Jarmark Dominikański Gdańsk 2018

  • termin : 28 Lipca 2018 - 19 Sierpnia 2018
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 28.07.2018 - 19.08.2018 zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji gwarnego Jarmarku św. Dominika 2018. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowo – rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


Codziennie przez trzy tygodnie, na kilku scenach, realizowany będzie wielogodzinny, różnorodny program rozrywkowy - koncerty, pokazy sztucznych ogni, kostiumowe spektakle, parady, festiwale i konkursy, towarzyszący części handlowej.


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od trzech lat diabelski młyn - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na uporządkowanym terenie Wyspy Spichrzów urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie tej części Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut i kosztuje ok. 25 zł od osoby (bilet normalny) i 15 zł dla osób o wzroście poniżej 140 cm.


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już prawie 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Jarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieZakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć kaszubską ceramikę, czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, bursztyny itd.


Na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu.


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.
Jarmark Św. Dominika w Gdańsku jest dla:

• dla aktywnych (gra miejska)
• dla nostalgików (monidła, wpisy, certyfikaty)Tani hostel Gdańsk noclegi
• dla punktualnych (ratuszowy trębacz)
• dla rachmistrzów (15 Brama Gdańska zlicza gości)
• dla samotnych (drzewo poznania)
• dla terminatorów (pokazy kucia żelaza)
• dla turystów (okolicznościowa kartka pocztowa)
• dla ukojenia zmysłów (strefa relaksu)
• dla zaczytanych (ruchoma biblioteka)
• dla zakochanych (romantyczne miejsca)
• dla zakręconych (koło widokowe)


Jarmark Domikański Gdańsk 2018


W 2018 na Jarmarku pojawią się wystawcy z kilkunastu krajów świata, takich jak: Austria, Białoruś, Estonia, Francja, Hiszpania, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.


Wyspa Spichrzów - tutaj pojawi się część wydarzeń oraz stoisk Jarmarku (na ul. Stągiewnej). Dotarcie do Wyspy ułatwia nowa atrakcja turystyczna - zwodzona kładka na Motławą.


 PROGRAM Jarmarku Św. Dominika 2018  -wkrótce


XXIII Święto Chleba - W trakcie imprezy odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami dla publiczności na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. Współzawodniczyć będą także piekarnie i cukiernie - na polu galanterii cukierniczej i piekarskiej.
Święto Chleba jest okazją do degustacji ciast i pieczywa, a także konsultacji dietetycznych.


Bieg Św. Dominika Gdańsk■ Międzynarodowy Bieg Św. Dominika  - to już 25 edycja imprezy, która otrzymała ostatnio nominację do nagrody im. Tomasza Hopfera - jako Impreza Roku - w kategorii Bieg 5-10-15 kilometrów.
Uczestnikom tego prestizowego wydarzenia sportowego będzie kibicować blisko 30 tysięcy widzów zgromadzonych wśród maloniczych kamieniczek starego Gdańska.
Rejestracja oraz informacje o atrakcyjnych nagrodach - są tutaj
Komunikacja


Zamknięte dla ruchu kołowego będą następujące ulice:


Długi TargDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto
Długie Pobrzeże
Garbary

Grobla I, II, III, IV
Kołodziejska
Pańska
Plac Kobzdeja

Rybackie Pobrzeże
Stągiewna
Straganiarska
Św. Ducha
Świętojańska
Targ Rybny
Targ Węglowy
Tkacka
U Furty
Węglarska
Zielony Most
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Zdjęcia z Jarmarku Dominikańskiego 2017 oraz wcześniejszych edycji - poniżej.


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2018!