Orszak Św. Łucji ze Szwecji w Gdańsku

  • termin : 06 Grudnia 2016
  • godzina : 16.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długa
  • miejsce : Złota Brama
logo
A A

Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.
Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów.
Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia.
Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.
Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.


W Gdańsku Orszak Św. Łucji tradycyjnie spotyka się z Prezydentem Miasta Gdańska, odwiedza szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, przedszkola oraz szwedzkie firmy.
W tym roku orszak Św. Łucji zaśpiewa dla dzieci ze szkół podstawowych nr 55 w Nowym Porcie oraz SP nr 14, którą odwiedza od 1997r. Spotka się też z młodzieżą z IV i VIII Liceum Ogólnokształcącego i odwiedzi Zespół Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 28.


Mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać Orszak Św. Łucji w dniu 6 grudnia 2016 na ulicy Długiej i Długim Targu.
Start ok godz. 16.00 spod Złotej Bramy, następnie krótki występ przy Fontannie Neptuna i tradycyjny poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami.