Świętojańskie Bluesowanie

  • termin : 23 Czerwca 2017
  • godzina : 19.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Jaśkowa Dolina 45
  • miejsce : Teatr Leśny
  • bilety : 5 zł
  • www : http://www.teatrlesny.pl
logo
A A

Świętojańskie Bluesowanie - 50 lat Gdańskiego Archipelagu Kultury w Teatrze Leśnym 
23 czerwca 2017 (piątek)

godz. 19.00
Blues Quartet Jacka Siciarka
Jacek Siciarek – voc., gitara
 Artur Jurek - organy Hammonda
Darek Herbasz – sax
Romek Ślefarski – perkusja


Jacek Siciarek - wszechstronny wokalista i gitarzysta. Najbardziej upodobał sobie repertuar bluesowy i jazzowy. Charakterystyczny „ciemny” baryton najlepiej brzmi w utworach bluesa chicagowskiego i balladach jazzowych. Jego występy na festiwalach, w Polsce i za granicą, zaowocowały wieloma sukcesami. Nazwisko Jacka pojawia się również w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum w czołówce najlepszych polskich wokalistów jazzowych.


Artur Jurek - pianista, hammondzista, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Koncertował między innymi w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Meksyku, Wenezueli... Występował u boku Minoru Ozone, Sadao Watanabe, Douga Camerona, Iana Gillana, Hala Fraziera, Jordana Benetta. Aranżuje m.in. na potrzeby gdyńskiego Teatru Muzycznego. Wspólnie z zespołem Mietek Blues Band nominowany do Fryderyka 2010 w kategorii "Album Roku Blues". Obecnie współpracuje m.in. z Przemkiem Dyakowskim, Leszkiem Dranickim, Jackiem Siciarkiem, Polską Filharmonią Bałtycką i z wieloma trójmiejskimi zespołami.


Darek Herbasz - saksofonista tenorowy.Współzałożyciel trójmiejskich formacji "Orange Trane", "Just Friends", "Sanktoria". Zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca "Złotego Klucza Do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą.


Romek Ślefarski - perkusista, muzyk, aktor..Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy, Tymon Tymański. Oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues. Świadczy o tym współpraca m.in z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda.


godz. 20.00
GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA  Z ZESPOŁEM -  40 LAT NA SCENIE!!          


Grażyna Łobaszewska – śpiew
Sławomir Kornas – bas, śpiew
Maciej Kortas – gitary
Michał Szczeblewski – perkusja


Jubileuszowy koncert to swoista wycieczka po wszystkich płytach artystki.
Z racji jego charakteru w repertuarze największe hity takie jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś” etc. Zabrzmią także nowe piosenki z ostatniej płyty ”Przepływamy”.

Nie zabraknie również sztandarowych piosenek Czesława Niemena, które znalazły się na płycie „Dziwny jest…”. Poświęconej pamięci Mistrza: „Jednego serca”, „Płonąca stodoła”, „Dziwny jest ten świat”, oraz zupełnie nowych kompozycji, które pojawią się na najnowszym, jubileuszowym albumie!
Maraton z wyjątkowymi piosenkami. Wszystko to w arcyciekawych aranżacjach energetycznego zespołu.

godz. 22.00
Z LASU – tradycyjne pieśni z Polesia - koncert pieśni świętojańskich, wiosennych, letnich.


Z LASU to zespół wokalny, który śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia - z terenu Ukrainy i Białorusi. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, w różnych składach i kapelach, śpiewające wspólnie od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać.
Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizowanych od 2008 projektów stowarzyszenia Panorama Kultur ("Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie”, "Spotkania na Polesiu”, "Głosy Europy”, „Polesie Kolberga – Polesie dziś”). Rezultatem projektów były filmy, koncerty, wystawy fotograficzne. W 2011 Z LASU współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego „Olmany Interludium”, w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.
Skład zespołu zmieniał się od 2008 roku, obecnie to: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.

JAGNA KNITTEL - etnolożka, dziennikarka, śpiewaczka tradycyjna. Od 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną z terenów Ukrainy, Rosji, Polski . Śpiewa w zespołach Z lasu i Warszawa Wschodnia. Autorka kilku projektów animacyjnych związanych z Polesiem ukraińskim i białoruskim (m. in. Ukraina Archaiczna, Głosy Europy). Jest reżyserką filmów dokumentalnych poświęconych kulturze tradycyjnej. Współorganizuje warszawski festiwal muzyczny „Wszystkie Mazurki Świata”.  Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).


EWA GROCHOWSKA – śpiewaczka, skrzypaczka, filozofka. Prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych. Uczennica skrzypka Jana Gacy z radomskiego. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014).

MANIUCHA BIKONT -  śpiewaczka, instrumentalistka, antropolożka kultury, uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Rosji. Obecnie prowadzi badania na powiślu kieleckim, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini zespołów grających muzykę tradycyjną lub eksperymentalną: Dziczka, Z lasu, Tęgie chłopy, Niewte, Maniucha i Ksawery (płyta Oj borom borom, 2016 r).

OLGA KOZIEŁ - śpiewaczka, instrumentalistka, uczestniczka badań terenowych w Polsce, Białorusi, Ukrainie i Rosji. Obecnie prowadzi badania we wschodniej części Lubelszczyzny w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin pt. „Wołyń w pieśniach”. Śpiewa w zespołach: Sekunda Mała, Z lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny. Kuratorka cyklu „koncerty domowe”.

JOANNA GARNCARCZYK – basistka, śpiewaczka, plastyczka. Uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, uczestniczka projektów związanych z muzyką tradycyjną (m.in. „Ukraina archaiczna” i projektu rekonstrukcyjnego „Muzyka Kujaw”). Członkini łódzkiej kapeli Kożuch.

JULITA CHARYTONIUK - kulturoznawczyni, pedagożka, wokalistka-śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego. Jest uczestniczką projektów muzycznych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia (ukraińskiego i białoruskiego). Nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z podlaskim repertuarem. Jest liderką grupy Południce, śpiewa w zespole Z lasu, uczestniczy w projektach muzycznych zespołów Otako i Chłopcy z Nowoszyszek, jest jedną z inicjatorek projektu „Pieśni Przepiękne” (w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Od 3 lat organizuje konkurs pieśni tradycyjnych „Szansa na Oskara”. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KAROLINA PODRUCKA - kulturoznawczyni, pedagożka. Z muzyką tradycyjną związana od 10 lat, szczególnie z polską i białoruską. Uczestniczka wielu warsztatów i projektów muzycznych. Śpiewa w zespole Z lasu, gra w Kapeli Dorosza.

ANNA JAKOWSKA –  trenerka, specjalistka ds. emisji głosu, śpiewaczka. Od ponad 20 lat zajmuje się śpiewem tradycyjnym - śpiewała w zespole „Werchowyna” od początku jego istnienia, od 1999 skupiła się na muzyce wiejskiej „In crudo”. Jest członkinią zespołów Warszawa Wschodnia i Z lasu, zajmujących się muzyką Polski, Ukrainy i Rosji i Białorusi. Brała udział w wielu ekspedycjach etnomuzykologicznych, prowadzi autorskie warsztaty tradycyjnych technik wokalnych. Od 3 lat, wraz z Julitą Charytoniuk organizuje konkurs pieśni tradycyjnych „Szansa na Oskara”.

Profil zespołu: https://www.facebook.com/zespolzlasu/?fref=ts
Spot spektaklu: https://vimeo.com/56636910

Wstęp 5 zł
ORGANIZATORZY:  „Winda” Gdański Archipelag Kultury