Punkty widokowe w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia, Sopot

  • miejscowość : Gdańsk, Gdynia, Sopot
A A

Trójmiasto z racji swojego położenia między zalesionymi wzgórzami a Zatoką Gdańską, Punkty widokowe w Trójmieścieposiada wiele ciekawych punktów widokowych. Część z nich to wieże widokowe, w tym telefonii komórkowej. Przedstawiamy najciekawsze propozycje, w wielu wypadkach bezpłatne, a serwujące piękne krajobrazy sięgające czasem nawet Półwyspu Helskiego. Lista atrakcyjnych miejsc stale się powiększa za sprawą działań, m.in UM Gdańsk, który oczyszczając wybrane miejsca, odtwarza sukcesywnie tzw. osie widokowe.


Specjalną atrakcją turystyczną w Trójmieście jest tzw. Korona Starego Gdańska. Obejmuje ona  osiem najważniejszych punktów widokowych w Gdańsku, którymi są:

   Wieża Ratusza Głównego Miasta
    Korona Starego Gdańska - Bazylika Mariacka i Ratusz GłównyWieża Więzienna Muzeum Bursztynu
    Wieża Kościoła św. Katarzyny
    Wieża Bazyliki Mariackiej
    Wieża Twierdzy Wisłoujście
    Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego
    Góra Gradowa - Centrum Hewelianum
    Latarnia Morska w Nowym Porcie

Odwiedziny wszystkich tych miejsc - potwierdzone zebranymi pięczątkami w specjalnej książeczce - pozwalają na uzyskanie odznaki "Zdobywca Korony Starego Gdańska"
Książeczki są do nabycia w kasach obsługujących wspomniane punkty widowkowe.
Dalsze szczegóły tej atrakcji uruchomionej w 2014 - są tutaj


Osobną grupą punktów widokowych są specjalne miejsca przystosowane do podziwiania panoram, m.in poprzez wycinkę przerośniętych drzew i krzewów. W ten sposób przywracane są walory krajobrazowe wzgórz, które cieszyły się popularnością czasem jeszcze przed II wojną światową. Powstałe osie widokowe stopniowo będą wyposażane w ławeczki, kosze i tablice informacyjne.
Działania te dotyczą ok. 30 punktów, sukcesywnie odtwarzanych w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Pomysłodawcą tego projektu jest pasjonat Gdańska, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni - Witold Burkiewicz. Osiom widokowym będzie docelowo towarzyszyć tzw. mała architektura: barierki, ławki, czasem specjalne platformy widokowe.


Punkty widokowe w Trójmieście  • Gdańsk


Bastiony Gdańsk fortyfikacjeBastiony gdańskie - to fortyfikacje z XVII wieku, budowane z nasypu ziemnego obwarowanego murem ceglanym na planie pięciokąta. W Gdańsku zachowało się kilka bastionów, z wewnętrznymi fosami (można je  zwiedzać kajakiem płynąc aż w pobliże portu) Druga linia wody została osuszona. Przy budowie nasypów i szańców użyto pewnego rodzaju kolejki linowej, którą transportowano ze wzgórz ziemię co było dużym osiągnięciem inżynieryjnym. Część materiału stanowiły też miejskie odpady. Wewnątrz bastionów były kazamaty z prochem, amunicją i wozami artyleryjskimi. W razie potrzeby, po ślimakowatych tarasach wciągano działa na wysokie szańce. Na początku XX Prusacy posadzili dodatkowo głóg, który pełnił rolę naturalnych zasieków.


Gdańskie bastiony - świetny punkt widokowy i miejsce na piknikBardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym, na skalę europejską, jest śluza wodna między Bastionami Żubr i Wilk. Umożliwiała wpływanie do miasta sporych statków , zapewniała wodę dla młyna, a w razie potrzeby obrony pozwalała na zalanie całej okolicy.
Walory historyczne i widokowe (rozległe panoramy) sprawiły, iż władze miasta urządziły tu ścieżki spacerowe, rowerowe, a w wielu miejscach znaleźć możemy ławki do odpoczynku. Zdjęcie górne przedstawia Bastion Św. Gertrudy, a na drugim planie bastion Żubr.


