Smołdzino, Kluki - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Smołdzino, Kluki
  • Ulica : Atrakcje turystyczne, imprezy, noclegi - na Kaszubach i nad morzem
logo
A A

Smołdzino - intryguje swoim położeniem (prawie w środku Słowińskiego Parku Narodowego) oraz historią nieobecnych już, dawnych gospodarzy tej ziemi - Słowińców - czyli słupskich Kaszubów. Piaszczysta, nieurodzajna ziemia często zmuszała ich do równie ciężkiej pracy przy połowach ryb. Najpierw rządzili tutaj książęta zachodniopomorscy, poźniej właścielami została niemiecka rodzina panująca. Po kilkuset latach język kaszubski niemal tu zaniknął, a po 1945 miejscowa ludność w większości musiała wyjechać. Kilkanaście rodzin gospodarowało jeszcze w pobliskich Klukach. Niestety osłona rozległych bagien i nieużytków nie uchroniła ich przed powojennymi szykanami za rzekomą niemieckość. Wkrótce i oni - ostatni, rdzenni gospodarze opuścili swoje domostwa.


Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze przed II wojną światową, 70 lat temu Smołdzino było małym miasteczkiem posiadającym połączenie kolejowe, elektrownię i hotel. Niestety, zamknięcie jego granic po zdobyciu przez Rosjan (na parę lat), wysiedlenia, kolektywizacja i rozebranie torów (Szlak Zwiniętych Torów) zamieniło Smołdzino w niedużą wieś.


Dzisiaj słabo zaludniona okolica i brak tłumów sprzyja delektowaniu się wypoczynkiem. A turyści szukający atrakcji znajdą tutaj prawdziwe smaczki i perełki.
Oto atrakcje turystyczne, od A do Z:


Noclegi - kliknij miejscowość - Gardna Wielka (./.), Komnino (./.), Smołdzino (./.),  Smołdziński Las (./.)


Smaczne domowe pierogi z mięsem, ruskie, z kapustąJedzenie - smaczne i niedrogie - polecamy z pełnym przekonaniem po osobistej degustacji. Oberża Pod Diabelskim Kamieniem w Gardnej Wielkiej, od kilkunastu lat specjalizuje się w pysznych schabowych. Ale jej największym hitem są smaczne, domowe pierogi - ruskie i z mięsem. Odpowiednie składniki to podstawa, dalej receptura i wreszcie staranne przygotowanie. Mimo głodu warto czasem zaczekać - świeżo przygotowywane pierogi przebojem trafiają w gusta nawet bardzo wymagających, małych klientów.
Oberża oferuje także tanie noclegi z wyżywieniem nad jeziorem Gardno. Więcej informacji - jest tutaj
 
Oberża Pod Diabelskim Kamieniem
Gardna Wielka, ul. Plac Wolności 5
tel. +48 59 846 32 69, tel. 509 290 827, tel. 502 030 628


 


Latarnia Morska Czołpino - (ok. 3 km od Smołdzinfot. UG Smołdzinoa) Wysokość wieży wynosi ok. 25 m, zasięg światła ok.39 km. Ze względu na niedostępność terenu budowana była przez 3 lata, a potrzebne do tego materiały dowożono na brzeg morski przy pomocy barek. Latarnia posadowiona jest na wysokiej, 55 metrowej, stałej wydmie, między jeziorem Lebsko, a Dołgie Duże. Aby dostać się do niej, trzeba dojechać przez Smołdzino do parkingu Czołpino, a następnie przejść szlakiem niebieskim ok. 1 km. Można także dojechać rowerem. Udostępniona do zwiedzania w okresie 1 maj - 30 wrzesień.
Tel. 59 811 73 45, tel. 606 487 628Muzeum Słowińskiego Parku NarodowegoMuzeum Przyrodnicze - (Smołdzino) - tutaj możemy obejrzeć ciekawe eksponaty związane z fauną i florą okolic, szczególnie parku narodowego. Artystyczne zdjęcia malowniczych okolic zachęcają do wycieczek i własnych łowów z aparatem fotograficznym w dłoni. Często goszczą tutaj tematyczne wystawy czasowe - najczęściej inspirowane unikatową, słowińską przyrodą.
Bilety do nabycia w siedzibie SPN przy ul. Bohaterów Warszawy 1A, pok.18. Muzeum czynne w sezonie codziennie w godz. 9 - 17, zaś od października do końca kwietnia:
pn-pt w godz. 7.30 -15.30. Tel. 59 811 72 04       


Muzeum Wsi Słowińskiej - Na majdanie - fot. J. DziurkowskiSkansen w Klukach (ok. 8 km od Smołdzina). Kluki to odcięta od świata przez mokradła wieś, w której do XX wieku przetrwało wiele z kaszubskich obyczajów. Obecnie na 10ha zgromadzono w skansenie kilkanaście chałup i obór, stodoły, piece chlebowe i inne eksponaty. Można tu obejrzeć np. słynne, oryginalne "klumpy" czyli buty dla konia -ułatwiające chodzenie po otaczających wieś mokradłach. Latem, podobnie jak w innych skansenach organizowane są tutaj liczne imprezy rozrywkowo-folklorystyczne, które dostarczają świetnej zabawy dużym i małym turystom.


Smołdzino, Kluki, tel. 59 846 30 20      
Czynne: 15 maj-15 wrzesień w godz.9.00-18.00 (poniedziałki do 15.00); 16 wrzesień - 15 maja w godz. 9.00-15.00.
Nieczynne: 1 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia, 1 dzień świąt wielkanocnych.
www.muzeumkluki.pl


 


SPA - całoroczna przyjemność i zdrowie w Smołdzinie!
Serdecznie zapraszamy do kameralnego obiektu jakim jest Dworek Słoneczko 2 oferujący wczasy zdrowotne, wczasy odchudzające oraz zabiegi odnowy biologicznej. Wśród bogatego wyposażenia znajdą Państwo tutaj:Basen SPA jacuzzi Smołdzino

- jacuzzi, SPA
- basen z ciepłą solanką i masażami
- łóżko do masażu kręgosłupa z lampami na podczerwień,
- lampę Bioptromu z koloroterapią,
- salę sportowo-rehabilitacyjną.

Więcej informacji na temat oferty zdrowego stylu życia, dbania o kondycję fizyczną oraz rehablilitacji - jest tutaj


DWOREK SŁONECZKO 2
ul. Leśna 18, 76-214 Smołdzino
tel. 59 846 62 43
kom. 604 075 302
www.smoldzino.com


 


Wieża widokowa Rowokół SmołdzinoWieża widokowa RowokółWidok z Rowokołu - fot. UG Smołdzino - (Smołdzino) - postawiona w magicznym miejscu, znanym z czasów pogańskich. Rowokół, to wzgórze o wys. 115 m npm. o niezwykłym, jak na Pomorze, kształcie ściętego stożka. W przeszłości punkt nawigacyjny, święta góra pogan, gościła przez pewien czas kaplicę do której ciągnęły pielgrzymki. Do dzisiaj nie zostały z niej żadne ślady. Obecna wieża jest obiektem służącym ochronie przeciwpożarowej, pomagającym w szybszym wykryciu zagrożenia. Widać z niej dużą część Słowińskiego Parku Narodowego.


Wieża jest czynna od 1 maja do 30 września. Więcej informacji - jest tutajWydmy - fot. UG SmołdzinoNa terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ok. 6 km od Smołdzina znajdują się największe w Polsce wydmy tworzące krajobraz pustynny i półpustynny. Ta atrakcja na skalę europejską powstała prawdopodobnie wskutek wycięcia lasu i nawiewania piasku z brzegu morskiego. Wędrujące z prędkością od 3 do 9m/rok wydmy zasypują wszystko na swojej drodze ( pochłonęły m.in. Starą Łębę), a po latach odsłaniają np. wyschnięte kikuty drzew. W bardzo gorące dni można tutaj zaobserwować zjawisko fatamorgany. Niesamowicie wygląda też soczysta zieleń zarośli i dorodne drzewa "zatapiane" przez ogromną górę czystego , białego piasku. W czasie II wojny światowej, w ramach utworzonego poligonu ćwiczyły tutaj niemieckie oddziały Afrika Korps.
fot. J. DziurkowskiNajwiększa obecnie wydma - Biała wznosi się na wysokość niemal 40 m npm. Najsłynniejsza - Łącka osiąga ok. 30 m npm - i to przez nią przebiega szlak turystyczny. Prawie sto lat temu działa na niej szkółka dla szybowców, które lądowały potem na plaży. Z góry roztacza się niesamowity widok m.in. na ok. 500 hektarów jednorodnej piaszczystej pustki. Odwiedzający - nawet po kilku wyprawach są wciąż oczarowani atmosferą tego miejsca.
Dla wielu pociągająca jest również okazja na wielokilometrowy spacer brzegiem morza - bez spotkania "żywej duszy". Mało jest w Polsce tak pięknych i pustych zarazem miejsc. Do ruchomych wydm można dotrzeć od strony Łeby (9 km) np. wypożyczonym rowerem lub pieszo. Tutaj musimy się liczyć jednak z liczniejszymi wycieczkami. Bliższe, mniej zatłoczone i skomercjalizowane dojście jest od środkowej części parku - Smołdzina i Czołpina. Wstęp na teren Parku jest możliwy przez cały rok. Od maja do września obowiązują bilety wstępu.


Zapraszamy na weekendy, wczasy i wakacje nad morzem - w Smołdzinie!


Atrakcje turystyczne sąsiedniej gminy Łeba - są tutaj


Atrakcje turystyczne sąsiedniej gminy Ustka - są tutaj