Orszak Trzech Króli - Gdańsk 2018

logo
A A

6 stycznia 2018 w Gdańsku odbędzie się VIII Edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli.


Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, Orszak Trzech Króli Gdańskale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.


Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i turystów. Publiczność towarzysząca temu pogodnemu wydarzeniu liczy co roku blisko kilkanaście tysięcy osób.
Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd.


Orszak 3 Króli 2018 - program i trasa


VIII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się tradycyjną zbiórką o godzinie 11:30 na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej. Jak zawsze uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.


Godz. 12.05 - wymarsz Orszaku z ul. Piwnej
Na czele Orszaku, prowadzonego przez gwiazdę oraz werblistów, będą szły dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami. Za nimi będą się poruszać konno Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu.


Godz. 12:20 – pierwszy krótki postój
Pochód zatrzyma się na chwilę przy Pałacu Heroda. Wielkiej Zbrojowni, która ponownie "zagra" rolę Pałacu Heroda. Król Herod będzie bezowocnie próbował zwieść Orszak z właściwej drogi - na różne sposoby kusząc i grożąc.


Godz. 12:40 – drugi krótki postój
W pobliżu Ratusza Głównego Miasta i fontanny Neptuna zostanie stoczona widowiskowa walka Dobra ze Złem. Tym razem diabły podejmą próbę - daremną - sprowadzenia Orszaku z dobrej drogi.


Godz. 12.50 - Przybycie Orszaku pod scenę
Finał pochodu nastąpi na scenie umieszczonej przy Gdańskiej Choince na Długim Targu. Tutaj nastąpi pokłon Królów Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz złożenie przywiezionych darów.

Wydarzeniem wieńczącym uliczne jasełka będzie koncert kolęd. Ze wszystkimi uczestnikami orszaku zaśpiewają dzieci ze Szkół Podstawowych „Fregata” oraz Męskie Towarzystwo Śpiewacze. Będzie równiez tradycyjna możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętą Rodziną i obejrzenia prawdziwych zwierząt w stajence.


Godz. 13.30 - koncert carillonowy
Koncert grany na zespole dzwonów wieżowych.


Godz. 14:00 – Zakończenie imprezy

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w Gdańsku są:
- Stowarzyszenie SUM
- Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).
A jaka będzie pogoda w sobotę 6 stycznia 2018? Prognozy zapowiadają temperaturę kilku stopni powyżej zera. Jednak co najważniejsze przy wydarzeniach plenerowych - nie będzie padać, a nawet możemy spodziewać się przejaśnień, może przebłysków słońca.
Orszak 3 Króli w Gdyni - jest tutaj
Inne Orszaki w pomorskim - są tutaj
Orszak Trzech Króli Gdańsk 2018 - zapraszamy serdecznie!