Lokalizacja na mapie - jest tutaj


 


Bazylika Mariacka - to największy kościół ceglany na świecie. Długi na 105 metrów, szeroki na 60 m, wysoki na 27-30 m, może pomieścić 25 tys. osób. Jej wieża wznosi się na wysokość 82 metrów i co ciekawe jest w rzeczywistości niedokończona. Jej średniowieczni projektanci planowali konstrukcję blisko 2 razy wyższą.

Bazylika Mariacka Gdańsk - wieżaWidok z wieży robi duże wrażenie. Warto zaopatrzyć w lornetkę - szczególnie przy dobrej pogodzie.
A przy okazji coś o zdrowiu. Wejście na platformę widokową Bazyli Mariackiej wymaga sporego wysiłku. Niektóre publikacje zwracają uwagę, że w miarę pokonywania kolejnych stopni w drodze na wieżę - rośnie u palaczy prawdopodobieństwo rzucenia palenia...
Można sprawdzić :-)


Lokalizacja na mapie - jest tutaj


 


Taras widokowy ECS GdańskEuropejskie Centrum Solidarności - usytuowane przy historycznej bramie nr 2 na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej - zaprasza na taras widokowy znajdujący się 25 metrów nad ziemią. Oglądanie okolicy (stoczni i Głównego Miasta) jest możliwe w godzinach 10.00-20.00. Wjazd na górę (6 piętro)  windą. Przykładowy widok z tarasu - w galerii zdjęć na końcu zestawienia.

Taras widokowy (bezpłatny) jest czynny od 1 maja do końca września - tutaj


 


Gdańsk kolo widokoweKoło widokowe AMBER SKY- znajdujące się na Wyspie Spichrzów. Okazjonalnie, w 2014 roku pojawiła się duża atrakcja (z okazji Jarmarku Dominikańskiego) w postaci diabelskiego młyna o wysokości ponad 50 metrów. Ogromne, mobilne koło widokowe stało się dodatkowym, oryginalnym punktem widokowym pozwalającym dostrzec przy sprzyjającej pogodzie nawet Hel. Posiada ponad 30 klimatyzowanych kabin, w tym 2 dostępne dla osob niepełnosprawnych. Jedna z kabin posiada status VIP oraz szereg dodatkowych udogodnień jak szklana podłoga, skórzane fotele i mini lodówkę. Na specjalne życzenie mozna zamówić szampana) gondola wyposażona jest w szklaną podłogę. 15 minutowa podróż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Koło widokowe jest obecnie dostępne praktycznie przez cały rok, z przerwą na prace koserwacyjne.


Więcej o Jarmarku Dominikańskim - jest tutaj.
Uwaga - podobne koło jest dostępne sezonowo w Gdyni (informacje - poniżej)


 


Kozacza Góra - nazywana także Górą Kozaków, stała się szerzej znana mieszkańcom Wieża widokowa Kozacza Góra GdańskGdańska od chwili zbudowania wieży widokowej oraz dużego placu zabaw. Stalowa wieża wznosi się na wysokość 17 metrów, ok. 3 metry powyżej okolicznych drzew. Widok z górnej platformy (jednorazowo może na niej przebywać do 25 osób) w większości ukazuje rozbudowujące się dookoła gdańskie osiedla mieszkaniowe. Uzbrojenie oka w lornetkę pozwala na znaczne urozmaicenie oglądanej panoramy.

Wieża widokowa na Kozaczej Górze jest dostępna praktycznie w dzień i w nocy, także w zimie, dzięki ażurowej konstrukcji. Dojście np. przez lasek porastający wzgórze od strony pętli tramwajowo-autobusowej przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej oraz Alei Havla.


 


Oś widokowa - punkt widokowy Gdańsk Aniołki - pozwala spojrzeć z góry na tereny Oś widokowa Gdańsk Aniołkipostoczniowe w Gdańsku. Punkt widokowy powstał dzięki staraniom UM Gdańsk w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk".
Zalesiona część dzielnicy Aniołki osiąga kulminację w miejscu zwanym Wronia Górka wznosząc się na wysokość 55 m npm. Dojście do punktu widkowego prowadzi np. od strony ulicy Wroniej, która kończy się wejściem na szerokie, dość efektowne schody prowadzące do góry.


