Wyspa Sobieszewska - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Wyspa Sobieszewska
logo
A A

Wyspa Sobieszewska jak najbardziej zasługuje na miano miejsca z klimatem. Szeroka plaża, przepiękne fragmenty brzegów, tysiące ptaków z pobliskiego rezerwatu - to tylko część jej uroków. A trzeba jeszcze wspomnieć o bursztynie - tutaj prawie zawsze obecnym na porannej plaży.


Wyspa Sobieszewska - od strony Gdańska


Teren wyspy obejmuje płaską część brzegu morskiego, pokryte sosnowymi lasami pagórkowate wydmy oraz nizinny obszar zalewowy dawnej Wisły. Królowa polskich rzek "postanowiła" ponad 160 lat temu skrócić sobiWyspa Sobieszewska - zachodni brzege drogę do morza i wykorzystując zator lodowy przebiła się przez wydmy kilka kilometrów na wschód od Gdańska. Kilkadziesiąt lat później ludzie przekopali jeszcze bardziej na wschód drugie, jeszcze wygodniejsze koryto. I tak powstała Wyspa Sobieszewska - piękny teren rekracyjny dla mieszkańców Gdańska, Trójmiasta i turystów - z innych części kraju oraz zagranicy.

Największym skarbem wyspy jest przyroda. I jej walory wypoczynkowe, które postaramy się w skrócie przybliżyć.

Noclegi na wyspie Sobieszewskiej (dzielnica - Gdańsk Sobieszewo) - są tutaj


Wyspa Sobieszewska - atrakcje nad morzem


Gdańsk Sobieszzewo - most pontonowyKomunikacja - Z Gdańska dojeżdżamy samochodem lub autobusem miejskim linii 186 - przez most pontonowy. Rozczepiana kilka razy w ciągu dnia konstrukcja jest charakterystycznym elementem krajobrazu. To także okolice ulubione przez wędkarzy. Drugą linią gdańską - obsługujacą przeciwny, wschodni kraniec wyspy, jest linia 112. Jej pętla końcowa znajduje się w pobliżu przeprawy promowej w Świbnie.


UWAGA - tymczasowe zmiany w komunikacji!

Ze względu na organizowany w Gdańsku jubileuszowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego, w dniach 1-16.08.2018 zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na ul. Przegalińskiej na Wyspie Sobieszewskiej. Na odcinku od ul. Turystycznej do miasteczka ZHP zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Z tego wzglęu w okresie 1-16.08.2018 autobus linii 512 (Przegalina – Wyspa Sobieszewska - Przegalina) nie będzie mógł kursować.
 
Dla zapewnienia mieszkańcom Sobieszewskiej Pastwy komunikacji, zostanie wprowadzony ruch okólny na linii szczytowej 212: w kierunku pętli Przegalina, pomiędzy przystankami „Sobieszewo Wyspa” i „Przegalina”, autobusy linii 212 pojadą ul. Przegalińską z pominięciem ul. Turystycznej. Na trasie przejazdu przez ul. Przegalińską będą obowiązywały wszystkie dotychczasowe przystanki linii 512. Trasa powrotna linii 212 z Przegaliny do Dworca Głównego  pozostanie bez zmian, tj. przez Świbno i ul. Turystyczną.

Informacja na podstawie komunikatu ZTM Gdańsk.

UWAGA - trwają prace przy budowie mostu zwodzonego na Martwej Wiśle. Kierowcy będą mogli z niego skorzystać - wg zapowiedzi - na początku października 2018 roku.


Most Stulecia Niepodległości, będzie miał największą w Polsce rozpiętość przęseł zwodzonych - ponad 181 metrów. Każde z przęseł waży 320 ton i będzie podnoszone w ciągu 150 sekund. Operacja udrażniania rzeki dla jednostek wodnych mających powyżej 5 metrów wysokości, będzie trwała w sumie 5 minut. Zdjęcie z budowy - w galerii poniżej.


Budowana jest także nowa, oświetlona trasa rowerowa wzdłuż ulicy Turystycznej i Boguckiego na odcinku ponad 4 km: od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Wg zapowiedzi ścieżka będzie gotowa w połowie 2019 r.
 Wyspa Skarbów - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury. Placówka kulturalna prowadzona w duchu wolności i kreatywności tworzenia w różnych obszarach sztuki. Szczególnie wrażliwa na sprawy Eko i Etno zaprasza na różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i społeczne.

WYSPA SKARBÓW - oddział GAKWyspa Skarbów GAK Gdańsk Sobieszewo
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
Gdańsk Sobieszewo, ul. Turystyczna 3
tel. 58 323 91 15
www.wyspaskarbow.gak.gda.pl  (m.in kalendzarz imprez, warsztatów)
Aktualności na Facebook - są tutaj


Lasy - w największej części sosnowe, pokrywają wzgórza daWyspa Sobieszewska - pieszy szlak zielonywnych wydm sięgających czasem prawie 30 metrów (10 pięter) Pagórkowaty teren świetnie nadaje się na piesze i rowerowe wycieczki. Tam gdzie skierują się piechurzy, trzeba czasem zejść z siodełka na piaszczystą ścieżkę. Wzdłuż wyspy prowadzi  zielony, międzynarodowy Szlak Nadmorski E-9. Ten fragment ma długość około 10 kilometrów. Jest także wytyczony specjalny szlak dla rowerzystów. Trasa oznaczona kolorem niebieskim ukłożona jest w pętlę o długości około 24 kilometrów.


Wyspa Sobieszewska - miejsce na piesze wycieczkiWyspa Sobieszewska - niebieski szlak rowerowyWyspa Sobieszewska - jest piękna!


 


Ptasi Rezerwat Mewia ŁachaMewia Łacha - ptasi rezerwat przyrody położony u ujścia Wisły zwanej tutaj Przekopem Wisły. Na wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej znajduje się prawie 20 hektarów chronionego terenu oraz po drugiej stronie Wisły, jeszcze bardziej na wschód, ponad 130 hektarów.

To piękne miejsce jest miejscem lęgowym wielu różnych gatunków ptaków, w tym kilku unikalnych na skalę Polski. Szczęśliwi i wytrwali obserwatorzy mogą także zobaczyć foki szare, pochodzące ze stacji Morskiej na Helu, a nawet pojedyńcze okazy wyjątkowo rzadkiej w Bałtyku foki pospolitej. Pobliski stawek - do obejrzenia z platformy widokowej - zasiedlają z kolei bobry.

Szlak do rezerwatu Mewia ŁachaRezerwat oraz przylegający do niego teren podlega szczególnej ochronie - dla zachowania tego przyrodniczego skarbu. Wolno się poruszać wyłącznie wyznaczoną ogrodzeniem ścieżką, bez przekraczania barier i bez podpływania do piaszczystych łach od strony wody. Obowiązuje także zakaz plażowania i przyprowadzania ze sobą psów. Te rygorystyczne zasady, choć może i uciążliwe, chronią jednak wyjątkowość przyrodniczą tego miejsca.

Schronisko badawcze na cyplu Mewia ŁachaOd kwietnia do połowy września pracuje tutaj grupa studentów wykonująca badania miejscowej flory i fauny. Utrzymują także siatki pod napięciem (elektryczne pastuchy), chroniące ptaki przed zakusami lisów i kun, budują kolejne fragmenty ścieżki przyrodniczej, a także prowadzą edukację wśród zwiedzających rezerwat.
Efekty ich pracy, m.in wspaniałe zdjęcia, możemy obejrzeć - tutaj. W 2010 roku ich praca i pożyteczna obecność była możliwa dzięki sponsorowi badań - Rafinerii Gdańskiej.


Dotarcie do rezerwatu jest najprostrze od strony Świbna. Dojazd autobusem lub samochodem, który zostawiamy na parkingu przy lesie - kilkaset metrów od przeprawy promowej. Potem idziemy zielonym szlakiem (pomijamy skręt szlaku w lewo, w las) cały czas wzdłuż Wisły przez około 40 - Mewia Łacha - obserwacja ptaków60 minut.


Mewia Łacha przyciąga do siebie wielu przybyszów z zagranicy, szczególnie z Czech i Węgier, nie mających dostępu do morza. Wyposażeni w aparaty, statywy i lornetki - wszyscy mamy szansę zobaczyć delikatny urok świata bez ludzi. Oby jak najdłużej!


 


Gdańsk Sobieszewo - plaża na Wyspie SobieszewskiejPlaże - prawie puste w części zachodniej (z racji długiego dojścia), czasem oblężone (na wysokości wjazdu na Wyspę) i wspaniale przestronne bardziej na wschód - są największą atrakcją Wyspy. Płaski brzeg morza pozwala na coroczne utrzymanie
szerokiej przestrzeni - idealnej na swobodne plażowanie. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednio dużą działkę na koc, parasol, parawan, zamek z piasku i boisko do siatkowki plażowej. W końcu do dyspozycji plażowiczów jest 11 kilometrów brzegu. Pas wydm za plecami dodaje fotograficznego uroku, a sosnowy las osłania od wiatru od lądu.

Na wyspie znajdują dwie plaże (kąpieliska) strzeżone: w Sobieszewie, na wysokości ul. Falowej, oraz w Orlu, przy ul. Lazurowej. Oba miejsca dysponują odpowiednią infrastrukturą bezpieczeństwa: zapleczem ratowniczym, medycznym i łącznością
(tel. ratunkowy 601 100 100). Plażowicze mogą korzystać tutaj z pryszniców ze słodką wodą, wypożyczalni sprzętu (leżaki, parasole, itp). Więcej informacji (godziny pracy itp.) - jest tutaj


Parę stopni powyżej zera i karimata - wystarczą!Zapraszamy na Wyspę Sobieszewską!Wyspa Sobieszewska - w styczniu...


Bursztyn na Wyspie Sobieszewskiej


Charakterystycznym widokiem o poranku są pojedyńczy spacerowicze. Przystają czasem, pochylają się i... zbierają błyszczące w słońcu drobiny bursztynu. Im większe wcześniej fale - tym obfitsze zbiory. Spokój i przestrzeń, rześkość morskiej bryzy, zapach lasu - przyciąga tutaj ludzi i latem, i wiosną, i jesienią, i zimą. Uwaga! W sezonie, od 1 maja do końca września, pieski i inne cywilne zwierzaki mają zakaz wstępu na plaże.
Prom - we wschodniej części wyspy - zapewnia komunikację ze stałym lądem od strony Stegny i Krynicy Morskiej. Niby nic wielkiego, ale jest sympatycznym urozmaiceniem wycieczki - szczególnie dla dzieci. A romantyczna para oparta o burtę promu także nie jest rzadkością.
Grobla wzdłuż Śmiałej Wisły - fot. J. DziurkowskiPtasi Raj - to słynny rezerwat - przepiękne miejsce na sobotnią czy niedzielną wycieczkę, blisko Gdańska. Oczywiście trasa zwiedzania tego terenu prowadzi wokół rezerwatu. Gniazduje tu 45 gatunków ptaków, ale spotkać można ponad 200 - tak dobrze tutaj się czują. Bywa, że na jeziorach (są dwa: Karaś i Ptasi Raj) przebywa kilkanaście tysięcy ptaków - widok zapierający dech w piersi. Dla ułatwienia obserwacji postawiono na skraju rezerwatu dwie wieże obserwacyjne.


Dojście do platformy widokowej - fot. J. DziurkowskiCiekawych przeżyć krajobrazowych dostarcza wejście na kawałek wąskiej grobli oddzielającej Ptasi Raj od Wisły Śmiałej. Wyremontowana gruntownie budowla pochodzi z XIX wieku i do niedawna była dostępna dla turystów na całej sowjej długości (patrz kamienna grobla na archiwalnym zdjęciu obok).  Obecnie na grobli powstały zapory uniemożliwiające jej pokonanie. Szkoda, bo była to najkrótsza droga do północnego zakątka tej części wyspy.  To bodaj najbardziej malowniczy i jednocześnie najmniej uczęszczany zakątek Sobieszewa. Kto szuka gwarancji prawdziwego odpoczynku - może się wybrać własnie tam, tyle że obchodząc Ptasi Raj od wschodniej strony. Wyprawa w jedną stronę może teraz zająć ok. 1,5 -2 godziny (lasem i plażą) Ale naprawdę warto...


Więcej zdjęć z tego miejsca (oraz mapa satelitarna) - jest tutaj


 


Rowery - Wyspa Sobieszewska posiada w tej chwili jeden Szlak Rowerowy im Wincentego Pola, który zatacza pętlę wokół Wyspy. Ta łatwa trasa liczy ok. 27,5 km długości, jest uzupełniona wiatami wypoczynkowymi oraz dodatkowymi oznakowaniami dotyczącymi m.in szlaków nordic walking.


Wybierz rower elektryczny - BikeSalon.plGdynia i WarszawaRowery elektryczne Gdynia


 


Spływ kajakowy nad morzem - a dokładniej kajakiem po morzu - to propozycja firmy Kajaki STG. Wisła opływająca Wyspę Sobieszewską oraz wody przybrzeżne Zatoki Gdańskiej są wdzięcznym akwenem dla uprawiania kajakarstwa. Oczywiście największą frajdę mamy wtedy, gdy jest dobra fala. Wpływanie w pieniącą się wodę, spływanie ślizgiem po fali jest wspaniałą zabawą. Warunkiem koniecznym jest uzywanie w takich warunkach jedynek z założonymi fartuchami. Morze jest idealnym miejscem do szlifowania umiejętności kajakarskich, a przy okazji do oglądania lądu z innej perspektywy. Na morzu można ćwiczyć eskimoski, podpórki, szybkie zwroty i manewry kajakiem.

kajakiem po morzu - Kajaki STGDo pływania nadaje się każde miejsce, na otwartym morzu, gdzie można w miarę blisko podjechać autem (kajak nawet jedynka mimo wszystko troszkę waży). Jako miejsce kajakowego szaleństwa Proponujemy Półwysep Helski, a w wietrzne dni plaże Gdańska, Gdyni lub Sopotu.

Starogard Gdański - kajaki.STG
ul. Hallera19a 83-200 Starogard Gdański
tel: 601 633 292, www.kajaki.stg.pl


Wyspa Sobieszewska zaprasza  - wczasy i wakacje nad morzem - w Gdańsku Sobieszewie!