Mozartiana 2022

  • termin : 21 Sierpnia 2022 - 27 Sierpnia 2022
  • miasto : Gdańsk - Oliwa
  • ulica : Cystersów 10
  • www : http://www.mozartiana.pl
logo
A A

Festiwal został zainaugurowany w 2006 r. z okazji 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Program koncertów obejmuje zarówno dzieła Mistrza jak i utwory inspirowane jego muzyką. Koncerty odbywają się nie tylko we wspaniałych wnętrzach Katedry Oliwskiej, ale również w przepięknych plenerach zabytkowego parku przypałacowego w Oliwie oraz w Dworze Artusa. Jest to wydarzenie bez precedensu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Festiwal Mozartowski Mozartiana Gdańsk OliwaFestiwal prezentujący muzykę W.A. Mozarta w naturalnych wnętrzach epoki klasycyzmu jest liczącym się i wysoko ocenianym wydarzeniem muzycznym.


Zdjęcia z pięknego Parku Oliwskiego - są tutaj


W bogatym programie Festiwalu znajdują się koncerty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem. Niezwykły klimat w Parku Oliwskim tworzy również teatralizacja przestrzeni. Na ścieżkach i w alejach spotkać można postaci rodem z XVIII wieku. Niewątpliwym sukcesem Festiwalu jest to, iż z każdą odsłoną cieszy się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach festiwalu wynosi blisko 20 000 osób.


Festiwal, czyli święto muzyki Mozarta? Idea nieco przewrotna, bo muzyka ta powstawała wszak, by służyć rozmaitym świętom. Państwowym – jak Msza c-moll, skomponowana na ceremonię poświęcenia wiedeńskiego sierocińca w obecności rodziny cesarskiej. Prywatnym – jak Divertimento, napisane na imieniny siostry.


Dlaczego akurat Mozarta? Bo obdarował świat muzyką tak wspaniałą, że chcemy, by był równie „gdański” jak „wiedeński” (skoro Japończycy celebrują „naszego” Chopina jak własnego kompozytora, to czemu nie mielibyśmy podobnie potraktować Mozarta?). Szkoda również, gdyby ci, którzy dotąd jeszcze muzyki Mozarta nie słyszeli, pozbawieni byli okazji poznania jej, a niebezpieczeństwo jest niemałe, bo żyjemy w powodzi dźwięków, w której łatwo przeoczyć, czy „przesłyszeć” nawet taki cud.


Mozartianom sprzyja oliwskie otoczenie. Budowę pałacu ukończono w roku urodzin Mozarta (1756), ostatnią wielką pracę nad organami podjęto w roku jego śmierci (1791). Zbieżność dat jest przypadkowa, lecz w konsekwencji festiwalowe otoczenie przypomina to, w którym żył i tworzył ów kompozytor.
Największą miłością Mozart darzył operę, a świat do dzisiaj odpłaca mu to wzajemnością: listę najczęściej wystawianych oper otwiera Czarodziejski flet.


Zgodnie z tradycją Mozartianów, obok wykonawców grających z pełnym respektem dla każdej nuty postawionej przez kompozytora, pojawią się też muzycy Mozartiana Gdańsk Oliwa 2022improwizujący i przerabiający jego muzykę.


Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dzięki różnorodności. Tworzą ją wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, jazzowej, a nawet góralskiej inspirowanej twórczością Mozarta, przedstawienia dla dzieci.


Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert finałowy, który odbędzie się w  Archikatedrze Oliwskiej. Zabrzmi muzyka sakralna Mozarta z udziałem wybitnych śpiewaków międzynarodowych scen muzycznych, Polskiego Chóru Kameralnego oraz jednej z czołowych światowych orkiestr kameralnych, specjalizującej  się w wykonaniu muzyki dawnej - Akamus  z Berlina, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. 


Program Festiwalu Mozartiana 2022 - jest tutaj


Będziesz w Oliwie?


Hotel biznesowy z parkingiem Gdańsk Oliwa


Mozartiana 2022 - zapraszamy do Gdańska Oliwy!