40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017

  • termin : 30 Czerwca 2017 - 01 Września 2017
  • godzina : 20.15
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Podkramarska 5
  • miejsce : Bazylika Mariacka
  • bilety : 15 - 25 zł
  • www : http://www.bazylikamariacka.gdansk.pl
logo
A A

Zapraszamy na 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, odbywający się w samym centrum Gdańska, w Bazylice Mariackiej.


Tegoroczny 40. Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 30 czerwca i potrwa do 1 września. Koncerty odbywają się w każdy piątek lipca i sierpnia o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.


Podczas 11 koncertów wystąpią artyści z USA, Szwajcarii, Francji, Szwecji i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną  również tą inspirowaną folklorem, a nawet jazzową.


Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska.  
Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim zachęca Gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym.


Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.
Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.


Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017   może poszczycić się już długą, czterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Gdańska.  W tym czasie Festiwal zdobył spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu. W latach 1978-2016 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 280 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017

Piątki, godz. 20:15, Bazylika Mariacka w Gdańsku

Szczegółowy program znajduje się na plakacie poniżej

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.