D-Day Hel 2019

  • termin : 21 Sierpnia 2019 - 25 Sierpnia 2019
  • miasto : Hel
logo
A A

D Day Hel - fantastyczna inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Miasto Hel ze swoimi wspaniałymi, odrestaurowanymi obiektami z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego. Inscenizacje, przygotowane z udziałem m.in pirotechników, często przypominają fragmenty filmów wojennych.


Kolejna, już XIV edycja imprezy - D Day Hel 2019 - odbywa się w dniach 21 - 25 sierpnia 2019 roku.


Wśród najbardziej widowiskowych atrakcji D-Day Hel są m.in:


★ prezentacje pojazdów militarnych
★ dioramy tematyczne
★ konkurs i pokaz mody w stylu lat 40-tych (zaproszenie i szczegóły konkursu - są tutaj)
★ inscenizacje (w dzień i w nocy)
★ wielka parada D-Day Hel


W 2019 będą łącznie 3 parady, podczas których można obejrzeć z bliska wszystkie pojazdy biorące udział w D Daj Hel. Formowanie kolumny ma miejsce w Porcie Rybackim, skąd rekonstruktorzy wyjeżdżają na ulicę Wiejską. Przed Urzędem Miasta Hel pojazdy zatrzymują się na 20 minut. To czas przeznaczony specjalnie dla chętnych, którzy chcieliby podejść bliżej i zrobić np. pamiątkowe zdjęcie ze sprzętem i rekonstruktorami. Parady będą miały miejsce:

▪️ w środę, 21 sierpnia 2019, od godz. 18:00
▪️ w piątek, 23 sierpnia 2019, od godz. 18:30
▪️ w sobotę, 24 sierpnia 2019, od godz. 19:00
Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.


Więcej informacji o udziale polskich żołnierzy podczas desantu - jest tutaj


D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży.  Każdego dnia na helskich ulicach, plażD Day Hel desant na Hel - fot. R.Kretkiewiczy oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.
Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne różnych zespołów muzycznych. Wspomniane dioramy edukacyjne powstają przy udziale łącznie ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy. Mają oni do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman.


Desant na Hel - fot. materiały prasowe D-Day HelDesant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Według danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel XII edycję D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.


Wśród atrakcji dla przybyłych widzów jest także możliwość nabycia „Certyfikatu uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazety stylizowanej na okres wojenny. Przygotowane są loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskie fokarium znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


Znaczącym Partnerem wydarzenia jest Jeep Polska, który w Helu prezentuje najnowsze modele samochodów mniej i bardziej terenowych.


W latach poprzednich patronat medialny nad D-Day Hel objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy można liczyć w dziesiątkach tytułów.


Konkurs mody lat 40-tych - to stały już punkt programu helskiej inscenizacji.


PROGRAM D-Day Hel 2019:


💥 Środa, 21.08.2019
13:00 Ceremonia wciągnięcia na maszty flag państw aliantów zachodnich: 🇵🇱 🇺🇸 🇫🇷 🇨🇦 🇬🇧
16:00 Inscenizacja „Szturm na Carentan” (port rybacki)
18:00 Parada D-Day Hel
20:00 Koncert orkiestry rozrywkowej "eM Band" (scena Bulwaru Nadmorskiego)

💥 Czwartek, 22.08.2019
10:00 - 15:00 „Strefa żywej historii D-Day Hel”
16:00 Inscenizacja „Przedmieścia Sainte-Mère-Église” (port wojenny)
17:30 Konkurs "Moda lat 40."
20:30 „Miłość i Wojna” - ciąg dalszy
21:00 Projekcja filmu wojennego

💥 Piątek, 23.08.2019
10:00 - 15:00 „Strefa żywej historii D-Day Hel”
16:00 Inscenizacja „Przełamanie D-Day +1” (Muzeum Obrony Wybrzeża)
18:30 Parada D-Day Hel
20:00 Koncert orkiestry rozrywkowej "eM Band" (scena Bulwaru Nadmorskiego)

💥 Sobota, 24.08.2019
10:00 - 15:00 „Strefa żywej historii D-Day Hel”
16:00 Inscenizacja główna „Lądowanie na plaży Utah” (plaża na cyplu helskim)
17:30 Ceremonia opuszczenia flag - oficjalne zakończenie D-Day Hel
19:00 Parada D-Day Hel
21:30 „Światło i dźwięk” - pokaz sztucznych ogni

💥 Niedziela, 25.08.2019
10:00 - 14:00 Ekspozycja zabytkowych pojazdów wojskowych z okresu II Wojny Światowej
14:00 Msza święta polowa
Zapraszamy do udziału w konkursie "Moda lat 40-tych", będzie się odbywać w w 4 kategoriach:
• moda damska,
• moda męska,
• moda dziecięca i młodzieżowa,
• rekonstrukcja sylwetki historycznej cywilnej i militarnej.

Aby wziąć udział w ostatniej kategorii (rekontrukcja...) należy dostarczyć zdjęcie lub inny materiał źródłowy, na podstawie którego wzorowana była kreacja.
Razem ze zgłoszeniem należy przygotować krótki opis swojego stylizacji, który zaprezentujecie podczas konkursu.

Zapisy odbywają się drogą internetową, poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego tutaj: https://docs.google.com/ oraz w dniu konkursu na scenie przy bulwarze nadmorskim w godzinach 16:00-17:00. REGULAMIN KONKURSU - JEST TUTAJ


Prognoza pogody na czas helskich pokazów - jest tutaj (weather.com)
Organizatorami D-Day Hel są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Więcej...


Partnerami wspierającymi organizatorów D Day Hel byli w zeszłym roku: Miasto Hel, Coca-Cola, Jeep Polska, Fiat Chrysler Automobiles PL, Agencja Mienia Wojskowego AMW i Hotele Panzer Farm.
Noclegi na Helu - są tutajApartamenty pokoje LAGUNA Hel
Atrakcje miasta Hel i okolic - są tutaj


 Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj


Zapraszamy na D-Day Hel 2019
- desant na Półwysep Hel - gwarantowany!