D-Day Hel 2019

  • termin : 21 Sierpnia 2019 - 24 Sierpnia 2019
  • miasto : Hel
logo
A A

D Day Hel - fantastyczna inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrucji wojskowych. Miasto Hel ze swoimi wspaniałymi, odrestaurowanymi obiektami z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego.


Jest znana data kolejnej, XIV już edycji imprezy. D Day Hel 2019 odbędzie się w dniach 21 - 24 sierpnia 2019 roku.


Wśród najbardziej widowiskowych atrakcji D-Day Hel są m.in:


- prezentacje pojazdów militarnych
- dioramy tematyczne
- konkurs i pokaz mody w stylu lat 40-tych
- inscenizacje (w dzień i w nocy)
- wielka parada D-Day Hel
tak było w zeszłym roku...


Ta edycja D Day Hel miała kilka nowości. M.in zmieniła się lokalizcja tradycynych dioram, które pojawiły się w Strefie Żywej Historii przy ul. kmdr. por. Przybyszewskiego w Helu. Można było np. zobaczyć codzienne życie żołnierzy w obozie na froncie zachodnim. Żołnierzy, którzy być może nagle znajdą się w środku ofensywy wroga...


Coraz bardziej widocznym i podziwianym akcentem D Day Hel są pokazy mody z czasów wojny w wykonaniu rekonstruktorek z GRH Bluszcz. Podobnie jak ich koledzy w mundurach, dbają o maksymalną wierność w odwzorowaniu np. użytych do sukienek materiałów.


Nowością była inscenizacja pt. "Red Ball Express" przybliżająca tematykę wojennej logistyki - na przykładzie jednej z największych operacji zaopatrzeniowych II wojny światowej.
Nazwę Red Ball Express pożyczono z amerykańskich kolei, które w ten sposób oznaczały przesyłki priorytetowe. W szczytowym momencie, wojskom, które wylądowały we Francji, zaopatrzenie w głąb kraju dostarczało prawie 6 tysięcy ciężarówek dziennie (na dobę).
Podczas inscenizacji będzie można zobaczyć pojazdy wsparcia technicznego., np. ciężarówki Jimmy czyli GMC CCKW.


Fani motoryzacji mieli okazję zobaczyć nie tylko pojazdy zabytkowe (np. oryginalnego,  niemal nowego fabrycznie Jeepa Willysa MB) lecz również najnowsze Jeepy.
UWAGA - zapraszamy chętnych do zespołu wolontariuszy - na fantastyczny tydzień wspólnie z D-Day Hel!
Wymagania:
- ukończone 18 lat
- umiejętność pracy w zespole
- komunikatywność i zaangażowanie

Zadania:
- pomoc przy organizacji D-Day Hel
- służba informacyjna

Zapewniamy:
- nocleg we wspólnej sali
- posiłki i ubezpieczenie
- zwrot kosztów dojazdu
- zaświadczenie o wolontariacie

Zapraszamy do zgłoszeń poprzez Facebook w wiadomości prywatnej. Będziemy się kontaktować z wybranymi osobami.
Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.


D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży.  Każdego dnia na helskich ulicach, plażD Day Hel desant na Hel - fot. R.Kretkiewiczy oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.
Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne różnych zespołów muzycznych. Wspomniane dioramy edukacyjne powstają przy udziale łącznie ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy. Mają oni do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman.


Desant na Hel - fot. materiały prasowe D-Day HelDesant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Według danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel XII edycję D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.


Wśród atrakcji dla przybyłych widzów jest także możliwość nabycia „Certyfikatu uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazety stylizowanej na okres wojenny. Przygotowane są loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskie fokarium znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


W latach poprzednich patronat medialny nad D-Day Hel objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy można liczyć w dziesiątkach tytułów.


Konkurs mody lat 40-tych - to stały już punkt programu helskiej inscenizacji.


PROGRAM D-day Hel 2019 - podamy kilka tygodni przed wydarzeniem.
Organizatorami D-Day Hel są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Więcej...


Partnerami wspierającymi organizatorów D Day Hel byli w zeszłym roku: Miasto Hel, Coca-Cola, Jeep Polska, Fiat Chrysler Automobiles PL, Agencja Mienia Wojskowego AMW i Hotele Panzer Farm.
Noclegi na Helu - są tutaj
Atrakcje miasta Hel i okolic - są tutaj


 Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj


Zapraszamy na D-Day Hel 2019
- desant na Półwysep Hel - gwarantowany!