Baltic Sail Gdańsk 2020 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców

  • termin : 04 Września 2020 - 07 Września 2020
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długie Pobrzeże
  • www : http://www.balticsail.pl
logo
A A

Żaglowce, rejsy, regaty, szanty… XXIV edycja Baltic Sail Gdańsk 2020 odbędzie się wyjątkowo w dniach 4 - 7 września 2020 roku.


Zlot Baltic Sail


Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez Baltic Sail Gdańsknajwiększe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.


Baltic Sail Gdańsk


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani Zlot żaglowców Gdańsk Trójmiasto 2020jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. W tym roku zlot odbędzie się po raz dwudziesty czwarty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Baltic Sail Gdańsk jest laureatem plebiscytu na Gdański Produkt Turystyczny – z nagrodą publiczności.


Impreza Baltic Sail to także okazja do zobaczenia Gdańska od strony wody - z pokładu wybranych żaglowców. Z możliwości rejsów po Zatoce Gdańskiej korzysta co roku kilka tysięcy osób. Marynarze udostępniają także tradycyjnie zwiedzającym niektóre jednostki zacumowane u nabrzeży kanału Motławy.Dobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto

Fanom białych żagli wiele emocji dostarczają organizowane w czasie zlotu żaglowców okolicznościowe regaty. Ogromną popularnością cieszą się również widowiskowe inscenizacje historyczne z udziałem zabytkowych jednostek obsadzonych przez rekonstruktorów.


Rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej są przygotowywane z myślą i o żeglarzach, i o tych którzy dopiero marzą o morskiej przygodzie. Każdy rejs trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym położonym w malowniczej części Gdańska. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek wypłyną Państwo na wody Zatoki Gdańskiej.


Program Międzynarodowego Zlotu Żaglowców - Baltic Sail Gdańsk 2020 - wkrótce 


...........................................................................................................................


Tak było w zeszłym roku ...


Tymczasem za organizatorami możemy zapowiedzieć obecność kolejnych żaglowców na Baltic Sail 2019 w Gdańsku. Są to piękne jednostki: 


★ holenderski s/y Minerwa - dł. 50,5 m - (rejsy ⚓)
★ rosyjski s/y Yunyi Baltiets - dł. 50 m
★ holenderski s/y Loth Loriën - 48 m - (rejsy ⚓)
★ niemiecki s/y Greif - dł. 41 m

Baltic Sail - zlot żaglowców★ szwedzki s/y Baltic Beauty - dł. 40 m - (rejsy ⚓)
★ fiński s/y Joanna Saturna - dł. 34 m - (rejsy ⚓)
★ polski STS Generał Zaruski - dł. 25,3 m - (rejsy ⚓)
★ litewski SV Brabander - dł. 23,3 m
★ polski s/y Bryza H - dł. 22,9 m - (rejsy ⚓)
★ niemiecki s/y Ernestine - dł. 22 m - (rejsy ⚓)
★ polski s/y Bonawentura - dł. 20 m - (rejsy ⚓)
★ polski s/y Roztocze - dł 18 m
★ rosyjski s/y Lukull - dł. 17,5 m
★ polski s/y Baltic Star - dł. 15,9 m
★ polski s/y Copernicus - dł. 14,1 m
★ polski s/y Antica - dł. 13,8 m
★ polski s/y Szkwał - dł. 12,7 m
★ łotewski statek Wikingów Uxkull - dł. 9 m
★ polski s/y Jasna Ciasna - dł. 8,3 m
★ polski s/y Laumarlen II - dł. 8,2 m


Bilety na rejsy wycieczkowe ⚓ zaznaczonymi wyżej jednostkami pływającymi w czasie Baltic Sail są dostępne w sprzedaży tutaj


Zapraszamy na Konkurs Szant Pod Żurawiem - imprezę towarzyszącą Baltic Sail. Więcej - jest tutaj 


 Zapraszamy do Gdańska!


W ramach imprezy powstały specjalne strefy ułatwSzanty w Oknie - mała scena - fot. Baltic Sail Gdańskiające wybranie najlepszej dla siebie atrakcji:

I - Strefa Edukacyjna (kryta, ze stoiskami i animacjami)
II -  Strefa Żaglowców (m.in rejsy wybranymi jednostkami)
III - Strefa Muzyczna (ze scenami muzycznymi)
IV - Strefa Relaksu (Baltic Plaża)
V - Strefa Gastronomiczna
VI - Strefa Regat Nord Cup


STREFA MUZYCZNA - XX SZANTY POD ŻURAWIEM
Szanty pod Żurawiem świętują w tym roku swoje dwudziestolecie. Od swoich początków towarzyszą nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikalny charakter tej imprezy. W tym roku przez 3 dni na Scenie Głównej, zlokalizowanej na Ołowiance wystąpi ponad dwadzieścia zespołów szantowych, które zaprezentują koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne, ballady morskie oraz koncerty dedykowane dla dzieci. Gościć będziemy m.in. zespoły: ATLANTYDA, MECHANICY SHANTY, KLANG czy EKT GDYNIA.

W piątek 5 lipca 2019 o godz. 18:00 na Długim Targu, w okolicach Neptuna odbędzie Oficjalne Otwarcie Baltic Sail Gdańsk 2019 z koncertem męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny. Zaraz później wyruszy Parada Rekonstruktorów i Żeglarzy na Ołowiankę.

W niedzielę 7 lipca 2019 o godz. 22:15 podczas festiwalu zostanie podjęta również próba pobicia Rekordu Polski w tańcu morskim - Matelot.


STREFA ŻAGLOWCÓW
Żeglarskim sercem całej imprezy jest ulica Wartka oraz Wyspa Ołowianka szczelnie wypełniona przepięknymi żaglowcami, które przypłyną na XXIII zlot Baltic Sail. We wszystkie dni trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w rejsach po Zatoce Gdańskiej, a także obserwować sportowe zmagania na Zatoce Gdańskiej zawodników Regat Nord Cup i wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. W niedzielne południe (o godz. 12:00) tradycyjnie odbędzie się Parada Żaglowców na Motławie, w której wezmą wszystkie jednostki, które przypłyną na Baltic Sail Gdańsk.


BITWA MORSKA - WISŁOUJŚCIE 1577
200 rekonstruktorów z kraju i Europy odtworzą bitwę z 1577 roku. Bitwa odbędzie się w sobotę 6 lipca, w godz. 16:00 - 17:00 przy zabytkowej Twierdzy Wisłoujście.

Przez całą sobotę od godz. 10:00 do godz. 16:00 w Forcie Twierdzy prezentowane będą dawne warsztaty: kaletnicze, cyrulika, pisarza, mennicy oraz kwatery dowódcze garnizonu gdańskiego. O godz. 16:00 zagłuszą ją działa oraz muszkiety, które rozpoczną ostrzał Szańca Wschodniego w pobliżu przystanku promu wodnego "Twierdza Wisłoujście". Kilkanaście minut później z lasów na szańcu wyłonią się wojska, którzy podejmą szturm na Twierdzę! Widzowie znajdą się w środku widowiska.


Więcej informacji o Bitwie Morskiej Wisłoujście 1577, zdjęcia - szukaj tutaj


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj
Zapraszamy na Baltic Sail 2020 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców w Gdańsku!


Noclegi w Gdańsku - są tutaj
Mapa Długiego Pobrzeża - jest tutaj