Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2018

  • termin : 28 Czerwca 2018 - 01 Lipca 2018
  • miasto : Ustka
  • miejsce : Nadmorska Promenada
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.ustka.pl
logo
A A

Nadmorski kurort ma przyjemność przedstawić nową atrakcję - Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2018. Czterodniowa impreza odbędzie się w terminie 28 czerwca - 1 lipca 2018 roku. Efektowne wydarzenie nawiązuje w części do ubiegłorocznego Lech Fire Festiwal, ale przede wszystkim stawia na pokazy motoparalotni.

Współorganizatorami Festiwalu obok Urzędu Miasta Ustki oraz Powiatu Słupskiego jest DFestiwal Wiatru Ustka - fot. UM Ustkaolina Charlotty oraz toruńska Grupa Falco - czołowy, polski klub sportowy mikrolotów. Jego utytułowani członkowie wraz z zaprzyjaźnionymi paralotniarzami z całej Polski dostarczą publiczności wyjątkowych emocji.
Spektakularne pokazy obejmą m.in przelot Powietrznej Armady, akrobacje i konkurencje sportowe. Łącznie w wydarzeniu weźmie udział ponad 100 motoparalotniarzy, w tym aktualni mistrzowie i wicemistrzowie świata.


Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2018


Festiwal Wiatru Ustka 2018Przez kilka dni będzie można również:

podziwiać wystawę unikalnych zdjęć z lotu ptaka
zapoznać się z ekspozycją sprzętu latającego
rozpocząć naukę "stawiania skrzydła" - na specjalnym stanowisku

Najbardziej widowiskową częścią Festiwalu Wiatru 2018 będzie sobotnie, nocne przedstawienie  pt. Narodziny 4 Żywiołów. W pokazach przewiną się żywioły ziemi, powietrza, wody i ognia. Efekty wizualne wzmocnione zostaną solidną dawką pokazów pirotechnicznym jednej z najlepszych firm w tej branży.
Nie zabraknie także dobrej muzyki. Jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół Bracia.


Program Festiwalu Wiatru 


28 czerwca 2018 (czwartek)
 godz. 15 - rejestracja pilotów oraz amatorów "free fly"
 godz. 17 do zachodu słońca - swobodne loty widokowe uczestników zgodne z regulaminem zawodów

28 czerwca 2018 (piątek)
 godz. 5-10 - konkurencje sprawnościowo-nawigacyjne ENDURANCE część I. Piloci poszukują z powietrza ukrytych znaków na ziemi. Przewidziano m.in przeloty wzdłuż bulwaru portowego
godz. 17 do zachodu słońca - konkurencje sprawnościowe dla amatorów, m.in widowiskowy rzut markerem do celu
 godz. 20-21 - 2 bloki (po 15 min każdy) pokazów akrobacji motoparalotniowej nad plażą

30 czerwca 2018 (sobota)
 godz. 5-10 - konkurencje sprawnościowo-nawigacyjne ENDURANCE część II
 godz. 15-17 - bloki bardzo widowiskowego latania slalomem pomiędzy 3-4 pylonami ustawionymi na plaży. Czas przelotów jest mierzony przy użyciu elektronicznych bramek. Swoje umiejętności zaprezentują aktualni mistrzowie i wicemistrzowie świata w mikrolotach na motoparalotni.
Planowany jest także udział wiatrakowców (prowadzone są rozmowy) oraz paralotniarzy latających bez silników. Możliwe są pokazy akrobatyczne po skoku z motoparalotni na wysokości ok. 1000 metrów.
 godz. 17-19 - loty Plaża nad morzem - loty motoparalotniąwidokowe i przelot armady powietrznej (ok. 70-100 uczestników) zakończony lądowaniem 20 pilotów rywalizujących w kategorii celności lądowania na plaży.
 godz. 20-21 - dwa bloki lotów pomiędzy rozstawionymi pylonami (paralotnie i flyboardy)
 godz. 21 - koncert zespołu Bracia
 godz. 22.30 - 23.30 - spektakl Narodziny 4 Żywiołów
 godz. 22.30 - pokaz pirotechniczny (sztuczne ognie, ładunki pirotechniczne zrzucane z powietrza)
UWAGA - powracający z sobotnich pokazów mogą skorzystać z dodatkowego połączenia kolejowego w kierunku Słupska. Pociąg relacji USTKA - SŁUPSK odjeżdża o godz. 00.30 1 lipca 2018 r.
1 lipca 2018 (niedziela)
 godz. 5 do zachodu słońca - free fly uczestników Festiwalu


Atrakcje dodatkowe to m.in wystawa zdjęć lotniczych pt. Skrzydłem Malowane. Zostaną przedstawione niesamowite ujęcia przyrody wykonane z powietrza. Wystawa zlokalizowana na Promenadzie przed Kapitanatem Portu potrwa od piątku godz. 14 do niedzieli godz. 17.


Kolejną atrakcją będzie ekspozycja sprzętu latającego, obejmująca zarówno napędy plecakowe jak i wózki pojedyńcze oraz tandemowe w liczbie ok. 7 - 10 sztuk. Prezentacja odbędzie się na placu przed urzędem miejskim w Ustce, w godz. od 12 do 16.


ZAPOWIEDŹ VIDEO Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2018 - jest tutaj


Ciekawostki motoparalotniarskie


Motoparalotnie latają z prędkością ok. 25 - 70 km/h,  najczęściej na wysokości - 150-200 m nad ziemią, do poziomu nawet ponad 5000 npm.


Najwyższy pułap lotu motoparalotnią uzyskał Hiszpan Ramon Morillas Salmeron - 7589 m npm. Jest to oficjalnie ustanowiony i potwierdzony w 2009 roku rekord świata. UWAGA - czterokrotny mistrz świata będzie gwiazdą Columbus Festiwalu Wiatru 2018 w Ustce.

Najdłuższy jednorazowy lot bez lądowania miał miejsce w 2007 roku. Ramon Morillas Salmeron przeleciał wówczas z Hiszpanii na Wyspy Kanaryjskie pokonując dystans 1105 km.


Najstarszym paralotniarzem na świecie i jednocześnie oficjalnym rekordzistą księgi Guinessa jest Pan Janusz Orłowski. Swój rekordowy skok i lot (w rodzinnej Brzeskiej Woli) odbył w 2017 roku mając ponad 91 lat.

W zeszłym roku o tej porze w Ustce odbył się w Ustce ostatni Festiwal Sztucznych Ogni. Poniżej prezentujemy garść przyjemnych wspomnień.Lech Fire Festiwal Ustka


PoFestiwal Sztucznych Ogni Ustka - fot. UM USTKAdczas tej niepowtarzalnej imprezy, jedynej tego typu w Polsce, najlepsi specjaliści z firm pirotechnicznych z kraju i zagranicy prezentowali profesjonalne spektakle światła i dźwięku. Kolorowe i wybuchowe pokazy sztucznych ogni każdego roku przyciągały do Ustki wielotysięczną publiczność. Takiego ładunku emocji i wrażeń trudno było doswiadczyć w innych miejscach w Polsce.        
      
Lech Fire Festiwal 2017Przyjazd na Lech Fire Festiwal był również doskonałą okazją do poznania wypoczynkowych walorów Ustki, która ze względu na malownicze położenie, bogatą ofertę turystyczną, zróżnicowaną bazę noclegową, a także przyjazny klimat, od wielu l at cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.


Wspaniałe emocje nad morzem będą obecne nadal - tym razem za sprawą nowej imprezy - Columbus Festiwalu Wiatru Ustka 2018 - na który gorąco zapraszamy!


Hotel Grand Lubicz ***** Ustka
Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka