Orszak Trzech Króli - Gdańsk 2017

logo
A A

6 stycznia 2017 w Gdańsku odbędzie się VII Edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli.


Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, Orszak Trzech Króli Gdańskale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.


Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i turystów. Publiczność towarzysząca temu pogodnemu wydarzeniu liczy co roku blisko kilkanaście tysięcy osób.
Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd.


Program i trasa Orszaku 3 Króli 2017


Trasa pochodu - podobnie jak w zeszłym roku Orszak weźmie swój początek na ul. Piwnej, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej. Zbiórka uczestników rozpocznie się o godz. 11.30. Rozdawane będą korony oraz śpiewniki z kolędami..


Orszak poprowadzą Trzej Mędrcy (królowie) ze wschodu podążający na koniach za Gwiazdą Betlejemską. Będą im towarzyszyć werbliści oraz dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzanie z darami dla Dzieciątka.


Start pochodu nastąpi o godz. 12.00.


Zebrani przejdą ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką i Długą.  na Długi Targ. Tradycyjnie podczas pochodu zostaną odegrane sceny biblijne. Pierwsza będzie miała miejsce na ulicy Tkackiej przed Wielką Zbrojownią, która "zagra" pałac Heroda. Król Herod spróbuje obietnicami i groźbami zniechęcić Orszak do dalszego marszu.
Druga scena - walki dobra ze złem - odbędzie się w pobliżu fontanny Neptuna na Długim Targu.
Trzecią scenę - pokłonu przed Rodziną Świętą i złożenia darów - zobaczymy na scenie w pobliżu gdańskiej choinki i stylizowanego żłóbka.


 Zakończenie uroczystości jest przewidywane ok. godz. 14.


Jaka pogoda będzie towarzyszyć Orszakowi W Gdańsku? Będzie cieplej niż w zesżłym roku - prognozy pogody przewidują piątkową temperaturę w okolicach kilku stopni Celsjusza poniżej zera z mozliwością krótkich, przelotnych opadów śniegu. Spoza chmur może także przebłyskiwać słońce, wiec zapowiada się malownicza sceneria pochodu.

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w Gdańsku są:
- Stowarzyszenie SUM
- Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).
Orszak 3 Króli w Gdyni - jest tutaj
Orszaki w innych miejscowościach pomorskiego, a także oferty pobytowe na weekend - są tutaj


Orszak Trzech Króli Gdańsk 2017 - zapraszamy serdecznie!