VIVAT VASA 2023 BITWA POD GNIEWEM

  • termin : 11 Sierpnia 2023 - 13 Sierpnia 2023
  • miasto : Gniew
  • miejsce : Zamek w Gniewie
  • www : http://vivatvasa.pl
logo
A A

Największa w Polsce impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII wieczną. Bitwa Vivat Vasa ⚔️ rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626Vivat Vasa Gniew 2023 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy 👑 króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa 👑 króla szwedzkiego. Ówczesne zmagania nie przyniosły zdecydowanego zwycięstwa żadnej ze stron ani też porażki. W remisowym starciu Polacy zrealizowali swój cel - zagrodzili Szwedom drogę na północ i obronili tym samym Gdańsk. Z kolei Szwedzi nie stracili zamku w Gniewie i również zachowali siłę bojową swojej armii. 


Rekonstrukcja bitwy Vivat Vasa 1626 odbywa się na terenie Zamku Gniew 🏰 , podzamcza i okolic, natomiast imprezy towarzyszące - na terenie miasta.


Po raz kolejny dojdzie do Wielkiej Bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami.Vivat Vasa 2023 - fot. Zamek Gniew Na polu staną szwedzkie regimenty piechoty cudzoziemskiej uzbrojone w piki i muszkiety oraz działa regimentowe, a po polskiej stronie Chorągwie Husarskie i Pancerne, wspierane przez piechotę autoramentu narodowego. Działania szwedzkie zostaną zdławione przez niespodziewaną szarżę husarii, a wszystko uświetni wielki przemarsz z pochodniami po starówce miasta.
W ten  sierpniowy weekend cały zamek będzie tętnił XVII-wiecznym życiem. Pod murami obozować będą wojska, na placu turniejowym odbywać się będą musztry i egzercerunki.


W czasie trwania imprezy będziecie Państwo świadkami:
- salw armatnich i muszkietowych
- egzercerunków chorągwi husarskiej,
- musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego,
- pojedynków szlacheckich,
- wojskowych zabaw obozowych


Zatem przybywajcie do Zamku Gniew!


PROGRAM VIVAT VASA 2023 - wkrótce
VIVAT VASA!!! Gniew 2023 - Bitwa pod Gniewem 1626 ⚔️   


Zdjęcia Żółtego Regimentu Piechoty - biorącego udział w rekonstrukcji - są tutaj


Noclegi w Gniewie - są tutaj


Atrakcje turystyczne w Gniewie - są tutaj


Zapraszamy na VIVAT VASA!!! Gniew 2023