XVII Jarmark Cysterski Pelplin 2017

logo
A A

Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swojej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich. Takie imprezy organizowano w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Ich atmosfera i klimat nawiązuje także do ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich. Jarmarki ożywiały również  pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej zespołów wędrownych artystów.Jarmark Cysterski Pelplin 2017


Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników.


Zapraszamy  na Cysterskie święto, organizowane   już po raz siedemnasty na terenie dawnego opactwa pelplińskiego.  Pielgrzymi i turyści, którzy pragną poczuć  klimat wskrzeszanych  dziejów i  tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - nie zawiodą się!  Jak co roku, w trzeci weekend września,  dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy będzie  tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką  dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można będzie  zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni. Zapraszamy też do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego oraz wzięcia udziału w spektaklach historyczno-edukacyjnych i nocnej biesiadzie na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. W programie nie zabraknie również niedzielnego barwnego  korowodu, licznych  konkursów, biegów cysterskich, staropolskiego jadła i napitków, targu staroci, jak również bogatej oferty wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych.
UWAGA - w Muzeum Diecezjalnym przelegającym do Katedry, najduje się jedyny w Polsce ezgemplarz 'najdroższej książki świata". Pelplińska Biblia Gutenberga - bo o niej mowa - posiada dodatkowo cenną dla badaczy skazę: plamkę po odbitej czcionce.
XVII  Jarmark Cysterski w ramach  25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.


 Jarmark Cysterski w Pelplinie - program 2017: 


15.09.2017 (piątek)

Pomorskie Forum Szlaku Cysterskiego
Koncert Chóru MODO MAIORUM z Warszawy

16.09.2017 (sobota)

10:00 – Warsztaty klasztorne 
12:00 – XVIII Bieg Cysterski
14:00 – Otwarcie XVII Jarmarku Cysterskiego;
wręczenie nagród zwycięzcom XVIII Biegu Cysterskiego
15:00 – BITWA NA DWIE PATELNIE z Mariuszem Szwedem i Dianą Volokhovą
18.00 – XI Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej
19.00 – Biesiada u Opata nad  Młynówką WIZYTACJA WIELKIEGO MISTRZA

17.09.2017 (niedziela)

10:00 – Msza Święta w bazylice katedralnej w intencji uczestników Jarmarku
/po Mszy koncert finałowy XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/
11.30 – Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego
13:30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
13:50 – Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy
14:00 – Powitanie uczestników XVII Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum
14.30 – Spektakl historyczno- edukacyjny  Szkół Powiatu Tczewskiego /Reż. Jacenty z Ordowa/
15.30 – Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina;  Igrce plebejskie
17.00 – Turniej rycerski konny KRUSZENIE KOPII

W programie znajdują się ponadto:

Jarmark Cysterski w Pelplinie - katedra konkursy dla dzieci i młodzieży: wiedzy o cystersach, literacki i plastyczny - NIEDZIELA (Collegium Marianum - od godz.10.30)
rozgrywki Gry cysterskiej petanque NIEDZIELA (ogrody WSD w godzinach 13.00-17.00)
zabawy ruchowe dla dzieci SOBOTA, NIEDZIELA (plac nad rzeką Wierzycą – cały dzień)
skryptorium cysterskie oraz inne dawne rzemiosła klasztorne  NIEDZIELA (Przystań Sobieskiego w godzinach 14.30-17.00) 
muzyka dawna NIEDZIELA (wirydarz, ogrody i krużganki klasztorne w godzinach 14.30-17.30)
prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników SOBOTA, NIEDZIELA (teren Jarmarku – cały dzień)
kompleks gastronomiczny Jadło i Napitek SOBOTA, NIEDZIELA (przy hotelu
    Nad Wierzycą – cały dzień)
zwiedzanie dawnego opactwa, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego (Biblia Gutenberga!) z przewodnikami oraz przejazd historyczną kolejką SOBOTA, NIEDZIELA (w godzinach 11.00-17.00)

Jarmark Cysterski został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i w oparciu o dofinansowanie ze środków na rozwój kultury w Gminie Pelplin i Powiecie Tczewskim w roku 2017


Zapraszamy na Jarmark Cysterski Pelplin 2017!