D-Day Hel 2022

  • termin : 24 Sierpnia 2022 - 27 Sierpnia 2022
  • miasto : Hel
logo
A A

D Day Hel - to fantastyczna inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Termin najnowszej edycji to 24 - 27 sierpnia 2022 roku!


Organizatorzy gwarantują obecność żelaznych punktów programu jak również kilku nowości. Szczegóły niebawem.


Miasto Hel ze swoimi wspaniałymi, odrestaurowanymi obiektami z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego. Inscenizacje, przygotowane z udziałem m.in pirotechników, często przypominają fragmenty filmów wojennych. W dzisiejszych realiach mogą one u niektórych osób wywołać nieprzyjemne reakcje - co trzeba mieć na względzie szczególnie w odniesieniu do dzieci.


D Day Hel 2022 - Fot. IgiStudio - Damian Jakubowski
Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja Neptun rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Udział wzięli również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Warto także wspomnieć o znaczącym wkładzie w zmylenie przeciwnika, polskiego oficera i szpiega - Romana Czerniawskiego.


Fascynująca historia D-Day została dokumentalistycznie zobrazowana w książce (1960) Corneliusa Rayana oraz widowiskowo w filmie (1962) - The Longest Day.
Starannie przemyślane, wielomiesięczne zabiegi obu stron usiłujących osiągnąć swój cel (alianci - zdobyć/ Niemcy - obronić się) sprawiły, że wynik starcia w Normandii był przez wiele godzin niepewny. Obie strony bywały często zaskakiwane okolicznościami i ruchami przeciwnika.
Warto też wspomnieć, że tego dnia największe straty ponieśli... Francuzi, a dokładniej zbombardowana ludność cywilna mieszkająca w pobliżu strategicznych celów.


Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).  D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.


Więcej informacji o udziale polskich żołnierzy podczas desantu - jest tutaj


D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbywa się na helskiej plaży.  Każdego dnia na helskich ulicach, plażD Day Hel desant na Hel - fot. R.Kretkiewiczy oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.
Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne różnych zespołów muzycznych. Wspomniane dioramy edukacyjne powstają przy udziale łącznie ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy. Mają oni do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman.


Desant na Hel - fot. materiały prasowe D-Day HelDesant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Według danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel XII edycję D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.


Wśród atrakcji dla przybyłych widzów jest także możliwość nabycia „Certyfikatu uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazety stylizowanej na okres wojenny. Przygotowane są loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskie fokarium znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


Znaczącym Partnerem wydarzenia jest Jeep Polska, który w Helu prezentuje najnowsze modele samochodów mniej i bardziej terenowych.
Ciekawostka - corocznym elementem tradycji D-Day Hel jest wjazd Jeepa Willysa do wnętrza restauracji Kutter - ostatniego dnia inscenizacji. Restauracja jest stałym partenerem każdej edycji D-Day Hel. Jej obsługa tworzy wspaniałą atmosferę, m.in dzięki stylizowanym ubiorom.


W latach poprzednich patronat medialny nad D-Day Hel objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy można liczyć w dziesiątkach tytułów.


Konkurs mody lat 40-tych - to stały już punkt programu helskiej inscenizacji.


Program D Day Hel wkrótce...


D-Day Hel 2022


Prognoza pogody na czas helskich pokazów - jest tutaj (weather.com)
Organizatorami D-Day Hel są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Więcej...


UWAGA - dla miłośników militarnych rekonstrukcji - w dniach 5-7 sierpnia 2022, na terenie Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim odbędzie DROP ZONE IV spotkanie GRH Armii Brytyjskiej.
Noclegi na Helu - są tutajApartamenty pokoje LAGUNA Hel
Atrakcje miasta Hel i okolic - są tutaj


 Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
 Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

 Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj


Zapraszamy na D-Day Hel 2022
- desant na Półwysep Hel - gwarantowany!