Baltic Sail Gdańsk 2022 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców

  • termin : 26 Sierpnia 2022 - 29 Sierpnia 2022
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długie Pobrzeże
  • www : http://www.balticsail.pl
logo
A A

Żaglowce, rejsy, regaty, szanty… 26. edycja Baltic Sail Gdańsk 2022 odbędzie się w dniach 26 - 29 sierpnia 2022 roku. Wydarzenie zwieńczy tradycyjnie Parada Żaglowców.


Ostatni weekend sierpnia zapraszamy na żeglarską przygodę do Gdańska. Nie zabraknie atrakcji wodnych, muzycznych i edukacyjnych! Będzie także możliwość wykupienia rejsów wycieczkowych na wybranych żaglowcach. Taka wycieczka potrwa ok. 3 godzin.


Program Baltic Sail Gdańsk 2022 będzie dostępny pod koniec lipca.


Zlot Baltic Sail


Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisaneZlot żaglowców Gdańsk Trójmiasto 2022 przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Karlskrona, Nysted, Ryga i Szczecin.


Baltic Sail Gdańsk


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała Baltic Sail Gdańskwraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. W tym roku, jak zwykle zlotowi żaglowców będą  towarzyszyć m.in. parada żaglowców na Motławie oraz szantowe koncerty. Baltic Sail Gdańsk jest laureatem plebiscytu na Gdański Produkt Turystyczny – z nagrodą publiczności.


Impreza Baltic Sail to także okazja do zobaczenia Gdańska od strony wody - z pokładu wybranych żaglowców. Z możliwości rejsów po Zatoce Gdańskiej korzysta co roku kilka tysięcy osób. Każdy rejs trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym położonym w malowniczej części Gdańska. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek wypłyną Państwo na wody Zatoki Gdańskiej.

Fanom białych żagli wiele emocji dostarczają organizowane w czasie zlotu żaglowców okolicznościowe regaty.


Dodatkowe atrakcje będą dostępne w ramach występów gdańskich grup rekonstruktorskich (scenki hstoryczne) oraz specjalnej strefy edukacyjnej dla dzieci.


Program Międzynarodowego Zlotu Żaglowców - Baltic Sail Gdańsk 2022balticsail.pl


⛵ REJSY TRADYCYJNYMI JEDNOSTKAMI ⚓

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można port wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską i w miarę możliwości rozpoczną płynięcie na żaglach.


W edycji 2022 będzie można podziwiać m.in:


S/Y Bonawentura - Polska - dł. 16 m
S/Y Bryza H - Polska - dł. 19 m
S/Y Antica - Polska - dł. 14 m 
S/Y Joanna Saturna - Finlandia - dł. 34 m
S/Y Sailing ship Libava - Łotwa - dł. 17 m
S/Y Olander - Polska - dł. 18 m


PARADA ŻAGLOWCÓW W NIEDZIELĘ NA ZATOCE GDAŃSKIEJ


Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. Tradycyjnie od 24 lat odbywała się na wodach Motławy i gromadziła widzów na nabrzeżach od ul. Wartkiej aż po Żurawia. Kolejna odbędzie się 28 sierpnia 2022 o godz. 12.


Wszystkie jdnostki wypłyną na wody obrotnicyBaltic Sail - zlot żaglowców na Polskim Haku i tam uformują szyk paradny. Żaglowce, jachty i kutry powoli wpłyną do cetrum Gdańska aby kolejno zawrócić w okolicach gdańskiego Żurawia i połynąć z powrotem. Dzięki ostatnim remontom widzowie mają do dyspozycji blisko 1,5 km nabrzeży aby bez stania w tłumie podziwiać Paradę.
Organizatorzy wspominają, że przy sprzyjających warunkach pogodowych jest szansa na obejrzenie części jachtów pod żaglami.


FESTIWAL SZANTY pod ŻURAWIEM


Dla miłośników szant mamy dobrą wiadomość. Tak jak w ubiegłych latach będzie można poczuć morskiego, muzycznego ducha.


Podczas Festiwalu w ciągu dwóch dni na scenie głównej na Ołowiance wystąpi czternaście zespołów szantowych, które zaprezentują oprócz szant klasycznych także koncerty chóralne oraz ballady morskie.


 Zapraszamy do Gdańska!


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutajSzanty w Oknie - mała scena - fot. Baltic Sail Gdańsk
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj
Zapraszamy na Baltic Sail 2022 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców w Gdańsku!


Noclegi w Gdańsku - są tutaj
Mapa Długiego Pobrzeża - jest tutaj