Baltic Sail Gdańsk 2015

logo
A A

Żaglowce, rejsy, regaty, szanty… osiemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk 2015 odbędzie się, jak co roku, w pierwszym tygodniu lipca 2 - 5.07.2015.


Zlot Baltic Sail


Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.


Baltic Sail Gdańsk


Baltic Sail GDAŃSK 2015Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. W tym roku zlot odbędzie się po raz osiemnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Baltic Sail Gdańsk jest laureatem plebiscytu Gdański Produkt Turystyczny 2013 – nagroda publiczności.


Impreza Baltic Sail to także okazja do zobaczenia Gdańska od strony wody - z pokładu wybranych żaglowców. W 2014 roku z rejsów po Zatoce Gdańskiej skorzystało z tej mozliwości ponad 2 tysiące osób. Marynarze udostępniali także tradycyjnie zwiedzającym niektóre jednostki zacumowane u nabrzeży kanału Motławy.

Fanom białych żagli wiele emocji dostarczają organizowane w czasie zlotu żaglowców okolicznościowe regaty. Ogromną popularnością cieszą się z kolei widowiskowe inscenizacje historyczne z udziałem zabytkowych jednostek obsadzonych przez rekonstruktorów.


Szczegóły programu - są tutaj  • Wakcje nad morzem 2015 - są tutaj

  • Wczasy na Kaszubach i w Borach Tucholskich 2015 - są tutaj