Ostrzyce, Somonino - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Somonino, Brodnica Dolna, Ostrzyce
  • Ulica : Atrakcje turystyczne, imprezy i noclegi na Kaszubach
logo
A A

Wypoczynek w OstrzycachJeżeli ktoś szuka pięknych krajobrazów, komfortowych noclegów, różnorodnego wypoczynku i lubi dobre drogi - to spokojnie może przyjechać w okolice Ostrzyc i Somonina. Miejscowi włodarze aktywnie też dbają o ofertę kulturalną, jako uzupełnienie naturalnych atrakcji. A jest ich naprawdę dużo. Kajakiem, rowerem, konno i pieszo, łodzią i balonem - zwiedzać kaszubską ziemię można na różne sposoby. Na początek, zapraszamy na spacer poniżej - atrakcje turystyczne są tuż, tuż...


NoclegiBrodnica Dolna, Goręczyno, Ostrzyce (więcej w wyszukiwarce po prawej stronie)


Ostrzyce - atrakcje


 Jastrzębia GóraPanorama z Jastrzębiej Góry k. Ostrzyc - punkt widokowy koło OstrzycJastrzębia Góra zimą - położony ponad drogą Ostrzyce - Brodnica Dolna. Wejście wymaga pewnego wysiłku, bowiem różnica poziomów między lustrem jeziora a szczytem wzgórza wynosi prawie 170 m. Wysiłek rekompensuje jednak piękna panorama, która z pewnością należy do tzw. Złotych Widoków Szwajcarii Kaszubskiej. Jeziora, lasy i zabudowania układają się tutaj jak w ogromnym amfiteatrze. Miejsce leży na prywatnym gruncie, na skraju uprawianego pola.


 


Kajaki i spływy kajakowe - w Ostrzycach są niezwykle popularne. Jezioro Ostrzyckie - leżące na szlaku tzw. Kółka Raduńskiego służy zresztą nie tylko kajakarzom lecz również żeglarzom oraz amatorom rowerów wodnych.


Wypożyczalnia U Hani - zaprasza na niezapomniane spływy kajakowe m.in rzeką Radunią oraz po okolicznych jeziorach tworzących wspomniane Kółko Raduńskie. Dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych zapewnia sprawdzony, wysokiej jakości sprzęt kajakowy - kajaki polietylenowe dwuosobowe. Jednym z miejsc startu może być baza w Ostrzycach.
Wypożyczalnia kajaków Ostrzyce - Kaszuby - pomorskie
Dodatkowo oferowany jest:

- transport uczestników,
- transport sprzętu i bagażu,
- nocleg i wyżywienie do uzgodnienia
-  wiele innych atrakcji.


Ostrzyce, U Hani (rzeka Radunia i okolice)
tel. 58 684 18 35, tel. 663 657 421
www.kajaki-radunia.pl
Kaszubskie Kajaki znad Raduni - to firma specjalizująca się w organizacji spływów indywidualnych i grupowych po szlaku rzeki Raduni. Jednak jej spływy często są spotykane Kaszubskie Kajaki - Kiełpino - Trątkownicatakże na innych rzekach Szwajcarii Kaszubskiej, takich jak: Łeba, Słupia, Łupawa czy Bukowina. W jej ofercie znajdują się spływy trwające od kilka godzin, po cały dzień czy kilka dni - na trasach łatwych i ekstremalnie trudnych - do wyboru i uzgodnienia.
Flagowym odcinkiem Kaszubskich Kajaków jest Górna Radunia. Trasa rozpoczyna się w Ostrzycach, a kończy się we własnej bazie biwakowej w Trątkownicy, gdzie jest możliwość rozpalenia ogniska lub skrycia się przed słońcem lub deszczem pod zadaszoną wiatą.

Oferowany sprzęt to kajaki polietylenowe najwyższej klasy: dwuosobowe Aquarius Pro Tour oraz Perception Vista, a także Spływ rzeka Radunia - Kaszubskie Kajakijednoosobowe Aquarius Traper. Są to kajaki bezpieczne oraz wyposażone we wszystkie potrzebne kajakarzowi elementy. Do dyspozycji kajakarzy jest takze szeroki zakres rozmiarowy kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych. Każdy uczestnik spływu znajdzie odpowiedni sprzęt asekuracyjny dla siebie, nawet bardzo małe dzieci.
W cenie spływów jednodniowych są zawarte:
- darmowy parking,
- transport kajaków oraz uczestników na start lub z mety spływu,
- ognisko na końcu spływu,
- dokładną mapkę spływu.
Ponadto można skorzystać z naszego pola namiotowego mieszczącego się w Trątkownicy.

Kaszubskie Kajaki, www.kaszubskiekajaki.pl , www.kajaki-radunia.pl
Kiełpino, ul. Raduńska
tel. 791 205 733


 


Kolekcja kaktusów - Ostrzyce ,Kaktusy w Ostrzycach ul. Kasztelańska 6, tel. 58 684 16 46. Na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego Zielony Młyn  (są tutaj ładne korty tenisowe) znajduje się kolekcja kaktusów obejmująca około 1 000 gatunków. Zbiór roślin kompletowany jest od ponad 30 lat, głownie metodą wysiewów przez Mieczysława Burghardta, prowadzącego ośrodek. Na miejscu można uzyskać szereg informacji na temat uprawy kaktusów i występowania ich w środowisku naturalnym. Wystawa dostępna w okresie 1.V - 30.X. Więcej - patrz tutaj


 


Łosiowa Dolina - Koszowatka k/Ostrzyc. W dolinie Łosi


Jedyne miejsce na Kaszubach gdzie można spotkać oswojonego łosia.  w 2006 roku uruchomiono tutaj z dużym zaangażowaniem całą hodowlę tych zwierząt. Problemy z właściwą dietą sprawiły jednak, że obecnie (marzec 2012) na miejscu znajduje się tylko jeden łoś.


Być może spełnią się plany odbudowy stada, które swego czasu przyciągało rzesze turystów. Trzymamy kciuki!  Więcej - jest tutaj
Mini golf w Pensjonacie StolemMini golf, quady, bilard
- na rekreacyjną zabawę dla każdego zapraszamy do Ostrzyc, do obiektów położonych przy Centrum Rekreacji U Stolema. To miejsce w którym naprawdę fajnie się wypoczywa. Cennik - patrz tutaj (poniżej informacji o polu namiotowym).


 


 


Ostrzyce - Park Linowy U StolemaOstrzyce - Park Linowy U StolemaPark linowy zbudowany przy Centrum Rekreacji U Stolema składa się z dwóch tras (o różnym stopniu trudności) mających w sumie długość ok. 300 metrów. Wśród 20 przeszkód-atrakcji, które urozmaicają przejście parku, trafimy na:

- most tybetański
Ostrzyce - Park Linowy U Stolema- pal Azji
- siatki poziome i pionowe
- ścieżkę nad kanionem
- drabinkę oponową
- 50 metrową kolejkę zjazdową (tyrolkę)
- wózek zjazdowy

Platformy umocowano na dużych drzewach porastającyh zbocze wzniesienia, na wysokości od 4 do 12 metrów nad ziemią. Różnica poziomów sięga 30 metrów, a z najwyżej położonego podestu rozciąga się wspaniała panorama na Jezioro Ostrzyckie. Zdjęcia nie publikujemy - to trzeba zobaczyć samemu!
Z parku mogą korzystać wszystkie osoby mające minimum 8 lat i 140 cm wzrostu. Dzieci do lat 14 - pod opieką dorosłych.  Więcej zdjęć z terenu parku oraz mapa satelitarna- jest tutaj.

Park linowy U Stolema jest kolejną atrakcją Pensjonatu oferującego także przejażdżki quadami oraz mini golf.

Godziny otwarcia Parku - w sezonie codziennie, poza sezonem w soboty i niedziele. Godziny otwarcia i ceny biletów - są tutaj

Ostrzyce,
ul. Droga Kaszubska 8A, tel. 58 684 18 77
www.ustolema.pl


 


 Wypożyczalnia rowerów Ostrzyce U MaryliRowery i wycieczki rowerowe należą do tradycyjnych przyjemności turystów odwiedzajacych Kaszuby. Zainteresowani tą formą wypoczynku mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów w Ostrzyckiej Gościnie U Maryli, która znana jest w okolicy także z dobrych posiłków.
Wypożyczalnia rowerów (10 zł /h) jest czynna od maja do września

Ostrzyce, ul. Droga Kaszubska 19
tel. (58) 684 16 18
www.umaryli.pl
biuro@umaryli.pl
Statek StolemStatek spacerowy Stolem
-oNa przystani Stolem napędzie elektrycznym. CentrumRekreacji U Stolema, który dysponuje m.in plażą i przystanią oferuje widokowe rejsy stakiem, który może zabrać do 30 osób. Można podziwiać m.in malowniczy szczyt Wieżycy z wieżą widokową, wyspę na jeziorze, a przy odrobinie szczęścia unoszące się w powietrzu balony wycieczkowe. Ekologiczny napęd pozwala skupić się na przyrodzie i nie płoszy ptactwa wodnego - wdzięcznego tematu fotograficznego. Rozkład rejsów, ceny biletów - są tutaj


Pensjonat U Stolema oferuje także różnego rodzaju sprzęt wodny (kajaki, żaglówki, rowery wodne)  
Ostrzyce - U Stolema - tel. 58 684 18 77, www.ustolema.pl


 


Gminny Ośrodek Kultury SOMONINOKalendarz imprez w regionie - patrz GOK Somonino


Więcej fotografii krajobrazów i atrakcji Ostrzyc - patrz tutaj


Imprezy  regionalne pensjonatu "U Stolema" - są tutaj