Baltic Sail Gdańsk 2021 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców

  • termin : 13 Sierpnia 2021 - 16 Sierpnia 2021
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długie Pobrzeże
  • www : http://www.balticsail.pl
logo
A A

Żaglowce, rejsy, regaty, szanty… XXV edycja Baltic Sail Gdańsk 2021 odbędzie się w dniach 13 - 16 sierpnia 2021 roku. Wydarzenie zwieńczy tradycyjnie Parada Żaglowców (w niedzielę 15 sierpnia, początek o godz. 12)


Łącznie Baltic Sail 2021 zgromadzi ponad 80 jednostek - 7 starych żaglowców oraz 74 innych, mniejszych jachtów i kutrów.


UWAGA - są już dostępne bilety na rejsy wybranymi żaglowcami! Więcej informacji poniżej.


Zlot Baltic Sail


Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisanZlot żaglowców Gdańsk Trójmiasto 2021e przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.


Baltic Sail Gdańsk


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała Baltic Sail Gdańskwraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. W tym roku, jak zwykle zlotowi żaglowców będą  towarzyszyć m.in. parada żaglowców na Motławie oraz szantowe koncerty. Baltic Sail Gdańsk jest laureatem plebiscytu na Gdański Produkt Turystyczny – z nagrodą publiczności.


Impreza Baltic Sail to także okazja do zobaczenia Gdańska od strony wody - z pokładu wybranych żaglowców. Z możliwości rejsów po Zatoce Gdańskiej korzysta co roku kilka tysięcy osób. Każdy rejs trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym położonym w malowniczej części Gdańska. W trakcie pierwszej części rejsuDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek wypłyną Państwo na wody Zatoki Gdańskiej.

Fanom białych żagli wiele emocji dostarczają organizowane w czasie zlotu żaglowców okolicznościowe regaty. Ogromną popularnością cieszą się również widowiskowe inscenizacje historyczne z udziałem zabytkowych jednostek obsadzonych przez rekonstruktorów.


Dodatkowe atrakcje będą dostępne w ramach występów gdańskich grup rekonstruktorskich (scenki hstoryczne) oraz specjalnej strefy edukacyjnej dla dzieci.


Program Międzynarodowego Zlotu Żaglowców - Baltic Sail Gdańsk 2021balticsail.pl


⛵ REJSY TRADYCYJNYMI JEDNOSTKAMI

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można port wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską i w miarę  możliwości rozpoczną płynięcie na żaglach. 


W edycji 2021 zapraszamy na pokład 6 jednostek:


S/Y BonawenturaBaltic Sail - zlot żaglowców
Generał Zaruski. Gdańsk ratuje Żaglowiec
Bryza H
Antica 
Sailing ship Libava
Olander


Aktualne rejsy i wolne miejsca oraz zakup biletów (od 65 zł) dostępne na  balticsail.pl. Dla osób do 15 roku życia, powyżej 70 roku życia oraz z niepełnosprawnością i ich opiekunów, a także posiadaczy Karty Mieszkańca przewidziano specjalne zniżki.


PARADA ŻAGLOWCÓW W NIEDZIELĘ NA ZATOCE GDAŃSKIEJ

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. Tradycyjnie od 24 lat odbywała się na wodach Motławy i gromadziła widzów na nabrzeżach od ul. Wartkiej aż po Żurawia. Spotkajmy się 15 sierpnia o godz. 12!


Wszystkie jdnostki wypłyną na wody obrotnicy na Polskim Haku i tam uformują szyk paradny. Żaglowce, jachty i kutry powoli wpłyną do cetrum Gdańska aby kolejno zawrócić w okolicach gdańskiego Żurawia i połynąć z powrotem. Dzięki ostatnim remontom widzowie mają do dyspozycji blisko 1,5 km nabrzeży aby bez stania w tłumie podziwiać Paradę.
Organizatorzy wspominają, że przy sprzyjających warunkach pogodowych jest szansa na obejrzenie części jachtów pod żaglami.


FESTIWAL SZANTY pod ŻURAWIEM 2021


Dla miłośników szant mamy dobrą wiadomość. Tak jak w ubiegłych latach będzie można poczuć morskiego, muzycznego ducha.


Podczas Festiwalu w ciągu dwóch dni na scenie głównej na Ołowiance wystąpi czternaście zespołów szantowych, które zaprezentują oprócz szant klasycznych także koncerty chóralne oraz ballady morskie.
Usłyszymy i zobaczymy m.in. zespoły: Trzy Majtki, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Sąsiedzi, Orkiestra Samanta czy NORTH CAPE.


 Zapraszamy do Gdańska!


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutajSzanty w Oknie - mała scena - fot. Baltic Sail Gdańsk
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj
Zapraszamy na Baltic Sail 20201 - Międzynarodowy Zlot Żaglowców w Gdańsku!


Noclegi w Gdańsku - są tutaj
Mapa Długiego Pobrzeża - jest tutaj