D-Day Hel 2023

  • termin : 21 Sierpnia 2023 - 27 Sierpnia 2023
  • miasto : Hel
logo
A A

D Day Hel - to wydarzenie powstałe na bazie fantastycznej inscenizacji bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Termin najnowszej edycji to 21 - 27 sierpnia 2023 roku! 


Miasto Hel ze swoimi wspaniałymi, odrestaurowanymi obiektami z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego. Inscenizacje, przygotowane z udziałem m.in pirotechników, często przypominają fragmenty filmów wojennych. W dzisiejszych realiach mogą one u niektórych osób wywołać nieprzyjemne reakcje - co trzeba mieć na względzie szczególnie w odniesieniu do dzieci. Nie zabraknie bowiem pokaźnej oprawy pirotechnicznej. Efekty specjalne będzie dobrze widać i mocno słychać.


D Day Hel 2023


D-Day Hel 2023- program


 Główne atrakcje 2023 roku będą konkretne:


✔️ 4 inscenizacje z udziałem dużej ilości ciężkiego sprzętu oraz pirotechniki::
    inscenizacja nocna „Ewakuacja 1939”
    inscenizacja „Orły pod Falaise”
    inscenizacja „Przełamanie D-Day +1”
    • inscenizacja główna „Lądowanie na plaży” (sobota, 26 sierpnia)
✔️ duży udział zabytkowych pojazdów cywilnych, które są serdecznie i mile widziane na Helu
✔️ 3 koncerty muzyki lat 40 XX wieku
✔️ oraz wiele innych atrakcji jak np. warsztaty taneczne


💥 Poniedziałek 21. sierpnia 2023
12:00 - 15:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
15:00 - Ceremonia podniesienia flag - oficjalne rozpoczęcie D-Day Hel 2023 - powitanie uczestników XVII edycji D-Day Hel - plaża na cyplu helskim
17:00 - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska
19:00 - Warsztaty taneczne lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim. Naukę jive'a poprowadzi renomowany trener II klasy tańca sportowego, wieloletni tancerz i założyciel Studia Tańca Dance Flow - Daniel Choiński.
20:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim


💥 Wtorek 22. sierpnia 2023
12:00 - 16:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
14:00 - prelekcja: „Polskie Siły Zbrojne na zachodzie” - scena przy Bulwarze Nadmorskim
16:00 - Pokaz mody lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim
18:00 - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska
20:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim


💥 Środa, 23. sierpnia 2023
12:00 - 16:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
14:00 - Warsztaty historyczne: „Opis i prezentacja pojazdów używanych przez aliantów podczas Lądowania w Normandii” - Port morski Hel
16:00 - Konkurs mody lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim
19:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim
21:00 - Inscenizacja nocna „Ewakuacja 1939. 32 dni walczącego Helu”. Rekonstruktorzy odegrają żołnierzy oraz cywilów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in pojazdy z tamtej epoki.


💥 Czwartek, 24. sierpnia 2023
12:00 - 14:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
12:00 - prelekcja: „Życie cywilów Normandia 1944” - scena przy Bulwarze Nadmorskim
15:00 - Inscenizacja „Orły pod Falaise” nawiązująca do słynnej bitwy we Francji, w której decydujące zadanie przypadło żołnierzom generała Maczka. Wydarzenie na terenie Portu Wojennego w Helu, z udziałem czołgów i ciężkiej artylerii.
18:00 - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska
20:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim


💥 Piątek, 25. sierpnia 2023
12:00 - 14:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
12:00 - prelekcja: „D-Day - Lądowanie w Normandii” - scena przy Bulwarze Nadmorskim
15:00 - Inscenizacja „Przełamanie D-Day +1”
18:00 - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska
20:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim


💥 Sobota, 26. sierpnia 2023
12:00 - 14:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
14:00 - Inscenizacja główna „Lądowanie na plaży” - plaża na cyplu helskim
15:30 - Ceremonia opuszczenia flag - oficjalne zakończenie D-Day Hel 2023 - plaża na cyplu helskim
17:00 - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska
19:00 - Koncert zespołu Big Band - muzyka lat 40. - scena przy Bulwarze Nadmorskim
21:30 - „D-Day Hel Sky spectacular” - pokaz sztucznych ogni - plaża na cyplu helskim


💥 Niedziela, 27. sierpnia 2023
10:00 - 13:00 - „Strefa żywej historii D-Day Hel” - ul. Kuracyjna
14:00 - Msza święta polowa - ul. Kuracyjna


Program D Day Hel 2023 w wersji PDF - jest tutaj


Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie wydarzenia.


Jak informują Organizatorzy, nie zabraknie godnej oprawy pirotechnicznej. Efekty specjalne będzie widać i słychać.

  • Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja Neptun rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Udział wzięli również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Warto także wspomnieć o znaczącym wkładzie w zmylenie przeciwnika, polskiego oficera i szpiega - Romana Czerniawskiego.


Fascynująca historia D-Day została dokumentalistycznie zobrazowana w książce (1960) Corneliusa Rayana oraz widowiskowo w filmie (1962) - The Longest Day.
Starannie przemyślane, wielomiesięczne zabiegi obu stron usiłujących osiągnąć swój cel (alianci - zdobyć/ Niemcy - obronić się) sprawiły, że wynik starcia w Normandii był przez wiele godzin niepewny. Obie strony bywały często zaskakiwane okolicznościami i ruchami przeciwnika.
Warto też wspomnieć, że tego dnia największe straty ponieśli... Francuzi, a dokładniej zbombardowana ludność cywilna mieszkająca w pobliżu strategicznych celów.


Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).  D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.


Więcej informacji o udziale polskich żołnierzy podczas desantu - jest tutaj  • D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbywa się na helskiej plaży.  Każdego dnia na helskich ulicach, plażD Day Hel desant na Hel - fot. R.Kretkiewiczy oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.


Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne różnych zespołów muzycznych. Wspomniane dioramy edukacyjne powstają przy udziale łącznie ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy. Mają oni do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman.


Desant na Hel - fot. materiały prasowe D-Day HelDesant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. 


Wśród atrakcji dla przybyłych widzów jest także możliwość nabycia „Certyfikatu uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazety stylizowanej na okres wojenny. Przygotowane są loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskie fokarium znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


Ciekawostka - corocznym elementem tradycji D-Day Hel jest wjazd Jeepa Willysa do wnętrza restauracji Kutter - ostatniego dnia inscenizacji. Restauracja jest stałym partenerem każdej edycji D-Day Hel. Jej obsługa tworzy wspaniałą atmosferę, m.in dzięki stylizowanym ubiorom.


Pokaz i konkurs mody lat 40-tych - to stały już punkt programu helskiej inscenizacji. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu :-)


Sponsorami D-Day Hel są m.in: PKO BP (Sponsor Główny), Enea (Sponsor Wydarzenia, Krajowa Grupa Spożywcza (Partner Wydarzenia)


D-Day Hel 2023


Piknik Historyczno - Militarny (Tczew 1.09.2023) - jest tutaj
Szarża Pod Krojantami (inscenizacja, pokazy 3 września 2023) - jest tutaj


Noclegi na Helu - są tutajApartamenty pokoje LAGUNA Hel
Atrakcje miasta Hel i okolic - są tutaj


 Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
 Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

 Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj


Muzeum Pancerne w Kłaninie


Zapraszamy na D-Day Hel 2023
- desant na Półwysep Hel - gwarantowany!