Jarmark Dominikański Gdańsk 2018

  • termin : 28 Lipca 2018 - 19 Sierpnia 2018
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 28.07.2018 - 19.08.2018 zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji gwarnego Jarmarku św. Dominika 2018. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowo – rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


Codziennie przez trzy tygodnie, na kilku scenach, realizowany będzie wielogodzinny, różnorodny program rozrywkowy towarzyszący części handlowej.  Są to koncerty, pokazy sztucznych ogni, kostiumowe spektakle, parady, festiwale, konkursy oraz inne wydarzenia cieszące widzów dużych i małych niezależnie od kraju pochodzenia.


Przechodniów intrygują także uliczni artyści pokazujący swoje niesamowite często zdolności artystyczne.


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od czterech lat diabelski młyn - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na uporządkowanym terenie Wyspy Spichrzów urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie tej części Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut i kosztuje ok. 25 zł od osoby (bilet normalny) i 15 zł dla osób o wzroście poniżej 140 cm.


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Jarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieZakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu.


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.
Jarmark Św. Dominika w Gdańsku jest dla:

• dla aktywnych (gra miejska)
• dla nostalgików (monidła, wpisy, certyfikaty)Tani hostel Gdańsk noclegi
• dla punktualnych (ratuszowy trębacz)
• dla rachmistrzów (15 Brama Gdańska zlicza gości)
• dla samotnych (drzewo poznania)
• dla terminatorów (pokazy kucia żelaza)
• dla turystów (okolicznościowa kartka pocztowa)
• dla ukojenia zmysłów (strefa relaksu)
• dla zaczytanych (ruchoma biblioteka)
• dla zakochanych (romantyczne miejsca)
• dla zakręconych (koło widokowe)


Jarmark Domikański Gdańsk 2018


W 2018 na Jarmarku pojawią się wystawcy z kilkunastu krajów świata, takich jak: Austria, Białoruś, Estonia, Francja, Hiszpania, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.


Wyspa Spichrzów - tutaj pojawi się część wydarzeń oraz stoisk Jarmarku (na ul. Stągiewnej). Dotarcie do Wyspy ułatwia nowa atrakcja turystyczna - zwodzona kładka na Motławą.


 PROGRAM Jarmarku Św. Dominika 2018  -wkrótce


XXIII Święto Chleba - W trakcie imprezy odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami dla publiczności na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. Współzawodniczyć będą także piekarnie i cukiernie - na polu galanterii cukierniczej i piekarskiej.
Święto Chleba jest okazją do degustacji ciast i pieczywa, a także konsultacji dietetycznych.


Bieg Św. Dominika Gdańsk■ Międzynarodowy Bieg Św. Dominika - to już 25 edycja imprezy, która otrzymała ostatnio nominację do nagrody im. Tomasza Hopfera - jako Impreza Roku - w kategorii Bieg 5-10-15 kilometrów.
Uczestnikom tego prestizowego wydarzenia sportowego będzie kibicować blisko 30 tysięcy widzów zgromadzonych wśród maloniczych kamieniczek starego Gdańska.
Rejestracja oraz informacje o atrakcyjnych nagrodach - są tutaj
Komunikacja


Zamknięte dla ruchu kołowego będą następujące ulice:


Długi TargDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto
Długie Pobrzeże
Garbary

Grobla I, II, III, IV
Kołodziejska
Pańska
Plac Kobzdeja

Rybackie Pobrzeże
Stągiewna
Straganiarska
Św. Ducha
Świętojańska
Targ Rybny
Targ Węglowy
Tkacka
U Furty
Węglarska
Zielony Most
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Zdjęcia z wcześniejszych edycji Jarmarku Dominikańskiego - są poniżej.


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2018!