Koń Trojański i Faktoria Rzymska

Koń Trojański i Faktoria Rzymska

Cewice, Oskowo 78, pomorskie
Miejscowość Oskowo
Kontakt
+48 797 637 302

Faktoria Konia Trojańskiego to jedno z tych zadziwiających miejsc, które powstają dzięki wyjątkowemu poświęceniu prywatnych osób - prawdziwych pasjonatów. O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że znajdująca na jej terenie replika słynnego konia trojańskiego trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.

Koń Trojański Oskowo

Budowla mierząca 16,35 metrów wysokości, 15,60 metrów długości oraz 6,25 metrów szerokości waży 35 ton. Do jego budowy zużyto 56 m3 drzewa modrzewiowego i sosnowego oraz 900 kg różnego rodzaju łączników, wkrętów i śrub. Wejście do środka umożliwiają specjalne schody. Dodatkową atrakcją jest platforma widokowa znajdująca się na poziomie 12 metrów. Koń trojański, wyposażony w ogromne koła, pełni zatem jak najbardziej użytkową funkcję wieży widokowej. Budowę wspierały: firma Agrochembud oraz gmina Cewice.

Koń Trojański zdobył sławę w starożytności jako podstępny podarunek-kryjówka dla 12 uzbrojonych wojowników. Potraktowany jako podarunek, został wprowadzony w obręb murów Troi. Ponad 3 tysiące lat temu podstęp z Koniem Trojańskim pomógł Grekom zdobyć Troję, a współcześnie jest określeniem niebezpiecznego wirusa służącego do przejmowania kontroli nad komputerami.

Niektórych może zdziwić fakt, że koń trojański znajduje się na terenie rzymskiego obozowiska. Pierwsza wzmianka o drewnianym koniu (jego istnienie nie zostało naukowo potwierdzone) pojawiła się u Homera, greckiego pieśniarza, który przypomniał losy Troi. Minęło wówczas prawdopodobnie już ok. 6 wieków od zburzenia słynnego miasta przez Greków.
Rozbudowaną legendę o koniu trojańskim zawdzięczamy Wergiliuszowi, rzymskiemu poecie, żyjącemu kolejne ok. 6 wieków później.

Labirynt Minotaura Oskowo

Drewniany labirynt w Oskowie posiada korytarze o łącznej długości ponad 610 metrów. W przejściu i wyjściu z labiryntu pomocne są wskazówki zawarte w łamigłówkach i zagadkach, które znajdziemy w różnych miejscach tej konstrukcji. Dzięki niespodziankom tę atrakcję można by nazwać Labiryntem Zagadek... Nazwa labiryntu pochodzi od mitu greckiego - opisanego - tutaj

Faktoria Rzymska Oskowo

Pomysłodawcą, właścicielem, głównym przewodnikiem, a nawet i wykonawcą wielu elementów wystroju Faktoria Rzymska OSKOWO koń trojańskiFaktorii Rzymskiej w Oskowie jest Pan Wiesław Formela. Ten prawdziwy pasjonat historii starożytnej zachwycił się spektakularnymi osiągnięciami żołnierzy rzymskich, którzy w większości byli jednocześnie bardzo sprawnymi rzemieślnikami. Śledząc ich losy, poznając szczegóły bitew, wyposażenia oraz życia codziennego legionistów przemierzył tysiące kilometrów w całej Europie. Dotarł do większości  miejsc słynących z rzymskich budowli lub pól bitewnych.

Pan Wiesław, bazując na tych doświadczeniach, stworzył fort rzymski w Małoszycach koło Lęborka. Niestety wkrótce został zmuszony, wskutek trudnych do rozwiązania nieporozumień, do rozebrania tej wyjątkowej budowli.

Rzymska Faktoria Konia Trojańskiego w Oskowie (gmina Cewice) jest efektem drugiego już ogromnego nakładu pracy, czasu i znaczących pieniędzy poświęconych dla odtwarzania historii żołnierzy rzymskich. Obóz jest jednocześnie bazą dla przyjaciół p. Wiesława, współtworzących z nim oddział żołnierzy - Legion X.

Faktoria zwyczajowo jest czynna od 1 maja do 30 września codziennie od godz. 11.00 do godz. 18.00
Po sezonie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym jest możliwe zwiedzanie obiektu przez grupy zorganizowane. Wielkość obozu i posiadane wyposażenie pozwalają na sprawną organizację różnego rodzaju wydarzeń. Należy tu wymienić m.in:

- lekcje historii z wykorzystaniem rekwizytów,Obóz rzymski OSKOWO pomorskie
- pokazy musztry rzymskiej, walk z barbarzyńcami,
- strzelanie z łuku, rzuty włócznią,
- degustacja rzymskich przysmaków,
- przejażdżki konne, przejazdy rydwanem
- imprezy integracyjne

Faktoria Rzymska i Koń Trojański
Oskowo, gmina Cewice
Kontakt  - tel. 797 637 302 - cennik biletów, godziny otwarcia, wstępu itd.


Osobiste poświęcenie rzymskich legionistów z Legionu X zostało już docenione w wyjątkowy sposób. Grupa kilkunastu rekonstruktorów otrzymała prestiżowe zaproszenie do udziału w corocznym święcie narodzin Wiecznego Miasta - Natale di Roma.
Legioniści, pod wodzą P. Wiesława Formeli, uczestniczyli nie tylko w tradycyjnym pochodzie triumfalnym, ale także brali udział w wielkiej, pokazowej bitwie. Było to kolejne wyróżnienie i podkreślenie umiejętności polskich rekonstruktorów z Oskowa, Cewic i Lęborka,

Ciekawostki na temat rzymskich legionistów (wymogi, trening itp.) - są opisane tutaj

      Rzymianie Oskowo - spotkanie z historią legionów rzymskich!

Noclegi jazda konna wędkowanie Kaszuby - Stajnia Grażyny

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner