Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2022

  • termin : 23 Lipca 2022
  • miasto : Ustka
  • miejsce : Nadmorska Promenada
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.ustka.pl
logo
A A

Podniebna impreza nad wodą z roku na rok nabiera rozmachu. Impreza ta otrzymała Nagrodę Główną Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Wydarzenie Roku”!

Podczas Columbus Festiwalu Wiatru trzeba wysoko zadzierać głowy, żeby zobaczyć zapierające dech pokazy, w tym akrobacje lotnicze i motoparalotniowe. Częścią festiwalu są pokazy balonowe, a także zawody motoparalotniarzy z udziałem najlepszych zawodników na świecie. Chętni mogą bliżej zapoznać się z tym sportem, a nawet podjąć naukę stawiania skrzydła. Po zmroku widzów czekają spektakularne pokazy lotnicze z wykorzystaniem pirotechniki.


Aby utrzymać odpowiedni poziom wydarzenia Organizatorzy podjęli decyzję - ze względów pandemicznych - o przełożeniu terminu edycji 2021 - na 2022 rok, a dokładnie na dzień 23 lipca 2022.


Ostatnio wg planów swoje umiejętności mieli zaprezentować m.in.
- akrobacyjna grupa motoparalotniowa Fly Dragons Team,Festiwal Wiatru Ustka - fot. UM Ustka
- Artur Kielak- polski pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy, na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednej z największych linii lotniczych na świecie Ryanair. Wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej,
- lotnicza angielska grupa akrobacyjna "Airborner",
- najlepsi polscy skoczkowie spadochronowi z grupy Sky Magic S3 WAT,
- piloci samolotów ultralekkich Virus,
- piloci motolotni i wiatrakowców,
- śmigłowce „Zonda”.


Miał się rówmież odbyć pokaz balonu na ogrzane powietrze w kształcie sterowca oraz pokaz motoparalotniowej kadry narodowej.
Ponadto w trakcie wydarzenia planowany był koncert orkiestry symfonicznej "na palniki" z udziałem 4 balonów na ogrzane powietrze.
Publiczność miał rozgrzać zespół Etna Kontrabande, a muzyczną gwiazdą Festiwalu być zespół Łąki Łan. (Warto podkreślić, że zespół Łąki Łan został nominowany do tegorocznych Fryderyków w kategorii „Najlepszy Album Alternatywny”).


Program Festiwalu Wiatru 2022 - za rok
Ciekawostki motoparalotniarskie


Motoparalotnie latają z prędkością ok. 25 - 70 km/h,  najczęściej na wysokości - 150-200 m nad ziemią, do poziomu nawet ponad 5000 npm.Plaża nad morzem - loty motoparalotnią


Najwyższy pułap lotu motoparalotnią uzyskał Hiszpan Ramon Morillas Salmeron - 7589 m npm. Jest to oficjalnie ustanowiony i potwierdzony w 2009 roku rekord świata. UWAGA - czterokrotny mistrz świata będzie gwiazdą Columbus Festiwalu Wiatru 2018 w Ustce.

Najdłuższy jednorazowy lot bez lądowania miał miejsce w 2007 roku. Ramon Morillas Salmeron przeleciał wówczas z Hiszpanii na Wyspy Kanaryjskie pokonując dystans 1105 km.


Najstarszym paralotniarzem na świecie i jednocześnie oficjalnym rekordzistą księgi Guinessa jest Pan Janusz Orłowski. Swój rekordowy skok i lot (w rodzinnej Brzeskiej Woli) odbył w 2017 roku mając ponad 91 lat.

 3 lata temu tej porze w Ustce odbył się w Ustce ostatni Festiwal Sztucznych Ogni. Poniżej prezentujemy garść przyjemnych wspomnień.Lech Fire Festiwal Ustka


PoFestiwal Sztucznych Ogni Ustka - fot. UM USTKAdczas tej niepowtarzalnej imprezy, jedynej tego typu w Polsce, najlepsi specjaliści z firm pirotechnicznych z kraju i zagranicy prezentowali profesjonalne spektakle światła i dźwięku. Kolorowe i wybuchowe pokazy sztucznych ogni każdego roku przyciągały do Ustki wielotysięczną publiczność. Takiego ładunku emocji i wrażeń trudno było doswiadczyć w innych miejscach w Polsce.        
      
Lech Fire Festiwal 2017Przyjazd na Lech Fire Festiwal był również doskonałą okazją do poznania wypoczynkowych walorów Ustki. Uzdrowisko ze względu na malownicze położenie, bogatą ofertę turystyczną, zróżnicowaną bazę noclegową, a także przyjazny klimat, od wielu l at cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.


Wspaniałe emocje nad morzem będą obecne nadal - tym razem za sprawą - Columbus Festiwalu Wiatru Ustka 2021 - na który gorąco zapraszamy!


Hotel Grand Lubicz ***** Ustka
Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka