XVIII Jarmark Cysterski Pelplin 2018

logo
A A

Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swojej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich. Takie imprezy organizowano w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Ich atmosfera i klimat nawiązuje także do ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich. Jarmarki ożywiały również  pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej zespołów wędrownych artystów.Jarmark Cysterski Pelplin 2018


Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników.


Zapraszamy  na Cysterskie święto, organizowane   już po raz osiemnasty na terenie dawnego opactwa pelplińskiego.  Pielgrzymi i turyści, którzy pragną poczuć  klimat wskrzeszanych  dziejów i  tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - nie zawiodą się!  Jak co roku, w trzeci weekend września,  dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy będzie  tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką  dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można będzie  zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni. Zapraszamy też do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego oraz wzięcia udziału w spektaklach historyczno-edukacyjnych i nocnej biesiadzie na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. W programie nie zabraknie również niedzielnego barwnego  korowodu, licznych  konkursów, biegów cysterskich, staropolskiego jadła i napitków, targu staroci, jak również bogatej oferty wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych.
Jarmark Cysterski w Pelplinie - katedraUWAGA - w Muzeum Diecezjalnym przelegającym do Katedry, najduje się jedyny w Polsce ezgemplarz "najdroższej książki świata". Pelplińska Biblia Gutenberga - bo o niej mowa - posiada dodatkowo cenną dla badaczy skazę: plamkę po odbitej czcionce.
 Jarmark Cysterski w Pelplinie - program 2018: wkrótce


Zapraszamy na Jarmark Cysterski Pelplin 2018!