Napoleońskie Wojska na Grodzisku w Sopocie

  • termin : 29 Kwietnia 2018
  • godzina : 12.00 - 16.30
  • miasto : Sopot
  • ulica : Haffnera 63
  • miejsce : Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

Napoleońskie Wojska na Grodzisku w Sopocie

Jak walczono w okresie napoleońskim? Co żołnierz musiał mieć w tornistrze? Czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek armii, a co nosiły napoleońskie elegantki? Czym był komiśniak i kto delektował się … kociną?

Odpowiedzi na te i inne pytanie będzie można odnaleźć na Grodzisku w Sopocie już 29 kwietnia! Serdecznie zapraszamy między godziną 12:00 a 16:30 wszystkich miłośników okresu napoleońskiego(i nie tylko) na spotkanie z żołnierzami i elegantkami z Garnison Danzig.

Wielką Sopocką Majówkę z hukiem i przytupem rozpoczynamy na Grodzisku w Sopocie!

Wstęp bezpłatny.

PROGRAM IMPREZY:

12:00 Naprzód marsz!
Pokaz musztry żołnierzy piechoty epoki napoleońskiej. Zwroty, marsz zwyczajny i podwójny, obroty. Musztra z bronią. Ładowanie na komendy karabinów skałkowych.

13:00 Co w tornistrze mieć trzeba? Pokaz wyposażenia tornistra żołnierza epoki napoleońskiej. Do czego służył zapasowy jeden but? Po co żołnierzowi wosk, łój, spalone kości?

13:30 Pół funta panie starszy! Prezentacja typowej racji żywnościowej szeregowego żołnierza i stołu oficerskiego. Opowieść o kuchni wojskowej epoki. Czym był komiśniak i kto delektował się kociną?

14:00 Doktorze Haffner, pomocy! Pokaz wyposażenia medycznego napoleońskiego chirurga. Opowieść o metodach leczenia oraz prezentacja operacji w szpitalu polowym. Tylko dla widzów o mocnych nerwach: usuwanie kuli, amputacja, trepanacja, lewatywa.

15:00 Rabacik bez kwiatka. Pokaz mundurów armii epoki napoleońskiej. Dlaczego „homar” pływał na statkach, a kartofle jedzono w mundurkach? Czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek armii?

15:30 Napoleońskie elegantki. Pokaz mody damskiej epoki. Jak ubierała się dama, markietanka i prosta mieszkanka Gdańska?

16:00 Ognia! Potyczka patroli, pokaz sposobów walki w epoce napoleońskiej.

16:30 Zakończenie, wspólna fotografia.