Salve Regina - spektakl teatru tańca

  • termin : 05 Maja 2022 - 06 Maja 2022
  • godzina : 19.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Bogusławskiego 1
  • miejsce : Gdański Teatr Szekspirowski
  • bilety : od 40 zł
logo
A A

Jo Strømgren Kompani, jeden z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich teatrów tańca, pokaże spektakl Salve Regina w Teatrze Szekspirowskim 5 i 6 maja 2022 roku.
Salve Regina stanowi zbiorową wędrówkę przez różne epoki. Jest podróżą w czasie poprzez stagnację i wzburzenie, władzę i niemoc, feudalizm i indywidualizm. Tytuł spektaklu nawiązuje do hymnu maryjnego, który od tysięcy lat daje nadzieję i pocieszenie potrzebującym.


Spektakl przynosi nadzieję, że będzie lepiej, poczucie ulgi w trudnych czasach. W świecie naznaczonym zamętem, wątpliwościami i rosnącym poziomem konfliktów społecznych, Jo Strømgren proponuje spojrzeć w przeszłość i w niej poszukać ukojenia. Nie trzeba być religijnym, by dostrzec, że nadzieja, jaką niesie wiara, może wywołać zmianę w nas samych.


REALIZATORZY:


Choreografia i scenografia: Jo Strømgren
Obsada: Ellen Lindblad, Henriette Hamli/Angela Dematté, Nora Svendsgård, Mikael Rønne, Jakub Medrzycki, Jon Filip Fahlstrøm/Jason Kittelberger
Kostiumy: Bregje van Balen
Reżyseria świateł: Stephen Rolfe
Muzyka: Claudio Monteverdi, Alessandro Scarlatti, Antonio Vivaldi, Jørgen Knudsen
Reżyseria, Oslo Dance Ensemble: Merete Lingjærde
Realizacja kostiumów: Johanna Sutinen
Film promocyjny: Tale Hendnes/Dansens Hus Oslo
Dofinansowanie: Arts Council Norway


CZAS TRWANIA: 1h 15min


Jo Strømgren, urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim. Uczęszczał do National College of Ballet w Oslo, gdzie kształcił się jako tancerz baletu klasycznego. Po szkole rozpoczął karierę w tańcu współczesnym, jednak kontuzja zmusiła go do poszukiwania bardziej multidyscyplinarnych form twórczości. Skupił się na choreografii i reżyserii teatralnej. Współpracował z wieloma zespołami i teatrami tańca, jak Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Royal Swedish Ballet, Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, czy Staatsheater am Gärtnerplatz München. W Polsce choreograf pracował z Polskim Teatrem Tańca, gdzie w 2013 roku stworzył spektakl "Czterdzieści". Międzynarodowa działalność Strømgrena jest imponująca. Jego spektakle były wystawiane w ponad 60 krajach. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim i prowadzi autorski zespół Jo Strømgren Kompani.


Zespół Jo Strømgren Kompani został założony w 1998 roku w Bergen w Norwegii i szybko stał się jedną z najprężniejszych, niezależnych grup w Skandynawii. Zespół jest jednym z czołowych norweskich eksporterów kultury, od lat przemierzając świat podczas tournée z wieloma swoimi produkcjami. Do tej pory występowali w ponad 60 krajach. Rocznie prezentują około 150 przedstawień – zarówno w dużych teatrach narodowych, jak i na małych, alternatywnych scenach na całym świecie.
Obecnie sceną macierzystą JSK jest Opera Norweska w Oslo.
Choć teatr tańca to dla nich najbardziej typowa forma artystyczna, to nie rzadko tworzą także spektakle czysto dramatyczne i lalkowe. Bez względu na formę i gatunek, ich produkcje są organizacyjnie elastyczne – przystosowane do podróżowania po całym świecie, a tematycznie uniwersalne, ponadkulturowe.


BILETY:


5.05.2022 - czwartek, godz. 19.00 - KUP BILET


6.05.2022 - piątek, godz. 19.00 - KUP BILET