W słowińskiej zagrodzie

  • termin : 16 Lipca 2019 - 10 Sierpnia 2019
  • godzina : 10.00 - 16.00 (od wtorku do soboty)
  • miasto : Kluki
  • miejsce : Muzeum Wsi Słowińskiej
  • www : http://www.muzeumkluki.pl/
logo
A A

W okresie od 16 lipca do 10 sierpnia 2019, od wtorku do soboty  (10.00 - 16:00) Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zaprasza do słowińskiej zagrody! Koło pięknych szachulcowych chałup, ciekawych rozmaitych pokazów oraz smakowitych zapachów wydobywających się z wnętrz nikt nie przejdzie obojętnie.


W słowińskiej zagrodzie” to cykliczna impreza odbywająca się w Klukach na przełomie lipca i sierpnia. Do muzeum na wolnym powietrzu przyjeżdżają wówczas tłumy turystów. W każdej zagrodzie prezentowane są pokazy tradycyjnych zajęć i rzemiosł charakterystycznych dla ludności słowińskiej, dawniej zamieszkującej region. Mężczyźni kręcą powrozy, kopią torf, mielą w żarnach ziarna na mąkę, wyplatają kosze, naprawiają sieci rybackie i dłubią klumpy, czyli buty dla konia. Kobiety w charakterystycznych strojach krzątają się po kuchniach – kiszą ogórki, odciskają twaróg, smażą konfitury i drożdżowe wafle, lepią kołduny, kroją warzywa na kartoflankę i gotują chłodnik. Inne szyją na starej maszynie, wykonują urocze koronki i krajki, piorą dzwonem, prasują, maglują i przędą na kołowrotku.


W muzeum w trakcie pokazów robi się gwarno i wesoło. Pracujący w każdej zagrodzie ludzie sprawiają, że jeszcze lepiej można odczuć autentyczność i sielskość Kluk – wyjątkowej wioski. Całość uzupełniają zwierzęta w zagrodach – znajdziecie w nich konie, owce i barana, kozę, kury oraz gęsi.


Przyjedźcie na wieś, do Kluk. Tam czas spowalnia, a rozmaite atrakcje zapewnią moc wrażeń.


Skansen w Klukach - informacje, zdjęcia - są tutaj