Ustka smaczna i zdrowa!

logo
A A

Plaża w UstceTen nadmorski kurort, wyróżniany praktycznie co roku za jedną z najlepszych plaż nad morzem, urzeka wprost przyjazną energią. Widać ją m.in w efektownej rewitalizacji usteckiej starówki, czy też powszechnej dbałości o czystość i estetykę. Nie brakuje także często organizowanych imprez i festynów.

Ustka - wejście do portuEfekty wspólnych starań włodarzy i mieszkańców Ustki doceniają turyści. Z roku na rok przybywa gości z kraju i zagranicy. Uzdrowiskowy klimat, rozsądne ceny, poczucie bezpieczeństwa - to tylko klka z wielu walorów tego całorocznego kurortu.

Pociąg Słoneczny WARSZAWA - USTKAZalety Ustki zauważono w Warszawie, z której podobnie jak w zeszłym roku - wyrusza nad morze specjalny pociąg o nazwie "Słoneczny". Komfortowa podróż, z przystankami m.in w Trójmieście, zajmie około 6 godzin. Codzienne połączenie, w normalnej cenie 60 zł (45 zł do Trójmiasta) będzie czynne od 24 czerwca do 3 września 2017. Warto dodać, że piętrowe wagony mają klimatyzację, stojaki na rowery, przewijaki dla niemowląt oraz inne udogodnienia dla pasazerów.


Ustka jest smaczna!


300 lat temu w Ustce było zaledwie 60 domów, na które przypadało aż 6 tawern serwujących potrawy oparte na rybach. Usteckie ryby doceniał książę Bismarck, który był znany z wyrafinowanego gustu kulinarnego.

Świeże ryby Dzisiaj smaczne, dobre ryby są poszukiwane jeszcze bardziej. Aby turystom ułatwić dostęp do nich, na terenie portu w Ustce ruszy pilotażowy targ rybny - "Fish Market". Świeze ryby prosto z kutra będą sprzedawane w wybrane dni już w obecnym sezonie letnim 2017. Docelowo smakosze ryb będą mogli skorzystać w przyszłości z aplikacji powiadamiającej o przypłynięciu kutrów :-)

Tymczasem zapraszamy w Ustce do około stu różnych lokali: od eleganckich restauracji, poprzez pizzerie i tradycyjne pierogarnie, do smażalni ryb i barów z kebabem. Druga setka kawiarń, lodziarni i winiarni (jest także herbaciarnia) rozpieszcza gości lubiących dobre desery, kawy i wina.

Restauracja 7 Niebo zapraszaRestauracja 7 Niebo zaprasza! Choć dobrych miejsc jest naprawdę dużo, to szczególnie warto odwiedzić 3 z nich.
Pierwszym jest restauracja 7 Niebo przy Hotelu Rejs, mogąca pochwalić się wieloletnią sławą i znamienitymi gośćmi ze świata polityki, sportu i show biznesu, jak np. Donald Tusk, Czesław Lang, Urszula Dudziak czy Bonnie Tyler. Specjalnością 7 Nieba są potrawy ze świeżych ryb, np. tzw. wariacje śledziowe, delikatnie pikantna zupa rybna oraz łosoś w soli morskiej.

Szef kuchni Hotel Grand Lubicz - Marcin SzwakDrugim polecanym miejscem jest restauracja Chapeau Bas w Hotelu Grand Lubicz, którą z satysfakcją odwiedziła znana restauratorka Magda Gessler. Już wcześniej zachwyciła się zresztą kuchnią w Hotelu Lubicz - tutaj (hotele są ze sobą powiązane). W Grand Lubiczu warte spróbowania są m.in: tatar z jelenia, sałatka z pieczonych warzyw, rybne consomme z szafranem, kruchutkie policzki wołowe oraz mus z solonym karmelem.

Trzecim wyróżniającym się w Ustce lokalem jest Dym naRafał Niewiarowski - dym na wodzie - USTKA Wodzie Rafała Niewiarowskiego, uczestnika programu TOP Chef. Lokal regularnie znajduje się w pierwszej konkursowej setce najlepszych polskich restauracji - m.in za sprawą menu, zmienianego co 2-3 miesiące. Sztandarową stałą pozycją jest np. ciasteczko płynące czekoladą. Dania, które potrafią ciekawie i bardzo pozytywnie zaskoczyć,  są przygotowywane w oparciu o produkty sezonowe z zachowaniem ich naturalnej świeżości, smaku i aromatów. Dym na Wodzie został uhonorowany tytułem Slow Food. Więcej na www.dymnawodzie.pl

Tak silna konkurencja sprzyja kreatywności i bardzo wysokiej jakości serwowanych potraw - dań regionalnych, polskich, ale także pochodzących spoza kraju. Mając do wyboru całą gamę lokali możemy w Ustce zjeść i oryginalnie, i smacznie, i niekoniecznie drogo.


Ustka jest zdrowa!


Pierwsze kąpielisko nad Bałtykiem powstało ponad 220 lat temu, w czasie Rewolucji Francuskiej. Kuracjusze w Ustce pojawili się już kilka lat pZapraszamy do Ustki!óźniej, początkowo przyjeżdżając z zapasami żywności, a nawet własnymi krowami (dla świeżego mleka). Morskie kąpiele zachwalano wówczas jako antidotum na smutek i przygnębienie. I coś w tym jest, sądząc po pełnych optymizmu reakcjach kąpiących się nawet zimą. Mężczyźni i kobiety mieli do końca I wojny swiatowej własne kapieliska rodzielone kanałem portowym.
Dzisiaj, bogatsi o badania naukowe, Nordic walking nad morzem w Ustcewiemy więcej o dobroczynnym wpływie morskiego powietrza, w którym mieszają się olejki sosnowe i wytrącany z fal jod. Dochodzą do tego termalne solanki - jedne z nalepszych w Polsce (z odwiertu o głębokości 700 metrów) oraz odkrywkowe złoża borowiny. Kapiele, natryski, okłady, inhalacje oraz inne zabiegi służą nie tylko dobremu samopoczuciu i urodzie, ale bezpośrednio wpływają na leczenie Aquapark Hotel Grand Lubicz *****reumatyzmu, chorób dróg oddechowych, układu krążenia i ruchu, przemiany materii. Poza sezonem w Ustce leczone są także dziecięce alergie. Największą ofertę leczniczą mają obiekty Uzdrowiska Ustka oraz Hotelu Grand Lubicz, który posiada najnowoczesniejsze wyposażenie w blisko 30 gabinetach kosmetycznych, zabiegowych oraz SPA.

Ustka z Błękitną Flagą

Nad morzem szukamy najczęściej czystego piasku i wody, a także czystego powietrza - Na plaży w Ustceszczególnie jesienią i zimą. To wszystko można właśnie znaleźć w Ustce. Przyznawany co roku usteckiej plaży prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi daje gwarancję obecności najwyższych standardów co do jakości, bezpieczeństwa czy wyposażenia kąpieliska.
Piasku do leżenia nie zabraknie. W granicach miasta są aż 4 kilometry plaży, zabezpieczonej przed rozmywaniem podwodną rafą kilkusetmetrowej długości.

Te walory, razem z dużą ilością propozycji kulturalnych i rozrywkowych, zapewniają usteckiej plaży praktycznie co roku miejsce na podium w różnych rankingach. W 2016 Ustka drugi rok z rzędu zajęła  pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych plaż w Polsce portalu Onet. Przy ogromnej konkurencji to dobrze świadczy o gospodarzach.

Ustka dla aktywnych

Chcesz cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem? Odwiedzaj Ustkę! Tak jak słynna polska Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej w Ustceaktorka IrŁaweczka Ireny Kwiatkowskiej w Ustceena Kwiatkowska (dożyła prawie 99 lat), którą uhonorowano własną ławeczką na promenadzie.
Sposobów na aktywny wypoczynek jest w Ustce całe mnóstwo. Ogromną popularnością cieszą się rowery i wycieczki rowerowe po dobrze wyznaczonych ścieżkach, w tym po słynnym Szlaku Zwiniętych Torów. Gmina Ustka została wyróżniona nagrodą za specjalne stacyjki rowerowe z ochronnymi wiatami. Fani kajaków mogą wybrać się na ciekawą rzekę Słupię znaną także z połowów łososi, a wielbiciele jazdy konnej na przejażdżki po malowniczych terenach wokół Ustki.

Wycieczki rowerowe okolice UstkiKitesurfing, windsurfing, paralotniarstwo (jest możliwość lotu w tandemie), siatkówka plażowa (coroczne mistrzowstwa Polski), nordic walking, kąpiele w morzu i krytych basenach, bowling, squash, tenis, rejsy wędkarskie i rekreacyjne, rejsy RIB-em (do 90 km/ na godz.), tyrolka i przejścia w parku linowym Na Wydmie, przejażdżki zabytkowymi autami (z Twierdzy Ustka) - aktywności do wyboru jest naprawdę dużo. W Ustce zapomnisz o codziennym zmęczeniu, natchniesz się pozytywną energią i być może spotkasz kogoś ciekawego ...

Syrenka w UstceJeszcze jedną korzyścią z pobytu w Ustce jest możliwość zadbania o swoje szczęście :-) Pamiętacie słynną, bajkową złotą rybkę i trzy życzenia? Ustecka syrenka, jako pół człowiek, pół ryba spełnia ich połowę, czyli jedno życzenie i pół, ale w przeciwieństwie do złotej rybki jest dostępna codziennie :-)

Więcej atrakcji w Ustce i okolicach - jest tutaj