Truskawkobranie 2017

  • termin : 01 Lipca 2017
  • miasto : Brodnica Górna
  • miejsce : Złota Góra
logo
A A

Truskawkobranie - największa na Kaszubach impreza plenerowa – odbędzie się w tym roku, wyjątkowo 1 lipca. Tym samym nastąpi powrót do sprawdzonej, jednodniowej formuły tego kaszubskiego święta truskawki. Przesunięcie terminu jest związane z Nocą Świętojańską 2017 i licznymi wydarzeniami w tym czasie. Miejscem Truskawkobrania będzie tradycyjnie teren Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz. Wstęp jak zawsze wolny!. Gwiazdami Truskawkobrania 2017 będą m.in: Michał Szpak, Fancy i Sound'n'Grace. Więcej o tegorocznym programie w opisie poniżej.


UWAGA - tydzień później mamy jeszcze dwie truskawkowe imprezy:
        Święto Truskawki Kaszubskiej w Gdańsku 8-9 lipca 2017 - tutaj
        II Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie 8 lipca 2017 - tutaj


 Historia Truskakobrania


Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających - zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.


Truskawka Kaszubska - powiat KartuzyGwoździem programu imprezy są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.


Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.


Truskawkobranie Złota Góra Brodnica GórnaTak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Wokół są uprawiane truskawki.


Truskawkobranie - imprezy dla dzieci - KaszubyKażde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem. Zaprasza się gości oraz zespoły ludowe z całego kraju i z zagranicy. Co roku Święto Truskawkobrania to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Szwagierkolaska, Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Mandaryna, zespół Wilki, Anita Lipnicka & John Porter, Rico Sanchez & Gipsy Kings, Doda ... etc.


Organizatorzy Truskawkobrania mają także atrakcje dla dzieci - konkursy, zabawy i animacje


„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.


Truskawkobranie - program 2017


ok. godz. 14.30 - rozpoczęcie imprezy programem dla dzieci
ok. godz. 16. - występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca KASZUBY
ok. godz. 17. - młodzi artyści amatorzy z Kartuskiego Centrum Kultury
ok. godz. 18. - Dance With Somebody - taneczno-wokalny program rozrywkowy - przebojowa podróż po kontynentach i kulturach świata
ok. godz. 19. - wystąpią gwiazdy Truskawkobrania 2017:
           - Sound'n'Grace.
           - Fancy
           - Michał Szpak


Plan dojazdu - wg mapy satelitarnej poniżej.  Więcej zdjęć ze Złotej Góry - jest tutaj


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj





UWAGA - w czasie Truskawkobrania, na terenie pobliskiego Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze (ok. 200 m od amfiteatru) będzie trwać Festiwal Kajakowy. Impreza rozpocznie się dzień wczesniej - 30 czerwca, a zakończy 2 lipca 2017.
Będą zawody, grill, muzyka, gry, zabawy, konkursy oraz prezentacje na stoiskach firm kajakowych.
Więcej na temat programu Festiwalu Kajakowego - jest tutaj
Organizatorzy spływów i wypożyczalnie kajaków - są tutaj





Jaka będzie pogoda na Truskawkobranie? Prognozy pogodny na 1 lipca zapowiadają zachmurzenie i przelotne, nieduże  opady. Temperatura w okolicach 15-16 stopni Celsjusza.




ODKRYJ POMORZE na Facebooku!


Ciekawostki o truskawkach


Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów. W 2015 urósł jeszcze większy owoc, tym razem w okolicach Pniew. Więcej szczegółów - jest tutaj

Największa truskawka na świecie została zebrana przez japońskiego rolnika Koji Nakao na wyspie Kiusiu w 2015 roku. Rekordzistka wynikiem 250 gramów uzyskała oficjalny rekord Guinnessa. Swoją wiekość zawdzięczała genom (odmiana Amanou ma duże owoce) oraz zrośnięciu się kilku sztuk w jedną całość.


Najwięcej truskawek na świecie zjadają mieszkańcy USA - ponad 3,5 kg rocznie w przeliczeniu na 1 osobę. Stany Zjednoczone są także największym producentem tych owoców.


Truskawki oprocz walorów smakowych mTruskawkobranie - Święto Truskawki Kaszubyają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna - aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców. Badania potwierdziły, iż spożywanie truskawek przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych ciałek we krwi  Są przy tym niskokaloryczne.


Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze - fitocydy - obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.


Truskawki wspierają organizm w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej decydującej o dobrym samopoczuciu człowieka. Stres, mała ilość ruchu, duża ilość słodyczy i kawy powodują zakwaszenie organizmu objawiające się m.in zmęczeniem, wzdęciami czy przedłuzającym się zdenerwowaniem. Truskawki jako owoce zasadotwórcze przeciwdziałają tym skutkom.


Truskawki zawierają dużą ilość azotanów, które korzystnie wpływają na transport krwi i tlenu w organiźmie. Zjedzenie porcji truskawek (np. przed wysiłkiem)  zmniejsza nieco gęstość krwi i polepsza jej dotlenienie. W rezultacie zapewnia większą wydolność organizmu.


Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych mi.n przez Rzymian - Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski - Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.


Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej (nr 1155/2009 - jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce - spełniający warunki unijne.


Restauracja Malena Hotel Bazuny Kościerzyna


Zapraszamy na Truskawkobranie 2017


Zobacz atrakcje w pobliżu:

Chmielno i okolice
Ostrzyce i okolice


Noclegi w okolicy: