Mozartiana 2018

logo
A A

Festiwal został zainaugurowany w 2006 r. z okazji 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Program koncertów obejmuje zarówno dzieła Mistrza jak i utwory inspirowane jego muzyką. Koncerty odbywają się nie tylko we wspaniałych wnętrzach Katedry Oliwskiej i Pałacu Opatów, ale również w przepięknych plenerach zabytkowego parku przypałacowego w Oliwie. Jest to wydarzenie bez precedensu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Festiwal Mozartowski Mozartiana Gdańsk OliwaFestiwal prezentujący muzykę W.A. Mozarta w naturalnych wnętrzach epoki klasycyzmu jest liczącym się i wysoko ocenianym wydarzeniem muzycznym.


W bogatym programie Festiwalu znajdują się koncerty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem. Niezwykły klimat w Parku Oliwskim tworzy również teatralizacja przestrzeni. Na ścieżkach i w alejach spotkać można postaci rodem z XVIII wieku. Niewątpliwym sukcesem Festiwalu jest to, iż z każdą odsłoną cieszy się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach festiwalu wynosi blisko 20 000 osób.


Festiwal, czyli święto muzyki Mozarta? Idea nieco przewrotna, bo muzyka ta powstawała wszak, by służyć rozmaitym świętom. Państwowym – jak Msza c-moll, skomponowana na ceremonię poświęcenia wiedeńskiego sierocińca w obecności rodziny cesarskiej. Prywatnym – jak Divertimento, napisane na imieniny siostry.


Zapraszamy do Gdańska na Festiwal MOZARTIANA w dniach 19 - 25 sierpnia 2018!


Program Festiwalu MOZARTIANA, zdjęcia - szukaj tutaj


Smokolandia - nowy park rozrywki w Malborku