Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz- wystawa

  • termin : 02 Marca 2018 - 15 Kwietnia 2018
  • miasto : Sopot
  • ulica : Poniatowskiego 8
  • miejsce : Muzeum Sopotu
logo
A A

Zapraszamy na wystawę "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Rekonstrukcja sypialni z początku XX wieku".


Wystawa „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” jest próbą odtworzenia wnętrz sypialni z początku XX w. Próbą, ponieważ (w przeciwieństwie do mieszczącej się na parterze ekspozycji stałej, gdzie udało się stworzyć niemalże dokładną kopię wystroju z lat 1904–1928) brak jest archiwaliów pokazujących aranżację pomieszczeń – z wyjątkiem kilku zdjęć przedstawiających sypialnię dziewcząt. Z tego powodu zmianie uległa narracja wystawy. Nacisk nie jest położony na rodzinę Claaszenów – ich losy i dom, w którym mieszkali, traktowane są jako typowe dla naszego miasta i regionu z pierwszych dekad XX w.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Sopotu i zbiorów prywatnych Andrzeja Sasa-Jaworskiego.


Wernisaż wystawy: 2 marca 2018 roku, godz. 18.00.

Wystawa czynna do 15 kwietnia, od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 16.00, niedziela 10.00 – 17.00, w niedzielę wstęp wolny.


Muzeum Sopotu powstało w 2001 r., w stulecie nadania kurortowi praw miejskich. Podczas opracowywania koncepcji nowo powołanej instytucji rozważano również jej lokalizację. Pod uwagę brano między innymi willę Bergera przy ul. Obrońców Westerplatte i willę Wilhelma Juenckego przy ul. Goyki 1–3. Ostatecznie muzeum powstało w willi zlokalizowanej przy nadmorskiej promenadzie, a wybudowanej na początku XX w. przez gdańskiego przedsiębiorcę Ernsta Augusta Claaszena. Jednym z pierwszych zadań muzealników była konserwacja i rekonstrukcja budynku. Jeszcze jesienią 2001 r. udało się nawiązać kontakt z najmłodszą córką Claaszenów, Ruth Astą. Dzięki jej uprzejmości i ofiarności Muzeum pozyskało do swoich zbiorów między innymi archiwalne fotografie domu i rodziny oraz oryginale meble. Te obiekty stały się podstawą wystawy stałej – rekonstrukcji wnętrz mieszczańskich z początku XX w.