Kwidzyn - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Kwidzyn - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Kwidzyn

KWIDZYN (38 km od Malborka) - stolica Dolnego Powiśla - jest ciekawym punktem na Kwidzyn atrakcje turystyczne - fot. Aleksander Łubiński dla UM Kwidzynturystycznej mapie województwa pomorskiego. Od 2013 roku lepiej skomunikowany  za sprawą zbudowanego mostu przez Wisłę jest ciekawym miejscem na zatrzymanie, odpoczynek, a może i dłuższy przystanek. Tym bardziej, że nieduże (ok. 39 tys. mieszkańców), ale prężne gospodarczo miasto stara się by turyści wywieźli stąd przyjemne wrażenia. Most na Wiśle okolice Kwidzyna - fot. A. Łubiński dla UM KwidzynMalownicze, spokojne okolice Kwidzyna wyróżniają się mieszanką zalesionych pagórków, dolinek rzek, strumieni oraz licznych jezior i stawów. Polodowcowy krajobraz sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, który ułatwiają wytyczone szlaki turystyczne. Fani wycieczek rowerowych, konnych przejażdżek, spływów kajakowych, wędkowania i spacerów znajdą tutaj z pewnością coś w sam raz dla siebie. Walory turystyczne Kwidzyna, Sztumu i Prabut podnoszą ciekawe zabytki historyczne. Zapraszamy na Dolne Powiśle!

Noclegi (kliknij) - Kwidzyn, Laskowice, Postolin, Rakowiec, Sypanica,  Sztum

Atrakcje Kwidzyna i okolic

Największą atrakcją regionu jest Zamek KapitułyNocny Kwidzyn - fot. UM Kwidzyn Pomezańskiej, z racji swej konstrukcji często postrzegany mylnie jako krzyżacki. Ten bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od wewnątrz murów i na zewnątrz.

Zamek Kapituły Pomezańskiej KwidzynZamek jednak najbardziej wyróżnia najdłuższe i największe gdanisko (latryna) w Polsce. Ta średniowieczna ubikacja jest połączona z zamkiem przy pomocy 50 metrowego, masywnego,Zamek Kwidzyn - fot. UM Kwidzyn obronnego ganku. Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i podziwiać wnętrze katedry. W 2007 odkryto tu jedyne w Europie, sensacyjne groby 3 wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy popadli z różnych względów w niełaskę i nie zasłużyli na pochówek w Malborku. Staranne, niezależne od siebie badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Artykuł o znalezisku opublikowała nawet międzynarodowa edycja opiniotwórczego The New York Times - Herald Tribune. I tak spoczywają tutaj:

Wielcy mistrzowie krzyżaccy1. Werner von Orseln - aktywnie dążył do zreformowania różnych sfer życia Zakonu. Wielu braciom to się nie podobało. Możliwe, iż w takiej atmosferze niechęci łatwiej doszło do zamachu na życie wielkiego Mistrza. Zginął przed Złotą Bramą na zamku malborskim, ugodzony sztyletem przez rycerza zakonnego. Zamachowca uznano za obłąkanego - być może, aby nie prowadzić zbyt szczegółowego dochodzenia.

2. Ludolf Konig von Wattzau - zgodnie z przekazami historycznymi cierpiał na chorobę psychiczną (napadł nawet na swojego lekarza). Posądzany o dopuszczenie do zniszczenia przez Litwinów dużej części państwa zakonnego, jeszcze mocniej podupadł na zdrowiu

3. Henryk von Plauen - obrońca Malborka (po bitwie pod GrSzkielety wielkich mistrzów krzyżackichunwaldem) - był bardzo nerwową i porywczą osobą. Z tego powodu został zdetronizowany, a po wykryciu potajemnych kontaktów z Polakami (aby mu pomogli znowu zostać Mistrzem) - osadzony w celi więziennej. Spędził tam 15 lat. Szczegółowe badania chemiczne wykazały, iż stosowano wobec niego specjalną dietę mleczną, sprzyjającą utrzymaniu przy życiu. Prawdopodobnie w uznaniu, mimo wszystko, jego zasług podczas obrony Malborka.

(informacje i zdjęcie uzyskane dzięki uprzejmości p. Bogumiła Wiśniewskiego, archeologa z urzędu miejskiego w Kwidzynie)

Katedra Kwidzyn - fot. A. Łubiński dla UM KwidzynKrypta Wielkich Mistrzów została przygotowana i udostępniona zwiędzającym katedrę w 2010 roku. Można w nich zobaczyć odtworzone pochówki wspomnianych dostojników zakonu oraz wydobyte znaleziska z wykopalisk archeologicznych. Gospodarzem tego miejsca jest Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 8. Czynne: maj-wrzesień 9.00-17.00 (kasa do 16.30); październik-kwiecień 9.00-15.00 (kasa do 14.30). Więcej www.zamek.kwidzyn.pl

 

Punkt widokowy z panoramą Punkt widokowy wieża katedry Kwidzynna Kwidzyn i okolice serwuje wieża dzwonna Katedry o wysokości prawie 60 metrów.  Na górę prowadzi 213 drewnianych schodów, które prowadzą m.in obok 4 dzwonów katedralnych. Wejście jest możliwe w grupach 10 osobowych z przewodnikiem, który jest zwykle obecny w Tabularium (tel. 55 273 21 21) - sklepie z pamiątkami przy Katedrze - tutaj. Tam też odbywa się sprzedaż biletów wstępu na wieżę (8 zł normalny, 6 zł ulgowy) w godz. 9.30-17.
Warto podkreślić ciekawe opowieści przewodnika - pasjonata podróży i historii Kwidzyna.

 

Szukających dobrego smaku i świetnie przygotowanych potraw - zapraszamy do kameralnej restauracji, która od lat jest symbolem dobrej kuchni.

Restauracja Pensjonat Maxim KwidzynRestauracja i Pensjonat Maxim
Kwidzyn, ul. SŁowiańska 10
tel. 55 279 63 18
e-mail: reception.maxim@wp.pl
www.maxim-kwidzyn.pl          Czynne codz. 12-22

Nastrojowość i klimat tego miejsca sprzyja spotkaniom prywatnym i biznesowym. Dyskrecja jest Zamek w Kwidzynie - fot. www.maxim-kwidzyn.pldewizą właścicieli restauracji. Organizowane są tutaj także bankiety, spotkania, pokazy oraz imprezy rodzinne w konkurencyjnych cenach. W 2 salach łącznie można urządzić przyjęcie na 50 osób. Goście restauracji Maxim zawsze mogą liczyć na przyjazną atmosferę oraz miłą i profesjonalną obsługę.
Dania kuchni europejskej i polskiej.
Miejsca dla niepalących.

Restauracja Maxim jest położona niedaleko zamku w Kwidzynie.

 

Kwidzyńskie Cenrtum Sportu i Rekreacji - fot. A. Łubiński dla UM KwidzynKwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji - jest znaczącym punktem na mapie rekreacyjnych atrakcji miasta. Składa się z hali sportowo-widowiskowej na 1,5 tysiąca miejc oraz wielofunkcyjnej pływalni. Pływalnia posiada duży basen 25x12,5 m, brodzik dla dzieci, wanny z hydromasażem, basen do nauki pływania i 90 metrową zjeżdżalnię. Na terenie kompleksu działa również siłownia, sauna oraz sala do squasha.

Rezerwacja tel. 55 646 58 14
Więcej informacji - jest tutaj
Kwidzyn, ul. Wiejska 1A

 

Zawody konne Miłosna Kwidzyn fot. A. Łubiński dla UM KwidzynMiłosna - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe w Kwidzynie - z bogatą historią sportu jeździeckiego i hodowli koni, którą zapocżątkował jeszcze Fryderyk II Wielki. Po kolejnej inwestycji Prus w przeniesienie stadniny spod Zamku i budowę nowego ośrodka na 34 hektarach powstało samodzielne "końskie" miasteczko. Dalsza historia Miłosnej obfitowała w wiele wspaniałych osiągnięć sportowych, polskich przedwojennych i powojennych zawodników. Także dzisiaj konie i jazda konna są główną atrakcją terenów Miłosnej przyległych do Kwidzyna.
Ośrodek w Miłosnej posiada certyfikat Polskiego Związku Jeździectwa kategorii I.

 

Park Dendrologiczny MIŁOSNA - ogród o powierzchni blisko 3 hektarów, w którym znajdziemy gatunki drzew rodzimych (m.in brzoza, sosna, modrzew, dąb, buk) oraz obcych (tulipanowiec, berberysy, miłorząb chiński).  W Parku rosną także syberyjskie krzewy, ozdobne tuje z różnych części świata oraz duża kolekcja sosen z Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki, Azji i  Europy. Na terenie ogrodu znajduje się wiata dla kilkunastu osób.
Co roku przybywają nowe gatunki roślin ciesząc m.in odwiedzających to miejsce turystów.

Atrakcje w okolicach Kwidzyna

BIAŁY DWÓR w Podzamczu koło Kwidzyna Biały Dwór Kwidzyn Podzamczejest zabytkowym obiektem o burzliwej historii, który po rekonstrukcji zaczął pełnić funkcję kameralnego miejsca noclegowego z restauracją. Tych zatem, którzy cenią sobie klimat historycznych wnętrz oraz współczesne wygody zapraszamy do Białego Dworu. Widok z przeszklonej oranżerii w kierunku Wisły potrafi zrobić wrażenie!
Więcej informacji oraz zdjęć - jest tutaj

 

BIAŁA GÓRA i jej zabytkowa śluza wodna (ok. 25 km od Kwidzyna) - to ulubione miejsce Śluza Biała Góra - atrakcje Powiślawycieczek, spacerów i pikników. Malownicze widoki na Wisłę rozpościerające się z wałów przeciwpowodziowych zachęcają do odpoczynku i zwolnienia rytmu życia.
Śluza powstała ponad 100 lat temu, na zakończenie sporów o zagospodarowanie wody z Wisły pomiędzy Gdańskiem, a Malborkiem i Elblągiem.
Więcej informacji oraz zdjęć z Białej Góry - jest tutaj

 

PRABUTY - to nieduża miejscowość położona 21 km na wschód od Kwidzyna. Pod względem atrakcji turystycznych znana najbardziej z zachowanych, unikalnych podziemi służących wodociągom. Mające ponad 300 lat, dawne wodociągi miejskie w Prabutach są obecnie udostępnione do zwiedzania. Podziemna trasa jest dobrze zabezpieczona i oświetlona.

Zbudowane w XVIII wPrabuty atrakcje - wodociągi miejskie - fot. PCKiSieku przy wsparciu finansowym króla Prus Fryderyka Wilhelma miały położyć kres pladze  licznych pożarów miasta. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Reja w fundamentach dawnego muru miejskiego. Wysokość kanałów zbudowanych z czerwonej, pruskiej cegły wynosi od 200 do 230 cm, a szerokość od 120 do 130 cm. Długość korytarza głównego sięga 120 m. Od kanału głównego odchodzą 2 korytarze boczne (o długości 45 i 42 metrów), rozpoczynające i kończące zbiornikami, które można obejrzeć przez specjalne otwory. Zbiorniki zwieńczone były studniami, a od XIX wieku pompami.

Podziemna trasa zabytkowych wodociągów jest zarządzana przez Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, które zaprasza do zwiedzania tej atrakcji w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Informacje i rezerwacje tel. 884 800 115

Inną ciekawostką związaną z wodą jest oryginalna fontanna Rolanda. Ponad stuletnia budowla zwieńczona posągiem rycerza Rolanda początkowo znajdowała się w centrum Berlina. Po przenosinach w 1929 roku stała się miejscową, prestiżową atrakcją.

Zamek Prabuty - miniatura, makieta - fot. PCKiSWarto też wspomnieć o ruinach zamku krzyżackiego w Prabutach. Po dużej warowni zostały co prawda tylko nieliczne fragmenty, ale zostały one uzupełnione bardzo ładną miniaturową makietą. Miniatura zamku w Prabutach (w skali 1:16) została nagrodzona w konkursie „Pomorskie perły w koronie 2010.
Dodatkowym walorem tego miejsca jest ładna panorama na rezerwat ptactwa wodnego - jezioro Liwieniec.

Więcej o atrakcjach w Prabutach - jest tutaj

 

SZTUM - nieduża miejscowość położona na trasie do Malborka, znana z pozostałości Zamek krzyżacki Sztumkrzyżackiej warowni. Zamek w Sztumie powstał jako wysunięty obiekt broniący stolicy Państwa Zakonnego oraz pełniący funkcję bazy wypadowej do podbojów Litwy. Wielcy mistrzowie zakonni wykorzystywali później Sztum jako letnią rezydencję i bazę wypoczynkową np. podczas polowań. Ulrich von Jungingen, który poległ w przegranej bitwie pod Grunwaldem, utrzymywał tutaj mini zoo m.in z niedźwiedziami oraz egzotycznymi lwami i wielbłądami.

Dostojnicy krzyżaccy przyjeżdżali do Sztumu także w celach zdrowotnych. Kiepska woda pitna w Malborku wywoływała m.in kamicę nerkową, a miejscowa, o znacznie lepszych parametrach, była postrzegana jako lecznicza. Warto wspomnieć, iż zamek w Sztumie oferował dostojnikom wysoki standard. Oprócz pieców były tutaj nawet łazienki z wannami.

Sztum z lotu ptaka - fot. Um SztumZamek podupadł w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to Szwedzi wywozili z Polski nawet materiały budowlane. Ze Sztumu wyjechali obładowani m.in kaflami z rozebranych pieców. Kolejną rozbiórkę zarządziły już władze pruskie pozyskujące cegłę do budowy budynków urzędowych. Ogólnokrajową akcję przerwał protest intelektualistów niemieckich przeciwnych likwidowaniu historycznych budowli.

Dzisiaj przy zamku działa jedno z najstarszych w Polsce bractwo rycerskie. W sezonie, na dziedzińcu odbywają się turnieje, pokazy walk rycerskich oraz imprezy rekreacjne. 

Ciekawe wydarzenia, imprezy w Kwidzynie - są tutaj

Piękny Kwidzyn nocą...

 Kwidzyn zaprasza na atrakcje - fot. A. Łubiński dla UM Kwidzyn

Atrakcje sąsiedniego miasta Gniew (po drugiej stronie Wisły) - są tutaj

Atrakcje sąsiedniego miasta Malborka - są tutaj

Zapraszamy do Kwidzyna!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner