Truskawkobranie 2016

  • termin : 25 Czerwca 2016 - 26 Czerwca 2015
  • miasto : Brodnica Górna
  • miejsce : Złota Góra
logo
A A

Truskawkobranie - największa na Kaszubach impreza plenerowa – odbędzie się w tym roku, tradycyjnie pod koniec czerwca, w dniach 25 -26 czerwca na terenie Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz. Wstęp jak zawsze wolny!. Gwiazdami Truskawkobrania 2016 będą m.in: Rob Tognoni, Piersi, Danzel i Sławomir. Więcej o tegorocznym programie - poniżej.


UWAGA - Święto Truskawki Kaszubskiej w Gdańsku (10-11 lipca) - jest tutaj


 Historia Truskakobrania


Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających - zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu 30 czerwca 2002 roku wzięło udział 30 000 osób, w 2004 roku i 2005 było już ich około 40 000. O popularności tego święta świadczy również fakt, iż w ciągu jednego dnia (w 2005 r.) sprzedano tam prawie 2 tony truskawek.


Truskawka Kaszubska - powiat KartuzyGwoździem programu imprezy są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.


Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.


Truskawkobranie Złota Góra Brodnica GórnaTak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Wokół są uprawiane truskawki.


Truskawkobranie - imprezy dla dzieci - KaszubyKażde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem. Zaprasza się gości oraz zespoły ludowe z całego kraju i z zagranicy. Co roku Święto Truskawkobrania to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Szwagierkolaska, Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Mandaryna, zespół Wilki, Anita Lipnicka & John Porter, Rico Sanchez & Gipsy Kings, Doda ... etc.


Organizatorzy Truskawkobrania mają także atrakcje dla dzieci - konkursy, zabawy i animacje


„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.


Truskawkobranie 2016 - program


Sobota - 25 czerwca, początek ok. godz. 17
Pierwszego dnia imprezy wystąpią m.in:
Sławomir - Sławomir Zapała - autor hitu "Megiera", ma w swoim dorobku m.in kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Można go spotkać np. w epizodach polskich seriali.
Danzel - Johan Waem - piosenkarz belgijski, znany z muzyki tanecznej, m.in przeboju "Pump It Up!"
zespół Hands Up! - grający covery polskich i zagranicznych wykonawców
Perełki - często nagradzany i wyróżniany dziecięcy zespół taneczny


Na sobotnim Truskawkobraniu będą się również wybory truskawkowej MISS NASTOLATEK, pokazy i warsztaty KS Movement oraz utwory Ireny Jarockiej w ramach TRIBUTE TO IRENA JAROCKA.

Niedziela - 26 czerwca, godz. ok. 14 - 23.30
Niedziela rozpocznie się pokazami i warsztatami KS Movement. Przedstawi się również Organizator Truskawkobrania w swoim autorskim programia. Gwiazdami niedzieli będą m.in:
Rob Tognoni - bluesman, wokalista wirtuoz gitary - gra i śpiewa tzw. power blues-rock. Z swoimi oryginalnymi, znakomitymi koncertami wystąpił niemal na całym świecie: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji i Australii.
zespół Piersi
dziecięcy Teatr Tańca Kwieciste Gwiazdy - z Ukrainy. Niezwykle utalentowani wykonawcy, mający na codzień wsparcie profesjonalistów, zaprezentuje tańce z różnych stron świata.
iluzjonista Tomasz Jusza - kreatywny artysta młodego pokolenia, którego oryginalny styl przyniósł mu nagrodę publiczności i dwukrotnie zapewnił II miejsce na ogólnopolskich kongresach iluzjonistycznych (we Wrocławiu i Obornikach Ślaskich). Artysta wystąpi z dwoma prgramami - dla dzieci oraz dla dorosłych.


UWAGA - KONKURSY!
Kartuskie Centrum Kultury ogłosiło 2 konkursy z nagrodami i wyróżnieniami

1. Konkurs na najładniesze stoisko truskawkowe Truskawkobrania 2016. Więcej...
2. Konkurs na najlepszy produkt z kaszubskich truskawek - „Jestkù z kaszёbską malёną”. Więcej...


KOMUNIKACJA


Zapraszamy do skorzystania ze specjalnej linii firmy GRYF, której autobusy będa kursować w dniach 25 i 26 czerwca na trasie KARTUZY - BRODNICA GÓRNA - KARTUZY. Rozkład jazdy - jest tutaj


Plan dojazdu - wg mapy satelitarnej poniżej.  Więcej zdjęć ze Złotej Góry - jest tutaj


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj


ODKRYJ POMORZE na Facebooku!


Ciekawostki o truskawkach


Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów.

Największa truskawka na świecie została zebrana przez japońskiego rolnika Koji Nakao na wyspie Kiusiu w 2015 roku. Rekordzistka wynikiem 250 gramów uzyskała oficjalny rekord Guinnessa. Swoją wiekość zawdzięczała genom (odmiana Amanou ma duże owoce) oraz zrośnięciu się kilku sztuk w jedną całość.


Najwięcej truskawek na świecie zjadają mieszkańcy USA - ponad 3,5 kg rocznie w przeliczeniu na 1 osobę. Stany Zjednoczone są także największym producentem tych owoców.


Truskawki oprocz walorów smakowych mTruskawkobranie - Święto Truskawki Kaszubyają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna - aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców. Badania potwierdziły, iż spożywanie truskawek przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych ciałek we krwi  Są przy tym niskokaloryczne.


Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze - fitocydy - obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.


Truskawki wspierają organizm w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej decydującej o dobrym samopoczuciu człowieka. Stres, mała ilość ruchu, duża ilość słodyczy i kawy powodują zakwaszenie organizmu objawiające się m.in zmęczeniem, wzdęciami czy przedłuzającym się zdenerwowaniem. Truskawki jako owoce zasadotwórcze przeciwdziałają tym skutkom.


Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych mi.n przez Rzymian - Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski - Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.


Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej (nr 1155/2009 - jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce - spełniający warunki unijne.


Zapraszamy na Truskawkobranie 2016


Zobacz atrakcje w pobliżu:

Chmielno i okolice


Ostrzyce i okolice


Wiatrakcje - oryginalna kawiarnia w Ręboszewie


Kawiarnia Wiatrakcje Ręboszewo Kaszuby


Noclegi w okolicy:Truskawkobranie Złota Góra 2016