Babie Lato. Święto Miodu 2019

logo
A A

XII regionalny konkurs na najlepszą pomorską nalewkę odbędzie się w sobotę 7 września 2019 w skansenie w Swołowie podczas imprezy zatytułowanej "Babie Lato. Święto Miodu".


Konkurs zapowiada się bardzo ciekawie, bo swój udział zapowiedziało kilkanaście gospodyń i gospodarzy z całego Pomorza, którzy przygotowali kilkadziesiąt owocowych i ziołowych napitków. Jury oceni ich kolor, klarowność i bukiet smakowy. Turyści, którzy przyjadą tego dnia do Swołowa będą mogli skosztować pomorskich trunków , a także spróbować tradycyjnych potraw i smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Wstęp wolny.


XII Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę, VI Słupskie Święto Miodu

Konkurs na nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 7 września 2019 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato i Święto Miodu”. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki.

W tym samym dniu Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na VI Słupskie Święto Miodu połączone z degustacją nalewek.


W sobotę 7 września 2019 roku w Swołowie będzie można zaopatrzyć się w ekologicznej aptece: propolis, pyłek, mleczko pszczele, pigwówka, nalewka z malin, syrop z pędów sosny, olejki z nagietka…


PROGRAM:


W tym roku zapowiada się wyjątkowo, gdyż impreza połączona jest z Dożynkami Gminy Słupsk. Z tego względu też, nie odbędzie się w „Zagrodzie Albrechta” jak co roku, lecz w nowszej części muzeum. Dzięki temu po południu swobodnie włączymy się w program dożynek. Biesiadę przy wyśmienitych nalewkach i miodach można będzie zacząć już od godziny 11:00, podczas trwania imprezy piknik kulinarny na miodzie i nie tylko.

Program imprezy:

- sprzedaż produktów pszczelich z pasiek rejonu słupskiego
- możliwość degustacji i zakupu produktów wiejskich, nalewek, syropów,
miodu w słoiku i miodu z plastra, zakupu świec woskowych
- prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
- Prezentacja dawnego i nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego. Degustacja miodu z plastra
- Jak postępować z miodem? – rady prezesa koła pszczelarzy
- Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt.: „Pasieka miejsce niezwykłe”
- Wręczenie odznaczeń pszczelarskich PZP i wyróżnień dla pszczelarzy koła (ok. godz.13.00)
- Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego (ok. godz. 15.00)
- Promocja sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich od pszczelarzy
- Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”
- Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą Pomorską nalewkę” (15:00)
- Zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych z pszczółką w tle, z nagrodami

Muzeum zaprasza do zwiedzenia wystawy czasowej pt „Rezerwat”. Wystawa powstała w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym”.


Uloterapia - leczy różne dolegliwości!


Uloterapia na Kaszubach


Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia -są tutaj
 Atrakcje Słupska  - są tutaj


Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka