Noc Świętojańska 2018 - weekend nad morzem, w Trójmieście?

logo
A A

Dawni Słowianie mieli różne nazwy tej najkrótszej w roku nocy. Dla wschodnich Słowian była to Noc Kupały, dla tych z centralnej Polski - Sobótka. A późniejsza nazwa Noc Świętojańska ma związek z dniem św. Jana, który po niej najstępuje 24 czerwca. Tak łączono nowe tradycje chrześcijańskie z dawnymi - pogańskimi.


Noc Świętojańska Kaszuby 2018W tych ostatnich np. panny puszczają na wodę wianki z zapaloną świecą. Jeśli wianek trafi w ręce kawalera - to dziewczyna szybko Dzień Ojca Gdańsk Trójmiasto 2018wyjdzie za mąż. A kto znajdzie tajemniczy Kwiat Paproci - może liczyć na wielkie szczęście i bogactwo. Zanurzanie ziół w wodzie zapobiegało powodziom. Na wzgórzach zaś zapalano ogniska ku czci słońca i dla zapewnienia dobrych plonów. Tańce i skoki przez ogień służyły zabawie, pokazom zręczności i siły.


Tradycyjnie Noc Świętojańska rozpoczyna się 23 czerwca (w tym roku w sobotę), a więc kiedy przypada w Polsce drugie święto - Dzień Ojca. 
Zapraszamy na przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie!


Może warto zaplanować przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie? W ten weekend będzie dużo cieawych wydarzeń, które posypią się jak z rękawa. Pierwsze informacje już w maju...


OWIDZ - Wianki na Grodzisku - Noc Kupały 2018.............................23 czerwca 2018


Unikalne drobiazgi na różne okazje oferuje Ceramika Genius!
Nie trzeba jechać do Niemiec czy Szwecji - to samo jest w Chmielnie!


Ceramika Genius - prezenty na Święta pod choinkę


Noc Świętojańska 2018 w pomorskim - dobry pomysł na weekend!