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża - dedykowane polskim, bohaterom września 1939 r. Stworzone dzięki pasjonatom z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" oraz wsparciu Burmistrza miasta Hel, szybko stało się popularną atrakcją turystyczną. Urozmaiconym, stale powiększanym ekspozycjom wewnątrz bunkrów, towarzyszy mini strzelnica. Tutaj można dać ognia...

Hel, ul.Helska 16, tel. 697 888 583 Czynne, ceny biletów:  www.helmuzeum.pl


Fokarium - prawdopodobnie największa atrakcja Helu - znajduje się w Stacji Morskiej fot. Krzysztof E. SkóraUniwersytetu Gdańskiego, usytuowanej prawie na końcu półwyspu, między portami wojennym a rybackim. Placówka jest sławna wśród turystów za sprawą fok, które można oglądać także z sali podglądu podwodnego. Dodatkową atrakcją jest obserwowanie tych sympatycznych zwierząt podczas karmienia (godz. 11.00 i 15.00) Fokarium jest otwierane o godz. 9.30, zaś zamykane w zależności od pory roku i czasu zachodu słońca. Aktualnie, poza sezonem jest czynne do godz.16.00. Bilety - 2zł. Uwaga, na teren stacji nie można wprowadzać zwierząt.
Hel, ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36 . Więcej www.fokarium.com

 

Kopiec Kaszubów - pamiątkowa instalacja zbudowana z głazów zebranych w różnych częściach Kaszub. Największy z nich pełni funkcję obelisku, na ktorym znajdują się:
 - tradycyjny herb Kaszub - Gryf Kaszubski
 - napis: HEL - POCZĄTEK POLSKIKopiec Kaszubów Hel
 - nazwy miejscowości w obrębie Poslki, w których znajdziemy oddziały Zrzeszenia-Kaszubsko Pomorskiego.

Autorem Kopca jest nieżyjący już sopocki architekt Bruno Wandtke, m.in współzałożyciel Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Użyte do budowy ogromne kamienie nawiązują do legendy o potężnych Stolemach. Te wielkoludy władające onegdaj Kaszubami cechowała siła, wiara, niezłomność i hart ducha. Właśnie tym przymiotom starają się być wieni Kaszubi. Według legendy, gdy między ludźmi zapanuje pokój, zgoda i przyjaźń, wówczas głazy ożyją na powrót zamieniając się w ogromne Stolemy o dobrych sercach.

Kopiec znajduje się nad samym morzem, po prawej stronie ścieżki będącej przedłużeniem ulicy Morskiej w Helu, a przechodzącej dalej w nadmorską promenadę.


Latarnia morska HelLatarnia morska - wysokość wieży 41m zasięg światła ok.33 km. Na spragnionych widoków czeka prawie 200 schodków, ale widoki rekompensują wysiłek.
Uwaga, pasjonaci latarń morskich, którzy uzyskają potwierdzenie ich odwiedzin - zgodnie z regulaminem Towarzystwa Przyjaciół CentralnegoMuzeum Morskiego - mogą otrzymLatarnia morska z bursztynu Hel - bursztynowa replikaać specjalne odznaki "Blizy" ( z kaszubskiego - "latarnia")
Hel, ul. Bałtycka 4, tel. 58 675 06 17 . Dostępne do zwiedzania w okresie maj-wrzesień.

Kiedy czynna, ceny biletów, godziny otwarcia - są tutaj.

Warto wspomnieć, że helska latarnia doczekała się wyjątkowej repliki z bursztynu. Unikalne dzieło pobiło rekord Guinessa w kategorii "największa rzeźba z bursztynu". Bursztynowa latarnia ma 211 cm wysokości i waży ok. 13,5 kg. Można ją podziwiać na helskim skwerze w pobliżu Muzeum Rybołówstwa.w
Autorem rekordowego dzieła jest pan Tomasz Ołdziejewski, który zdobył już jeden rekord Guinnessa - budując z bursztynu 40-kilogramowy model Titanica.



Muzeum Rybołówstwa - mieści się wMuzeum Rybołówstwa Hel - oddział NMM w Gdańsku najstarszym w Helu, prawie 600 - letnim budynku poewangelickiego kościoła. W dobie kostkowanych filetów z hipermarketu, prezentowane tutaj narzędzia dawnych rybaków przedstawiają się coraz egzotyczniej. I tym bardziej wzbudzają podziw dla wymaganej w tym zawodzie siły, zręczności i twardości charakteru.
Oprócz zbiorów sprzętu rybackiego, znajdziemy tutaj także ekspozycje fauny oraz kolekcję 11 łodzi (na zewnątrz). Można także wejść na wieżę widokową, z której rozciąga się ładna panorama na helski port, plażę, miasto i Zatokę Gdańską. Godziny otwarcia, bilety - patrz tutaj
Hel, ul. Bulwar Nadmorski 2, tel. 58 675 05 52

 

Nurkowanie - atrakcja dostępna nielicznym, ale bardzo pobudzająca wyobraźnię. Wzorem innych miejsc na świecie miasto Hel postarało się o specjalną jednostkę, którą zatopiono na głębokości ok. 21 metrów, 200 metrów od brzegu. Ten los - lepszy niż pocięcie na żyletki - spotkał blisko 50 letni kuter pasażersko-łącznikowy BRYZA z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Kuter Bryza K-18 ma długość blisko 29 metrów, szerokość ponad 6 metrów, wysokość boczna 3 metry (zanurzenie 1.85 m)i wyporność ok. 140 ton. Po usunięciu wszelkich urządzeń i elementów potencjalnie niebezpiecznych dla nurków, kuter Bryza K-18 został uroczyście zatopiony w 2009 roku na pozycji o współrzędnych 54*36'21,70" i 18*47'39,10" na głębokości ok. 21 m i w odległości 200 metrów od brzegu.
Dodatkową atrakcją dla nurków odwiedzających Hel są pamiątkowe medale ukryte we wraku Bryzy (w ilości 99 szt. w 2009) wydane z okazji zatopienia jednostki. Więcej o Bryzie - jest tutaj

Kto chciałby zobaczyć coś z lądu może odwiedzić znikające stopniowo wraki okrętów Wraki okrętów GROM WICHER Helwojennych na plaży przy dawnym porcie wojennym. Wspomniane pozostałości to resztki dwóch niszczycieli zbudowanych ponad 70 lat temu w ZSRR. Po zakończeniu służby w polskiej Marynarce Wojennej (nosiły nazwy Wicher II i Grom II ku czci słynnych poprzedników) zostały częściowo rozebrane i zatopione dla osłony falochronu. Na zdjęciu obok pokazana jest ich lokalizacja.
Dojście z centrum Helu zajmuje nieco ponad pół godziny. Dla niektórych osób może to być - zależnie od pory roku - dość cicha i spokojna miejscówka...

 

Wspaniałe plaże!Plaże helskie - słyną z drobniutkiego, czystego piasku, który aż prosi by się na nim położyć.
Dodatkową rekomendacją niech będzie obecność prezydenckiego ośrodka wypoczynkowego. Brzegiem półwyspu spacerował Prezydent Polski, Prezydent USA - możesz i Ty. Długość linii brzegowej sprawia, że jeśli się chce - nie będzie kłopotu ze znalezieniem wolnego miejsca.

Port rybacki - odwiedziny tego miejsca są okazją do obejrzenia całej flotylli dzisiejszych kutrów i łodzi rybackich. Można też podpatrzeć nieco życia prawdziwych wilków morskich wracających z połowu. Stałym elementem są wypłynięcia w morze różnego rodzaju stateczków oferujących rejsy wycieczkowe.

 

Rowery - idealny środek transportu na płaskim Półwyspie Helskim. Zapraszamy po nie do Wypożyczalni Turystycznej INNE oferującej:
- rowery górskie oraz miejskie
- namioty turystyczne
- materace i śpiwory
- przyczepy kempingowe

Wypożyczalnia rowerów Półwysep Hel Władysławowo ChłapowoWypożyczalnia jest bardzo wygodnie zlokalizowana w miejscowościach Władysławowo Chłapowo oraz Hel. To pozwala wszystkim gościom wypoczywającym na Półwyspie i w jego okolicach wypożyczyć np. rower w na jednym końcu 35 kilometrowej Mierzei, a zostawić go na drugim końcu. Komfort uzytkowników rowerów zwiększa dodatkowo mobilny personel Wypożyczalni, który odwiedza również inne miejscowości - pomiędzy stałymi punktami w Chłapowie i Helu - służąc poradami i pomocą.

Wypożyczalnia Turystyczna "INNE"
Władysławowo, ul.Władysławowska dz.400
www.wypozyczalnia-turystyczna.pl
tel. 600 630 999
wypozyczalniaturystyczna@gmail.com

 

Sala tradycji - fot. UM Hel

Sala tradycji - W budynku Klubu Garnizonowego znajduje się ekspozycja pamiątek związanych z obecnością wojska w Helu. Bogata historia militarna tego miejsca wynika ze znaczenia półwyspu oraz otaczającej go aury tajemniczości i niedostępności. Tak było przez wiele lat. Dzisiaj w pobliżu Klubu znajduje się plenerowa ekspozycja uzbrojenia, m.in. słynny kuter Batory. W połowie września 1939 roku załodze tej jednostki udało się przedrzeć prze kordon hitlerowskiej blokady i szczęśliwie dotrzeć na wody neutralne.

Ulica Wiejska - centrum miasteczka przyciąga charakterystycznymi domkami rybackim, pełnymi pubów, kawiarni i stylowych restauracyjek. Tutaj można zaspokoić głód i pragnienie dając upust różnym fantazjom kulinarnym. Królują oczywiście potrawy z ryb, ale inne przysmaki też się znajdą - np. w słynnej Maszoperii (ul. Wiejska 110, tel. 58 675 02 97)

Wakacyjne życie Helu urozmaicają liczne wydarzenia: rekonstrukcje historyczne, koncerty, festyny. Dokładne terminy i kontakty - patrz: CIEKAWE IMPREZY - tutaj. Oto niektóre z nich:

Sobótka - fot. UM HelSobótka - fot. UM Hel"Noc Świętojańska" - Sobótka
(23 czerwca)
Zabawa sobótkowa rozpoczyna się przemarszem orkiestry dętej ulicami Helu, której towarzyszy orszak świtezianek i diabłów a także wszystkich chętnych do zabawy. Na plaży od strony zatoki następuje przywitanie Neptuna z Prozerpiną, którzy przybywają drogą morską aby wziąć udział w zabawie i przeprowadzić chrzest morski "lądowym szczurom". Podpalanie beczki, puszczanie wianków przez panny. A na koniec wyśmienita zabawa przy muzyce.

"Święto Miasta"
(29 czerwca)
Występy zespołów i liczne konkursy na scenie Bulwaru Nadmorskiego. Przypomnienie historii miasta. Konkurs wiedzy o Helu. Występy artystyczne. Święci Piotr i Paweł, patroni naszego miasta, bawią się tego dnia razem z nami. Tą imprezą witamy w Helu wakacje.

Bursztyn - fot. UM HelSobótka - fot. UM HelPoławianie Bursztynu (początek lipca)
Impreza promująca wypoczynek, sport a przede wszystkim świetną zabawę nad polskim morzem. Podczas tej imprezy odbywa się wiele konkursów z nagrodami. Nie ma turysty, który nie chciałby bawić się z nami w ten dzień. Poławianie bursztynu jest prestiżową imprezą polskiego wybrzeża - to trzeba po prostu przeżyć!

Letni Festiwał Muzyki KameralnejK. Kolberger - fot. UM Hel - (lipiec) narodził się w 2001 roku. Jest chlubą miasta i pomysłodawców - członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dzięki dbałości o wysoki poziom artystyczny i organizatorski, festiwal zyskał patronat honorowy znamienitych osobistości: małżonki Prezydenta RP (do 2005 roku Pani Jolanty Kwaśniewskiej, fot. UM Helod 2006 roku - Pani Marii Kaczyńskiej oraz Jego Ekscelencji Metropolity Gdańskiego (do 2007 r. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, od 2008r. Arcybiskupa Leszka Sławoja Głodzia) Koncerty, które odbywają się w ramach tego Festiwalu dwa razy w tygodniu w okresie letnim, przyciągają do helskiego kościoła, a także do Muzeum Rybołówstwa komplety słuchaczy.

W natłoku letnich imprez, typowo komercyjnych,Koncert - fot. UM Hel festiwal jest propozycją szczególnie wartościową, o starannie przemyślanym programie, w tym także artystów zagranicznych. Między innymi niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wiolonczelistka Barbara Marcinkowska z Francji, Nina Kuźma - Sapiejewska, polska pianistka mieszkająca od lat w Nowym Jorku. jak również odbył się wspaniały recital wokalny artystów z Czech Olgi Prochazkovej (sopran) i Frantiska Smida (organy). W trakcie każdego Festiwalu odbywają się koncerty pod hasłem "Młode Talenty Polskiej Wokalistyki". Mieliśmy okazję usłyszeć przepiękne melodie A. W. Mozarta, G. Pucciniego, Antonina Dworaka w wykonaniu młodych laureatów międzynarodowych konkursów, m.in. Jana Mendrala (kontratenor), Doroty Bronikowskiej (sopran koloraturowy), Karola Kozłowskiego ( tenor).

Dzień Ryby
(koniec lipca)
Dzień ryby - fot. UM HelDzień ryby - fot. UM HelSztandarowa impreza Helu. Znana już w całej Polsce. Każdego roku spotykamy się aby wspólnie świętować Dzień Ryby. Najważniejszym punktem dnia jest konkurs gastronomiczny w którym biorą udział wszyscy restauratorzy Helu. Smak i estetykę potraw rybnych ocenia znany z programów kulinarnych Karol Okrasa. Wyśmienita zabawa przy muzyce zespołu szantowego, a także konkursy i zabawy na scenie Bulwaru Nadmorskiego umilają turystom i mieszkańcom cały dzień. Malowanie ryb na płótnie, budowanie ryb z piasku, największa patelnia w Polsce pełna ryb i wiele, wiele innych atrakcji.

D-Day Hel Parada Historii (sierpień) -
bodaj największa atrakcja Helu w formie kilkudniowej imprezy plenerowej, otwartej dlaD-Day Hel - desant na Hel - fot. R. Kretkiewicz publiczności. Rodzaj widowiska historycznego z udziałem grup rekonstrukcji historycznej (ponad 200 uczestników, statystów, kaskaderów, pojazdy historyczne z okresu II Wojny Światowej US i niemieckie, w tym unikatowe wykorzystane w produkcji S. Spielberga pt. "Szeregowiec Ryan"), profesjonalne efekty Desant na Hel - fot. R. Kretkiewiczpirotechniczne, dźwięk i światło. Pokaz desantu z powietrza i morza! Inscenizacje i parady zlokalizowane są: na terenie miasta Helu, na terenie plaży i na terenie fortyfikacji helskich. Wydarzeniu towarzyszy szereg imprez takich, jak np. festyn - zabawa dla publiczności (muzyka amerykańska z epoki oraz aktorzy w strojach z epoki.

Impreza "Uczestnicy desantu na Hel - fot. R. KretkiewiczMedal of Honor Airborne D-Day Hel" ma na celu propagowanie tzw. "żywej historii" poprzez plenerowe widowiska historyczne przeprowadzone przez tzw. grupy rekonstrukcji historycznej. Są to działające od kilku lat w Polsce stowarzyszenia kolekcjonerów i miłośników historii militariów, którzy prezentują swój sprzęt, umundurowanie, pojazdy i demonstrują publiczności jego zastosowanie w trakcie dynamicznych widowisk historycznych odtwarzających epizody największych bitew II Wojny Światowej. Tej atrakcji turystycznej nie można ominąć!

Aktualny termin desantu na Hel i więcej informacji o D-Day Hel - jest tutaj

Wystawa pojazdów militarnych - Wystawa pojazdów militarnych HELw Helu działa sezonowa ekspozycja pojazdów pochodzących z prywatnego muzeum techniki militarnej w Bielsku-Białej.
Wśród ciekawych eksponatów (grających swoje role także w DDay Hel) znajdziemy m.in takie unikalne atrakcje jak:

■ Uniwersal Carrier (1941 rok) - lekki transporter gąsienicowy produkcji brytyskiej, którego używali podczas II wojny światowej takze żołnierze z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
■ Chevrolet Canada Wrecker (1943 rok) - amerykański wóz techniczny służący do ściągania uszkodzonych pojazdów z pola walki. Używany także przez Polaków np. pod Monte Cassino.
■ Ciężarówka GMC M-135 (lata 50 XX wieku) - amerykańska ciężarówka wojskowa, którą można zobaczyć np. w filmie z Sylwestrem Stallone (Rambo - pierwsza krew)

Hel. Helska 1
tel. 602 757 273, tel. 512 257 928

 

Spływ kajakowy nad morzem - a dokładniej pływanie kajakiem po morzu - to propozycja firmy Kajaki STG. Wody Zatoki Gdańskiej oraz Bałtyku są wdzięcznym akwenem dla uprawiania kajakarstwa. Oczywiście największą frajdę mamy z wpływania w spiętrzoną falę. Płynięcie pośród spienionej wody, ślizganie się po fali - to super zabawa -  Oczywiście gdy Kajakiem po morzu - fot. Kajaki STGpływamy w jedynkach z założonymi fartuchami. Pofalowane morze jest idealnym miejscem do szlifowania umiejętności kajakarskich. Z kajaka można też obejrzeć ląd z innej perspektywy, wpłynąc do nieznanej, niedostępnej zatoczki... Na morzu można ćwiczyć eskimoski, szybkie zwroty, podpórki i manewry kajakiem.

Niemal każde miejsce na otwartym morzu, gdzie można w miarę blisko podjechać autem, nadaje sie do pływania. Jako miejsce kajakowego szaleństwa proponujemy Półwysep Helski, a w wietrzne dni plaże Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

Starogard Gdański - kajaki.STG
ul. Hallera19a 83-200 Starogard Gdański
tel: 601 633 292, www.kajaki.stg.pl

 

Wodne Taxi - RiB-y - to droższa alternatywa dla turystów, któzy Atrakcje Hel - wodne taxi Formoza RIBzastanawiają się jak szybko dojechać na Hel. Łodzie RiB są zbudowane w oparciu o specjalną, pneumatyczną tubę okalającą burty. Dodając potężny silnik (lub nawet kilka) otrzymujemy super szybką jednostkę (do 100-110 km/h), która świetnie daje sobie radę na morzu. Trasa Hel - Gdynia jest pokonywana przeciętnie w 15 minut! Przejażdżka RIB-em potrafi dostarczyc dużo przyjemnej i bezpiecznej adrenaliny, stąd w ofercie są także krótkie rejsy rekreacyjne wokół portu.

W Helu usługi wodnego taxi oraz innych rejsów (nawet do Ustki) świadczy firma Formoza RIB, tel. 508-301-409; 502-725-556,  Informacja - jest tutaj

Przez całe wakacje można w Helu korzystać z bazy kortów tenisowych, Hel - koniec Mierzei Helskiejhali widowiskowo-sportowej oraz szkół np. nurkowania na pobliskich wrakach. Z licznych podwodnych ciekawostek można np. wspomnieć zatopione w tym rejonie antyczne dekoracje z filmu "Quo Vadis".

★ Atrakcje sąsiedniego Władysławowa - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Po atrakcje nad morzem
zapraszamy na Hel!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner