48. Jarmark Wdzydzki 2023

  • termin : 15 Lipca 2023 - 16 Lipca 2023
  • miasto : Wdzydze Kiszewskie
  • miejsce : Muzeum we Wdzydzach
  • telefon : 58 686 12 88
  • www : http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
logo
A A

Jarmark Wdzydzki 2023  to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Organizowana na terenie muzeum od 1973 r. obecnie odbędzie się już po raz 48. Termin Jarmarku przypada jak zawsze  w trzecią  niedzielę  lipca, czyli 15 - 16 lipca 2023 roku.


Jarmark Wdzydzki przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób, wśród których są mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje.Jarmark Wdzydzki Wdzydze 2023 Z myślą o nich Organizator - Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach przygotowuje bogaty program imprezy na cały dzień w różnych zakątkach 22-hektarowego terenu. Są w nim występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć - połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.


PROGRAM JARMARKU WDZYDZKIEGO 2023:


 największy kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego na Kaszubach: wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski
pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła
występy zespołów folklorystycznych
koncerty muzyki dawnej i tradycyjnej
gry, zabawy, konkursy
przysmaki kuchni regionalnych: andruty, pieczywo na zakwasie, sery kozie i owcze, kiszki i wędzonki, sękacze, pierogi, cepeliny, wędliny suszone, słonina solona, kwas chlebowy, kindziuki, wędzone ryby, pierniki, miody, nalewki, domowe wina i piwa ...


Podczas Jarmarku setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników i artystów, prezentują na tle muzealnych ekspozycji swoje umiejętności i wyroby, a także prowadzą wyjątkowe pokazy i warsztaty. Na całym obszarze muzeum ulokowane są stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnymi z Kaszub oraz różnych zakątków Polski, a nawet Europy.


W tym roku zagrają i zaśpiewają:
- Kiev Office
- Kapela Begebenheit
- Niwa Modrego Lnu
- Kapela Kaszubska Zgrôwańcë
- Białogłosy
- Kapela od 100dni
- Volodymyr Ivanets


Wydarzenie uświetnią też występami zespoły folklorystyczne i grupy teatralne:
- Perła Warmii
- Kaszubki z Chwaszczyna
- Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna
- Zespół Tańca Ludowego Neptun
- Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina
- Domaszowianie
- Zespół Ludowy Dobrowianki
- Teatr Zymk
- Kamyk Studio.
O dobry humor zadba Kabaret Pùrtcë, a w XVII-wiecznym kościele zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu duetu Kameralna Harmonia.


Pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, zawodów i zajęć wiejskich:
- bursztyniarstwo
- lokomobila parowa
- bartnictwo
- hafciarstwo
- wyrób tabaki
- garncarstwo
- plecionki z korzenia sosny
- dawne zabawy i zabawki
- pszczelarstwo
- tkactwo
- gręplowanie i przędzenie wełny
- malarstwo na szkle
- papierowe kwiaty


Jarmarkowi towarzyszyć będzie akcja "POMORSKIE DLA ZDROWIA" organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy współudziale Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznych badań i konsultacji medycznych.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM GODZINOWY - jest tutaj


PLAN MUZEUM we Wdzydzach, rozmieszczenie poszczególnych dworków i chat - jest tutaj


Prognoza pogody (orientacyjna) - we Wdzydzach możemy spodziewać się upalnej soboty, z przewagą chmur lub słońca zaleznie od pory dnia, bez opadów. Temperatura nawet do 32 stopni Celsjusza w cieniu.
Niedziela będzie kilka stopni chłodniejsza, bardziej zachmurzona, z możliwymi, symbolicznymi kroplami deszczu.


Warto przypomnieć, że wspomniane Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny - jest najstarszym w Polsce skansenem, założonym w 1906 roku. W tym czasie Wdzydze (Wdzydze Kiszewskie są nieformalną nazwą) były wówczas jeszcze bardzo biedne. Z racji piaszczystej, nieurodzajnej ziemi, jej mieszkańcy w większości zmuszeni byli - od wiosny do jesieni - wyjeżdżać do pracy u bogatych gospodarzy np. w niemieckiej Saksonii czy Meklemburgii. Tak powstał termin "saksy" - używany do dzisiaj do określenia wyjazdowej pracy zarobkowej (głownie do Niemiec).


Muzeum we Wdzydzach - opis, zdjęcia - szukaj tutaj


Piękna wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze - jest tutaj


Noclegi we Wdzydzach - są tutaj
Atrakcje w Kościerzynie i jej okolicach - są tutaj


Zapraszamy na wspaniały Jarmark Wdzydzki 2023!


U Sołtysa (mini zoo, restauracja, noclegi)


Noclegi Restauracja Wdzydze Kiszewskie - U Sołtysa


Animacje dla dzieci Kaszuby Wdzydze