Noc Świętojańska 2017 - weekend czerwcowy na Kaszubach, nad morzem, w Trójmieście

logo
A A

Dawni Słowianie mieli różne nazwy tej najkrótszej w roku nocy. Dla wschodnich Słowian była to Noc Kupały, dla tych z centralnej Polski - Sobótka. A późniejsza nazwa Noc Świętojańska ma związek z dniem św. Jana, który po niej najstępuje 24 czerwca. Tak łączono nowe tradycje chrześcijańskie z dawnymi - pogańskimi.


Noc Świętojańska Kaszuby 2017W tych ostatnich np. panny puszczają na wodę wianki z zapaloną świecą. Jeśli wianek trafi w ręce kawalera - to dziewczyna szybko wyjdzie za mąż. A kto znajdzie tajemniczy Kwiat Paproci - może liczyć na wielkie szczęście i bogactwo.Dzień Ojca Gdańsk Trójmiasto 2017 Zanurzanie ziół w wodzie zapobiegało powodziom. Na wzgórzach zaś zapalano ogniska ku czci słońca i dla zapewnienia dobrych plonów. Tańce i skoki przez ogień służyły zabawie, pokazom zręczności i siły.


Tradycyjnie Noc Świętojańska rozpoczyna się 23 czerwca (piątek), a więc kiedy przypada w Polsce drugie święto - Dzień Ojca.  Przy okazji wspomnimy, że akurat tego dnia do portu w Gdyni zawinie jeden z największych wycieczkowców świata - "Norwegian Getaway". Jednostka o długości 325 metrów, mogąca pomieścić blisko 4 tysiące pasażerów, będzie naprawdę widowiskową atrakcją tego kolejnego weekendu czerwcowego.
Zapraszamy na przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie! Imprezy już się szykują ...


Ponieważ w ten dzień rozpoczyna się kolejny weekend czerwcowy - może warto zaplanować przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie? Imprezy się wkrótce posypią...


GDAŃSK - Festiwal Kolorów............................................23 czerwca 2017
  Oficjalny Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej - muzyka i energia!


■  Wielkanoc 2017 - jest tutaj
Długi Weekend majowy 2017 - jest tutaj