Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2017

  • termin : 02 Grudnia 2017 - 23 Grudnia 2017
  • godzina : 11.00 - 20.00 (piąt. - niedz. do 21.00)
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Targ Węglowy
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Jak co roku spacerujący po zimowym Gdańsku, będą mogli odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy 2017, który odbędzie się w dniach 2 - 23  grudnia w trzech miejscach:


- na Targu Węglowym w centrum miasta (patrz - mapa satelitarna pod zdjęciam poniżej),
- wewnątrz Wielkiej Zbrojowni przelegającej do Targu (Jarmark rzemiosła i rękodzieła)
- na Wyspie Spichrzów (Świąteczne Smaki).


Jarmark będzie czynny w dniach 2-23 grudnia 2017, w godzinach:
11.00 - 20.00 w dni powszednie
11.00 - 21.00 w weekendy (piątki, soboty, niedziele)


Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego 2017


 w liczbach:
❅  1 mówiący ludzkim głosem łoś Lucek
❅  2 renifery w Zaczarowanej Karecie
❅  3 bombki gigantyZaczarowana Kareta Jarmark Świąteczny Gdańsk 2017
❅  8-metrowy Anielski Młyn
❅  15 zł: cena pamiątkowego kubka
❅  20 rumaków w Weneckiej Karuzeli
❅  35 m długości torów saneczkowych na Górce Lodowej
❅  45 stoisk w Wielkiej Zbrojowni
❅  80 choinek dekorujących
❅  100 stoisk na Targu Węglowym


Wspomniana Zbrojownia kolejny raz otworzy swoje wnętrza łącząc Targ Węglowy i ulicę Piwną. Znajdzie się tutaj Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła oferujący:


wyroby artystyczne (ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, ceramJarmark Świąteczny Gdańsk Wielka Zbrojowniaiczne ikony, misy, kafle, tkane dywany, biżuteria, zabawki edukacyne, lalki i przytulanki)
w stylu eko (m.in naturalne, ręcznie wyrabiane kremy i mydła)
modern design (m.in przedmioty upcyklingowe - ręcznie polerowane, drewniane muszki męskie, zegary, lampy, świeczniki, wełniane dzianiny, czapki itp)


Święty Mikołaj - szczególnie oczekiwany przez dzieci - pojawi się na Jarmarku od 6 grudnia. Czasem na swoim tronie, czesem między dziećmi, czasem w towarzystwie gdańskich aniołów (przebranych aktorów Teatru Feta).  Na pamiątkę spotkania ze Św. Mikołajem każdy otrzyma specjalną pocztówkę z dedykacją.


Nowością Lodowa Górka Jarmark Gdańsktegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w  Gdańsku będzie specjalna Lodowa Górka - zimowa zjeżdżalnia syntetyczna o wysokości 4 metrów i długości stoku 35 metrów. Konstrukcja mająca 3 tory saneczkowe może działać także przy dodatnich temperaturach. Specjalne sanki, kaski oraz ochraniacze będą dostępne w działające przy Górce wypożyczalni.
Cena 3 przejazdów (sprzęt w cenie) wyniesie 10 zł. Zjazdy od samego początku Jarmarku cieszą się ogromną popularnością!

W każdą sobotę na Górce będą rozgrywane Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie - w konkurencji na najlepszy czas zjazdu. Zwycięzca "tygodnia" otrzyma tablet i bilety dla całej rodziny na przejazd kołem widokowym Amber Sky. Drugie i trzecie miejsca gwarantują podwójne takie bilety. Zapisy (bezpłatne jak i udział) odbywają się w dniu zawodów w wypożyczalni lub kasie koła widokowego.


Łoś Lucek Jarmark GdańskŚwiąteczną atmosferę na Jarmarku w Gdańsku podkreśli kolejna nowość - Siedlisko Łosia. Tak nazywa się uroczy domek przy Wielkiej Zbrojowni, w którym zamieszka wyjątkowo postać - Łoś Lucek. Jego głowa posiada ruchome elementy. Aktywny co 15 minut, jest bardzo uzdolniony. Potrafi przemówić ludzkim głosem, np. wierszem,  a nawet zaśpiewać. Dla wielu zabrzmi to znajomo, bo swojego głosu użyczył Luckowi mistrz polskiego dubbingu (m.in Król Julian, Kaczor Donald) - Jarosław Boberek. Łoś jest także niezłym poliglotą, ponieważ oprócz języka polskiego używa również angielskiego, niemieckiego oraz szwedzkiego.


Sprawdzoną atrakcją Jarmarku będzie wysoki na ponad 8 metrów Anielski Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2017Młyn. Wyjątkową konstrukcję przyozdobią podobizny aniołów, świętych, 3 Króli oraz Rodziny Świętej. Figury zostały wyrzeźbione w drewnie przez mistrza Michała Ostoję-Lniskiego. W parterowej części Młyna znajduje się bufet gastronomiczny z grzanym winem w wersji korzennej, miodowej oraz bezalkoholowej.  Będzie także przyprawiony cydr, herbata z rumem i cytryną oraz grzane piwo z sokiem imbirowym,  Dla dzieci przygotowano gorącą czekoladę i herbatki owocowe.
Rozgrzewające napoje najlepiej smakują jeśli są pite z kolekcjonerskich kubków. W tym roku do wyboru będą 2 wzory: biały z sercem i czerwony z  koniem na biegunach.

Ozdobą otoczenia Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku, będzie Choinka Małych Gdańszczan.


Na Jarmarku powtórnie zagości Zaczarowana Kareta ciagnięta przez renifery. Oświetlona konstrukcja, do której można wsiąść np. celem zrobienia pamiatkowego selfie cieszy się wyjątkowym powodzeniem.


Koło widokowe AmberSky - Kiermasz Świąteczne Smaki - fot. Amber Sky Gdańskto stała już atrakcja Jarmarku - w tym roku na Wyspie Spichrzów. Wszystkie gondole koła są ogrzewane zimą. Dodatkowe promienniki ciepła są także dla oczekujących na przejazd.
A wszystko przy wesołej, świątecznej muzyce, wśród białych choinek i złotych bombek. Nowinką będę Świąteczne Smaki czyli kramy z gastronomią i rzemiosłem umiejscowione tuż przy kole.


Animacje świetlne - wzorem ubiegłego roku, na ścianie Muzeum Busztynu pojawią się wielkoformatowe obrazy opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy klimat będzie można również poczuć oglądając liczne iluminacje świetlne na wybranych drzewach lub słupach w różnych zakątkach Gdańska, np. na słynnej ulicy Mariackiej.


Praliny Gdańskie - to nowe słodycze, które pojawią się naKoło widokowe Amber Sky Jarmark Gdańsk - fot. Amber Sky Jarmarku uzupełniając linię gdańskich słodyczy o nazwie "Smak Tradycji". Będą to czekoladki o smaku Advocat, otoczone gdańskimi kamieniczkami, w eleganckim, czarnym pudełku. Produkt- idealny na prezent lub pamiątkę - będzie dostępna w punktach Informacji Turystycznej GOT, m.in w Bramie Wyżynnej przy Targu Węglowym.


Konkurs fotograficzny - zapraszamy chętnych do utrwalenia na zdjęciu Magii Jarmarku. Fotografia wysłana na adres fotojarmark@mtgsa.com.pl i umieszczona w mediach społecznościowych (z hasztagiem #magiajarmarku) weźmie udział w konkursie z nagrodą 1000 złotych. Inny konkurs, pod nazwą "Christmas Tram", ogłosił y Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Co roku uruchamiają one bezpłatne przejazdy pięknie udekorowanym, zabytkowym tramwajem typu N. Pojazd będzie dostępny po zmroku, w dniach 19-23 oraz 27-29 grudnia.
Iluminacje świetlne w Gdańsku - w zupełnie nowej odsłonie - wprowadzą piękny, zimowy i świąteczny nastrój w różnych częściach miasta. Dekoracyjne oświelenie, nawiązujące do charakteru i historii Gdańska, będzie można podziwiać przez ponad 2 miesiące (2.12.2017 - 6.02.2018). Wśród elementów koncepcji przygotowanej przez firmę Multidekor znajdziemy m.in:

złote Lwy Gdańskie z herbem Miasta
10 metrowy dźwig portowy (20 tysięcy lampek)Iluminacje swietlne Gdansk Dźwig Portowy
chłopiec z bębenkiem z powieści Guntera Grassa
sekstant i fotel Heweliusza
termometr Fahrenheita
trójwymiarowe bramy świetlne
16 metrowa choinka przy Neptunie
i wiele innych dekoracji oraz ozdób


Lubisz iluminacje świetlne? Wybierz się do parku w Gdańsku Oliwie, kóry w zeszłym roku przyciągnął setki tysięcy zwiedzających. Szczegóły świetlnych dekoracji w tym roku - są tutaj
 Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 w Gdańsku!


  Jazda na nartach w Gdańsku


UWAGA - poniżej przedstawiamy także listę innych pomorskich miejscowości, w których organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe - także ciekawe lecz o dużo mniejszej skali. Zapraszamyrównież do obejrzenia zdjęć z Jarmarku w galerii.


CHOJNICE - Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku.......................8 - 10 grudnia 2017


GDYNIA - Świąteczny Kiermasz Rękodzieła........................1-2; 8-9; 15-16 grudnia 2017


PRUSZCZ GDAŃSKI - Jarmark Bożonarodzeniowy w Faktorii......3-17 grudnia 2017


SOPOT - Jarmark Bożonarodzeniowy 2017.......................1-3; 8-10; 15-17 grudnia 2017


RUMIA - Jarmark Świąteczny ..............................................................15 - 19 grudnia 2017


SWOŁOWO - Jarmark Bożonarodzeniowy w Skansenie....................10 grudnia 2017


WEJHEROWO - Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku.............13 - 22 grudnia 2017