Oblężenie Malborka 2017

  • termin : 21 Lipca 2017 - 23 Lipca 2017
  • miasto : Malbork
  • ulica : Starościńska 1
  • miejsce : Zamek w Malborku
  • bilety : wstęp wolny
  • telefon : (55) 647 08 00
  • www : http://www.oblezenie.zamek.malbork.pl/
logo
A A

Już po raz osiemnasty w murach krzyżackiej twierdzy w Malborku odbędzie się wielkie, Oblężenie Malborka 2017 - Zamek Malborkplenerowe Oblężenie Malborka. W dniach 21 - 23 lipca 2017 roku Zamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, tuż po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Jednakże potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...


Odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.


Oblężenie Malborka, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, iż do miasta ściągają rzesze turystów, którzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka został przygotowany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.
Np. na najmłodsze dzieci czeka specjalny Gród Dziecięcy.


Jarmark rzemiosł średniowiecznych
Jarmark na Międzymurzu Zachodnim jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. W zeszłym roku w ciągu czterech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Oblężenie Malborka 2017 - można kupić własne uzbrojenieWszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy: Litwini, Białorusini, Ukraińcy. W trakcie tej edycji Oblężenia spodziewać się można niemal dwukrotnie większej liczby stoisk niż w latach poprzednich ze względu na szybko rosnącą popularność imprezy.


Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkury
Namioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze przed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. BęOblężenie Malborka - uważna obserwacja pola bitwydzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.


Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskie
W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie, walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siOblężenie Malborka - fot. Hotel Majewski Malborkłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.


Turnieje strzeleckie
Turnieje łucznicze i kusznicze stanowić będą dwie osobne dyscypliny, z których każda będzie rozbudowana znacznie bardziej niż ich odpowiedniki z lat poprzednich. Turniej kuszniczy odbędzie się w Fosie Głębokiej, w której dzień później ruszy bojowy turniej łuczniczy, poprzedzony sobotnimi eliminacjami na Wałach Plauena. Dużo rozbudowanych konkurencji zapowiada niezwykłe widowisko: strzelanie do tarczy, strzelanie na czas, strzał precyzyjny oraz zupełnie nowa dyscyplina – ostrzeliwanie z baszty i z murów celów imitujących wroga. Konkurencją finałową będzie punktowe strzelanie mistrzowskie na trzech odległościach.


Targ rzemiosła i różności
Pierwsze kramy na targu różności (domyślnie ulokowane na terenach przed kościołem Św. Jana, południowa strona Zamku – miejsce może się jednak zmienić) zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Międzymurzu Zachodnim – znaleźć tu będzie można drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego i punkty spożywcze. 


................................................................................................................................


 PROGRAM OBLĘŻENIA MALBORKA 2017 


Pamiętamy o najmłodszych! Dla dzieci przygotowaliśmy „Gród dziecięcy” z teatrzykami, kuglarzami, warsztatami i zabawami. Blisko 20 animatorów będzie prowadzić z dziećmi różne zajęcia związane ze średniowieczem. A wszystkiemu przyglądać się będzie sam Król Jagiełło. Wieść niesie, że dzielić będzie hojnie wśród małycOblężenie Malborka - pojedynek - fot. Hotel Majewskih poddanych słodkie łakocie.

Tegoroczne Oblężenie Malborka to także niezwykła możliwość zwiedzania zamku. Specjalnie na piątkowy i sobotni wieczór przygotowaliśmy „Rycerską przygodę na zamku”.

Wieczorami (21 i 22 lipca), dwa razy odbędzie się inscenizacja bitwy. Nawiązuje ona do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko - litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska...


W tym roku widzów czeka wieczorna inscenizacja bitwy o malborski zamek w sprawdzonej formule sprzed kilku lat - imponującego przedstawienia z udziaOblężenie Zamku Malbork - fot. Hotel Majewski Malborkłem wielu rekonstruktorów. Udział w bitwie weźmie około 200 osób, w tym także kaskaderzy. W walce zostaną wykorzystane konie, repliki machin oblężniczych oraz efekty pirotechniczne.
Pokaz (w piątek próba generalna, w sobotę główna inscenizacja) będzie nawiązywał do wydarzeń z 1410 roku, gdy wojska polsko-litewskie króla Władysława Jagiełły bezskutecznie oblegały warownię po marszu spod Grunwaldu.


Wielki Mistrz jak żywy ! Zapraszamy na Oblężenie Malborka - fot. Zamek Malbork
Oblężenie Malborka jest rónież okazją do podpatrzenia życia Wielkiego Mistrza w wyjątkowo realistycznej scenerii. Warto wcześniej zarezerwować bilety by móc:
- być powitanym przez straż zamkową

- spotkać z poselstwo wysłane przez Króla do Wielkiego Mistrza
- przyjrzeć sie naradzie Mistrza z jego dostojnikami

- usłyszeć, poczuć i zobaczyć prawdziwą, rycerską ucztę biesiadną


Piątek, 21 lipca
10.00-20.00 Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
14.00-19.00 Gród dziecięcy- historyczny plac zabaw (2)
14.00-19.00 Machiny oblężnicze (8)
14.00-14.30 Pokazy sokolnicze (1)
14.00-14.30 Pokazy rycerskie (4)
14.00-14.30 Pokazy artyleryjskie (6)
14.00-14.30 Teatr średniowieczny (7)
14.30-15.00 Taniec z flagami (2)
14.30-15.00 Pokazy strojów (4)
14.30-15.00 Turniej walk rycerskich (6)
14.30-15.00 Pokazy rycerskie (7)
15.00-15.30 Pokazy konne (1)
15.00-15.30 Teatr średniowieczny (4)
15.00-15.30 Pokazy uzbrojenia (7)
15.30-16.00 Teatrzyk dla dzieci (2)
15.30-16.00 Pokazy rycerskie (4)
15.30-16.00 Turniej sprawności rycerskiej (6)
15.30-16.00 Muzyka średniowieczna (7)
16.00-16.30 Pokazy sokolnicze (1)
16.00-16.30 Taniec z flagami (4)
16.00-16.30 Pokazy strojów (7)
16.30-17.00 Teatrzyk dla dzieci (4)
16.30-17.00 Pokazy artyleryjskie (6)
16.30-17.00 Teatr średniowieczny (7)
17.00-17.30 Muzyka średniowieczna (4)
17.00-17.30 Turniej walk rycerskich (6)
17.00-17.30 Pokazy rycerskie (7)
17.30-18.00 Pokazy konne (1)
17.30-18.00 Taniec z flagami (4)
17.30-18.00 Teatrzyk dla dzieci (7)
18.00-18.30 Pokazy uzbrojenia (4)
18.00-18.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
18.00-18.30 Pokazy rycerskie (7)
18.30-19.00 Teatrzyk dla dzieci (2)
18.30-19.00 Pokazy rycerskie (4)
18.30-19.00 Pokazy strojów (7)
19.00-19.30 Taniec z flagami (7)
19.00 Rycerska przygoda na Zamku – nocne zwiedzanie [ wejścia co 10 minut – punkt zbiórki KASA] *
22.00 Inscenizacja Oblężenie Malborka, pokaz fireshow (A)*


Sobota, 22 lipca
10.00-20.00 Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
11.00-19.00 Gród dziecięcy – historyczny plac zabaw (2)
11.00-19.00 Machiny oblężnicze (8)
12.00-17.00 Turnieje łucznicze i kusznicze (3)
10.30 Uroczysta parada uczestników Oblężenia (5)
11.00-11.30 Teatrzyk dla dzieci (4)
11.00-11.30 Pokazy artyleryjskie (6)
11.00-11.30 Teatr średniowieczny (7)
11.30-12.00 Teatrzyk dla dzieci (2)
11.30-12.00 Taniec z flagami (4)
11.30-12.00 Turniej walk rycerskich (6)
11.30-12.00 Pokazy uzbrojenia (7)
12.00-12.30 Pokazy sokolnicze (1)
12.00-12.30 Muzyka średniowieczna (4)
12.00-12.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
12.00-12.30 Pokazy strojów (7)
12.30-13.00 Pokazy rycerskie (4)
12.30-13.00 Teatrzyk dla dzieci (7)
13.00-13.30 Pokazy konne (1)
13.00-13.30 Pokazy uzbrojenia (4)
13.00-13.30 Pokazy artyleryjskie (6)
13.00-13.30 Pokazy rycerskie (7)
13.30-14.00 Pokazy strojów (4)
13.30-14.00 Turniej walk rycerskich (6)
13.30-14.00 Taniec z flagami (7)
14.00-14.30 Pokazy sokolnicze (1)
14.00-14.30 Pokazy rycerskie (4)
14.00-14.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
14.00-14.30 Teatrzyk dla dzieci (7)
14.30-15.00 Teatrzyk dla dzieci (4)
14.30-15.00 Pokazy rycerskie (7)
15.00-15.30 Pokazy konne (1)
15.00-15.30 Pokazy rycerskie (4)
15.00-15.30 Pokazy artyleryjskie (6)
15.00-15.30 Muzyka średniowieczna (7)
15.30-16.00 Turniej walk rycerskich (6)
15.30-16.00 Pokazy strojów (7)
16.00-16.30 Pokazy sokolnicze (1)
16.00-16.30 Teatrzyk dla dzieci (4)
16.30-17.00 Turniej sprawności rycerskiej (6)
16.00-16.30 Pokazy uzbrojenia (7)
16.30-17.00 Teatrzyk dla dzieci (2)
16.30-17.00 Taniec z flagami (4)
16.30-17.00 Pokazy rycerskie (7)
17.00-17.30 Pokazy konne (1)
17.00-17.30 Pokazy rycerskie (4)
17.00-17.30 Pokazy artyleryjskie (6)
17.00-17.30 Teatr średniowieczny (7)
17.30-18.00 Muzyka średniowieczna (4)
17.30-18.00 Turniej walk rycerskich (6)
17.30-18.00 Pokazy rycerskie (7)
18.00-18.30 Pokazy uzbrojenia (4)
18.00-18.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
18.30-19.00 Pokazy konne (1)
18.30-19.00 Pokazy strojów (4)
18.30-19.00 Teatrzyk dla dzieci (7)
19.00-19.30 Pokazy rycerskie (4)
19.00-19.30 Taniec z flagami (7)
19.00 Rycerska przygoda na Zamku – nocne zwiedzanie [wejścia co 10 minut – punkt zbiórki KASA] *
22.00 Inscenizacja Oblężenie Malborka, pokaz fireshow A *
23.30 Światło i dźwięk - widowisko nocne *


Niedziela, 23 lipca
10.00-19.00 Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
11.00-16.00 Turnieje łucznicze i kusznicze (3)
11.00-17.00 Gród dziecięcy – historyczny plac zabaw (2)
11.00-17.00 Machiny oblężnicze (8)
11.00-11.30 Pokazy sokolnicze (1)
11.00-11.30 Rycerska msza święta (3)
11.00-11.30 Teatr średniowieczny (4)
11.00-11.30 Pokazy artyleryjskie (6)
11.00-11.30 Pokazy rycerskie (7)
11.30-12.00 Taniec z flagami (2)
11.30-12.00 Pokazy rycerskie (4)
11.30-12.00 Turniej walk rycerskich (6)
11.30-12.00 Pokazy uzbrojenia (7)
12.00-12.30 Pokazy konne (1)
12.00-12.30 Muzyka średniowieczna (4)
12.00-12.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
12.00-12.30 Pokazy strojów (7)
12.30-13.00 Pokazy rycerskie (4)
12.30-13.00 Pokazy rycerskie (7)
13.00-13.30 Pokazy konne (1)
13.00-13.30 Teatrzyk dla dzieci (2)
13.00-13.30 Pokazy uzbrojenia (4)
13.00-13.30 Pokazy artyleryjskie (6)
13.00-13.30 Taniec z flagami (7)
13.30-14.00 Pokazy strojów (4)
13.30-14.00 Turniej walk rycerskich (6)
13.30-14.00 Pokazy rycerskie (7)
14.00-14.30 Pokazy konne (1)
14.00-14.30 Pokazy rycerskie (4)
14.00-14.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
14.00-14.30 Teatrzyk dla dzieci (7)
14.30-15.00 Taniec z flagami (4)
14.30-15.00 Pokazy rycerskie (7)
15.00-15.30 Pokazy sokolnicze (1)
15.00-15.30 Teatrzyk dla dzieci (4)
15.00-15.30 Pokazy artyleryjskie (6)
15.00-15.30 Pokazy strojów (7)
15.30-16.00 Teatrzyk dla dzieci (2)
15.30-16.00 Teatr średniowieczny (4)
15.30-16.00 Turniej walk rycerskich (6)
15.30-16.00 Pokazy uzbrojenia (7)
16.00-16.30 Pokazy rycerskie (4)
16.00-16.30 Turniej sprawności rycerskiej (6)
16.00-16.30 Muzyka średniowieczna (7)
16.30-17.00 Taniec z flagami (4)


Numery w nawiasach oznaczają miejsce wydarzenia w Planie Oblężenia (patrz - mapka poniżej)


Więcej o Zamku w Malborku - jest tutaj


Atrakcje Malborka i okolic - są tutaj


Noclegi - są tutaj (lub w wyszukiwarce po prawej stronie)


LISTA POMORSKICH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH - jes tutaj


DOJAZD - UWAGA KIEROWCY - samochody najlepiej zostawić po drugiej stronie Nogatu (od strony Tczewa) - na przygotowanych parkingach w Kałdowie, Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzewidywanego czasu postoju w korkach - na malborskich ulicach. Dobra wiadomość - jest ukończony NOWY MOST przez Wisłę!


Zapraszamy na Oblężenie Malborka 2017 !


Park rozrywki Malbork