 Oś widokowa - punkt widokowy Podleśna - znajduje się na jednym z zalesionych wzgórz w ciągu żółtego szlaku pieszego. Aby dostać się w to miejsce można np. podjechać ok. 750 metrów ul. Podleśną, do jej końca, aż pod korty tenisowe "Podleśna". Po drodze, po lewej stronie, mijamy  Podleśną Polanę z boiskiem, placem zabaw i miejscami piknikowymi. Dalej poruszamy się na lewo od kortów tenisowych i już na wysokości pierwszego z nich wchodzimy w las, lekko do góry. Idziemy cały czas prosto stopniowo wznoszącą się ścieżką, aż do wejścia na żółty szlak.
Tutaj skręcamy w prawo i szlakiem dochodzimy do punktu widokowego urozmaiconego czerwonymi linkami rozpiętymi między drzewami. To  instalacja artystyczna autorstwa studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Dojście od kortów zajmuje ok. 10-15 minut.


 


Wieża widokowa Pachołek w Gdańsku OliwiePachołek - to nazwa wzgórza (107 m npm.) w Gdańsku Oliwie, na którym stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce ponoć jest magiczne - a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Poza tym, po osiedleniu się w pobliżu Zakonu Cystersów, miejsce to nazwano Czarcim Wzgórzem. Celem było odstraszenie ciekawskich od odwiedzania tego prawdopodobnie pogańskiego miejsca kultu.
Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem. Kto chce, niech wierzy lub nie - upuścił go tutaj diabeł , który miał nim zniszczyć pobliski klasztor. Ale mu nie wyszło - i bardzo dobrze. Ze znanych i słynnych wchodził na to wzgórze król pruski, Fryderyk Wilhelm III.


Plan dojścia i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Punkt widokowy - Wzgórze Luizy (zwane także Wzgórzem Zielińskiego) - porośnięte okazałymi Wzgórze Luizy Gdańsk Ujeściskodrzewami wzniesienie w dzielnicy Ujeścisko u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej. Nazwa miejsca pochodzi od imienia pruskiej królowej Luizy słynącej z dobroczynności. Na szczycie Wzgórza postawiono ponad 200 lat temu żeliwny krzyż upamiętniający poległych w walce z Francuzami Prusaków. Dzisiaj pozostał po nim jedynie granitowy postument. Więcej o historii tego miejsca z robiącymi wrażenie starymi dębami - jest tutaj

Ostatnie prace porządkowe odsłoniły dwie osie widokowe: jedną w kierunku Kowali, drugą w stronę dzielnicy Orunia Południe. Proste dojście na Wzgórze Luizy prowadzi od strony przystanku autobusowego ul. Niepołomicka 19 lub skrzyżowania z ul. Kampinoską. Znajduje się tutaj trochę miejsca na kilka samochodów. Dotarcie do szczytu zajmuje zaledwie parę minut.


 


Punkt widokowy Wzgórze Mickiewicza - Park Na Zboczu - Gdańsk Siedlce - w ciągu kilku miesięcy  planowane jest uruchomienie parku rekreacyjnego na zboczu zabudowanego willami wzniesienia, opadającego w stronę ulicy Kartuskiej. W jego ramach powstanie m.in alejka spacerowa biegnąca od ulicy Łostowiskiej (trwają już prace ziemne), platforma widokowa, mała siłownia zewnętrza, plac zabaw i boisko do streetballa. Do stojącego na tym terenie pomnika Mickiewicza można dojść np. od strony schodów (na wysokości ul. Maryli 19 i 20). Po przejściu nimi ok. 50 m w dół należy skręcić w lewo, na ścieżkę. Przykładowy widok z tego rejonu znajduje się w galerii zdjęć poniżej.


 


Wieża obserwacyjna Westerplatte - pochodzi z Wieża obserwacyjna Gdańsk Westerplattelat pięćdziesiątych XX wieku. Razem z położonym w pobliżu schronem wchodziła w skład 25 BAS - Baterii Artylerii Stałej. Obecnie jest elementem edukacyjnej ścieżki historycznej, traktującej o militarnej przeszłości półwyspu Westerplatte. Część jego terenu jest do dzisiaj zajęta przez wojsko.
Z ogólnodostępnej wieży można obejrzeć statki na redzie portu w Gdańsku. W pobliżu znajduje się nadmorski bulwar spacerowy z kawałkiem piaszczsytej plaży.


 


Wyspa Sobieszewska - platforma widokowa w Rezerwacie Mewia Łacha umożliwia obserwację unikatowego w skali Polski i Europy miejsca lęgu ptaków wodnych i odpoczynku ptaków migrujących. Nieduży obszar powstał dzięki wykonaniu przekopu Wisły    lat temu. Wpadająca do morza rzeka tworzy w zderzeniu z prądami i falami morskimi niewielkie wysepki i łachy.

Wyjątkowe miejsce na polskim wybrzeżu upodobały sobie ptaki, a później także foki. Rezerwat znajduje się obecnie pod opieką pasjonatów z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Płochliwe ptaki (często rzadkie gatunki) i foki potrzebują bowiem spokoju i odpowiedzialnego zachowania ze strony oglądających je ludzi.

Metalowa platforma widokowa ma wysokość ok. 4 metrów.


 


Wyspa Sobieszewska - Zbiornik KAZIMIERZ - wieża ciśnień w Sobieszewie - to nowy punkt widokowy w Gdańsku, który Zbiornik Kazimierz wieża widokowa Sobieszewo - fot. mat. prasowełączy funkcje użytkowe z rekreacyjnymi. Budowla zabezpiecza mieszkańców dzielnicy Gdańsk Sobieszewo pod względem dostaw wody pitnej. Zbiornik ma 30 metrów wysokości, 15 metrów średnicy i mieści 600 m3 wody.

Atrakcję turystyczną stanowi przede wszystkim taras widokowy (na wysokości 45 m n.p.m.), z którego rozpościera się rozległa panorama Zatoki Gdańskiej oraz widok na Wyspę Sobieszewską. Na górę można dostać się zarówno klatką schodową (156 stopni)  jak i windą, co czyni ją dostępną także dla osób niepełnosprawnych. Wspomniany taras znajduje się na wysokości ok. 45 m npm.


Oprócz platformy widokowej, drugą atrakcję Zbiornika Kazimierz stanowi interaktywna wystawa, która przystępnie odpowiada na ciekawe pytania, np.: co to jest paradoks hydrostatyczny lub co jest silniejsze - wysokość słupa wody czy jej ilość?


W przyszłości planuje się zbudowanie u podnóża Zbiornika Wody Kazimierz małego amfiteatru służącego celom rekreacyjnym.


UWAGA! 
Zwiedzanie Zbiornika i Zbiornik Kazimierz - widok na Port Gdańskwejście na taras widokowy Wieży jest możliwe w grupach po 10 osób po wcześniejszej rezerwacji - tutaj. Wejście na teren obiektu i jego zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika. Konieczne jest także schowanie do specjalnych szafek (żeton lub 2 zł) wszelkich toreb czy plecaków, w tym także futerałów np. fotograficznych. Warto podkreślić, że wstęp jest bezpłatny, a na górze można skorzystać ze specjalnych, ręcznych lornetek.  • Gdynia


Infobox Gdynia - widok z wieżyInfobox - wieża widokowa centrum informacji o ciekawych inwestycjach w Gdyni, które wpływają na rozwój miasta - zarówno gospodarczy jak i kulturalny. Tutaj także znajduje się makieta Gdyni - jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.
Oryginalna atrakcja o wymiarach około 8 x 4 m zawiera m.in 1700 modeli budynków oraz najbardziej charakterystyczne elemente miasta, jak np. fregatę Dar Pomorza, niszczyciel Błyskawica czy prom Stena Line. Część wybranych modeli może być podświetlana.
Oprócz części wystawowej jest tu także restauracja. Na wieżę widokową wjeżdżamy windą - na trzecie piętro. Z galerii wieży możemy zobaczyć szczegóły Skweru Kościuszki oraz jego przedłużenia - Alei Jana Pawła II. Panoramę wieńczy na horyzoncie Zatoka Gdańska.
Infobox Gdynia leży u zbiegu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego. Wieża widokowa jest czynna przez cały tydzień: pn-pt (10-22), sob-nd i święta (11-22)
tel./fax: 58 523 97 69     www.gdyniainfobox.pl


 


Kamienna Góra - punkt widokowy GDYNIAKamienna Góra - punkt widokowy w najmniejszej, luksusowej dzielnicy Gdyni noszącej tę samą nazwę. Z poziomu ponad 50 metrów ponad poziomem morza można podziwiać z Kamiennej Góry panoramę zatoki i część portu oraz marinę i wejście do basenu jachtowego. Na szczycie góry wzniesiono wysoki krzyż, w nocy podświetlony i widoczny z daleka jak wielki drogowskaz. Przy dobrej pogodzie łatwo można dostrzec na horyzoncie zarysy Mierzei Helskiej.

Kolejka Kamienna Góra GDYNIAW 2015 uruchomiono tutaj nową atrakcję - linię kolejki górskiej. Blisko 100 metrową trasę wiodącą z okolic Teatru Muzycznego (dokładnie spod budynku Centrum Filmowego) wagonik kolejki pokonuje w czasie około 2 minut. Gdyńska kolejka może zabrać do 12 osób (8 miejsc siedzących) w tym także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku.
Przejazd jest bezpłatny w ciągu całego roku i znajduje się pod stałym monitoringiem.


 


Koło widokowe - Oscara Brucha - Gdynia zyskała w 2016 roku kolejny punkt Koło widokowe Gdyniawidokowy, podobnie jak Gdańsk - sezonowy. Dostępny od czerwca do końca sierpnia. Największa w Polsce konstrukcja, znana wcześniej z Gdańska, ma 55 metrów wysokości, posiada 41 klimatyzowanych kabin 8 osobowych (dostępnych także dla osób niepełnosprawnych) i jedną typu VIP dla 4 osób. Ta ostatnia jest wyposazona m.in w skórzane fotele. Gondole, z przyciemnianymi dla ochrony przed słońcem szybami, można również wynająć na specjalne okazje - np. romantyczną kolację lub wyjątkowy obiad.
Rezerwacji miejsca w gondoli koła widokowego można dokonać - tutaj


 


Wieża widokowa Gdynia Kolibki - położona jest po lewej stronie ulicy SpWieża widokowa Gdynia Kolibki - maszt telefonii komórkowejółdzielczej - jadąc od strony Alei Zwycięstwa - na wysokim wzgórzu. Taras widokowy znajduje się na wysokości 28 metrów nad ziemią; wyżej jest maszt telekomunikacyjny. Prowadzi do niego ok. 150 schodków ułożonych w spiralę. Wieża jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania w okresie kwiecień - październik w godz. 8-18. W przypadku złej pogody, np. deszczu, silnego wiatru czy mrozu, wejście ze względów bezpieczeństwa jest zamykane przez ochronę. Uwaga - widoki potrafią "zawrócić w głowie"!


Z kosmosu słabo jest widoczna, ale jeśli podejdziemy na kilkaset metrów to trafimy do niej bez problemu - dobrze się wyróżnia na tle pobliskich drzew i krzewów.


Mapa okolicy - jak dojść - jest tutaj  • Sopot


Punkty widokowe w Sopocie - w większości położone w lesie, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, można odwiedzić idąc ok. 9 i pół kilometrową trasą o nazwie Szlak Lisów. Jego początek znajduje się w sopockiej dzielnicy Kamienny Potok przy kolejowym przystanku SKM, a koniec przy Alei Niepodległości. Jest oznakowany kolorem brązowym na żółtym tle.


 


Latarnia Morska - to w istocie pomocniczy obiekt sygnalizacyjny. Nietypowa budowla pWieża widokowa Sopot - latarnia morska w Sopocieowstała z obudowania brzydkiego komina zakładu leczniczego, stąd nie zawsze występuje w spisach polskich latarń. Wpasowała się jednak dobrze w zabudowę Sopotu i jest chętnie odwiedzana. Nic dziwnego - w ładny dzień można wyraźnie zobaczyć zarysy drzew i budynków nawet na Mierzei Helskiej.


Wstęp płatny. W okresie jesienno-zimowym czynne w weekendy oraz dni powszednie - pod warunkiem dobrej pogody. Odwiedzający otrzymują specjalny certyfikat :-).


Plan dojścia - jest tutaj


 


Łysa Góra - Widok z Łysej Góry w Sopocieto obok latarni najbardziej znany punkt widokowy w Sopocie. Wzgórze wznosi się na wysokość 110 metrów ponad poziom morza i łagodnie opada trawiastym stokiem w kierunku miasta i morza. Dzięki temu niemal od rana do poppłudnia pozwala na przyjemne plażowanie w słońcu. Przy sprzyjającej pogodzie,  zimą jest tutaj otwierany wyciąg narciarski - jedyny w Polsce z widokiem na morze. Rosnący dookoła las, także na szczycie wzgórza, daje schronienie przed wiatrem i upałem, stąd Łysa Góra jest ulubionym miejscem spacerów i pikników.


 


Wzgórze Strzeleckie - Wzgórze Strzeleckie SOPOT widokipunkt widokowy położony w lesie na wysokości ok. 80 metrów npm.,  pomiędzy ulicami Zacisze i Moniuszki. Zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu przy ul. Moniuszki, kilkaset metrów przed Operą Leśną, zostawiwszy po lewej stronie staw Morskie Oko.
Do punktu prowadzi 200 metrowe dojście po schodkach i ścieżką wprost z chodnika kierującego się do Opery. W pobliżu znajdują się hopki rowerowe dla lubiących bardziej ekstremalną jazdę terenową.


 


Punkt widokowy Glinna Góra lub - Sępie Wzgórze - zapewnia widok na sopocki Stadion lekkoatletyczny (ok. 900 metrów w linii prostej poniżej) oraz pozwala dostrzec zarys mariny przelegającej do molo.
Glinna Góra - Sępie Wzgórze - widok na SopotStadion, zbudowany z okazji 100 lecia założenia kąpieliska w Sopocie, sam już został prawie stulatkiem. Na jego płycie i bieżniach wychowało się wielu olimpijczyków. Obecnie na trubunach stadionu może zasiąść ok. 5 tysięcy widzów.
Podziwiający widoki znajdą na miejscu ławeczkę oraz pomnikowy głaz upamiętniający Komitet Obrony Robotników Podziemie. Około 100 metrów od krawędzi Wzgórza, w głębi lasu, przy szlaku, stoi wiata piknikowa - dobre miejsce na odpoczynek.


 


Punkt widokowy w sopockim Domu Zdrojowym - jest połozony na trzecim piętrze nowego Punkt widokowy Sopot Dom Zdrojowybudynku, gdzie znajduje się kawiarenka i pijalnia wód solankowych. Wejście do windy od strony deptaku prowadzącego na molo. Roztaczająca się z balkoniku panorama pozwala degustować jednocześnie np. ciastko z kawą oraz widoki na skwer, molo, plażę i statki na redzie. Na II pietrze znajduje się punkt informacji turystycznej.

Sopot, Plac Zdrojowy 2
tel. 58 550 37 83 (informacja turystyczna)
Czynne: pn-nd godz. 9-21 (lipiec - sierpień)
            pn-nd godz. 9-19 (wrzesień-czerwiec)


Wkrótce dołączymy zdjęcia i opisy kolejnych miejsc, takich jak: Dwór I w Gdańsku Oliwie, Wzniesienie Ślimak, Podleśna Polana oraz Kaczy Dołek (okolice) w Gdańsku Wrzeszczu. Następne  punkty widokowe w Trójmieście w drodze....


Punkty i wieże widokowe na Kaszubach - są tutaj
Pomorskie punkty widokowe nad morzem - są tutaj


Najchętniej odwiedzane, najpopularniejsze punkty i wieże widokowe w miejscowościach Gdańsk, Gdynia i Sopot na zdjęciach poniżej.