Babie Lato. Święto Miodu 2018

  • termin : 08 Września 2018
  • godzina : 10.00 - 17.00
  • miasto : Swołowo
  • miejsce : Zagroda Albrechta
  • bilety : 0 - 8 zł
  • telefon : (59) 832 48 97
  • www : http://www.muzeum.swolowo.pl
logo
A A

XI regionalny konkurs na najlepszą pomorską nalewkę odbędzie się w sobotę 8 września 2018 w skansenie w Swołowie podczas imprezy zatytułowanej "Babie Lato. Święto Miodu".


Konkurs zapowiada się bardzo ciekawie, bo swój udział zapowiedziało kilkanaście gospodyń i gospodarzy z całego Pomorza, którzy przygotowali w sumie kilkadziesiąt napitków. Jury oceni kolor i klarowność nalewek, ich bukiet smakowy, harmonię oraz reprezentacyjność stoiska.


XI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę, V Słupskie Święto Miodu

Konkurs na nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 8 września 2018 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato i Święto Miodu”. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki.

W tym samym dniu Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na V Słupskie Święto Miodu połączone z degustacją nalewek.


W sobotę 8 września 2018 roku w Swołowie będzie można zaopatrzyć się w ekologicznej aptece: propolis, pyłek, mleczko pszczele, pigwówka, nalewka z malin, syrop z pędów sosny, olejki z nagietka… Oprócz tego turyści, którzy przyjadą tego dnia do Swołowa będą mogli skosztować pomorskich napitków, a także spróbować tradycyjnych pomorskich potraw i smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpi zespół „Zgagafari”. Impreza odbędzie się w na terenie Zagrody Albrechta w skansenie w Swołowie, bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł (normalny), dzieci do lat 7 - wstęp wolny.


W programie:


- występ zespołu „Zgagafari”
- prezentacja dawnego i nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego
- Jak postępować z miodem? – rady prezesa koła pszczelarzy
- wręczenie odznaczeń pszczelarskich PZP (ok. godz.14.00)
- wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Pszczoły w każdym ogródku” (ok. godz. 15.00).
- wręczenie nagród laureatom „XI Konkursu na Pomorską Nalewkę” (ok. godz. 15.30)
- wystawa prac konkursowych w budynku gospodarczym zagrody
- promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”
- piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i „Gospody Swołowo” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki)
- prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsk
- możliwość degustacji i zakupu miodu w słoiku i miodu z plastra, zakupu świec woskowych oraz innych produktów pszczelich
- prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
- prezentacja pasiek Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
- zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych z pszczółką w tle, z nagrodami
- degustacja nalewek konkursowych godz. 16.00


Ponadto: Muzeum zaprasza do zwiedzenia aktualnie przygotowanych wystaw.Uloterapia - leczy różne dolegliwości!


Uloterapia na Kaszubach


Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia -są tutaj
 Atrakcje Słupska  - są tutaj


Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka