Festiwal Scena Wolności 2022

  • termin : 12 Listopada 2022 - 27 Listopada 2022
  • miasto : Słupsk
  • ulica : Jana Pawła II 3
  • miejsce : Nowy Teatr im. Witkacego
  • www : http://nowyteatr.pl/festiwal/
logo
A A

Miasto Słupsk i Nowy Teatr pragną zaprosić Państwa na III edycję festiwalu „Scena wolności", który odbędzie się między 12 a 27 listopada 2022 roku. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid 19 impreza wraca na kulturalną mapę miasta! Festiwal „Scena wolności" to przegląd najważniejszych spektakli z całego kraju. Pokazujemy sztuki zaangażowane społecznie i komentujące aktualną rzeczywistość. Przedstawienia, które przełamują granice – zarówno w podejmowanej tematyce, jak i formie artystycznej. Inscenizacje dramatów głównie polskich autorów, mówiące o Polsce tu i teraz.


Podczas poprzednich edycji lokalna społeczność miała okazję zobaczyć najgłośniejsze przedstawienia z ostatnich lat. Pokazaliśmy między innymi „Naszą klasę" T. Słobodzianka z Teatru Dramatycznego w Warszawie, „Klątwę" S. Wyspiańskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie czy „Lubiewo" M. Witkowskiego Teatru Nowego w Krakowie. W tym roku pokażemy spektakle, które często zmieniły historię nie tylko tworzących je artystów, ale często również teatrów, w których powstały. Zobaczymy legendarnego „Pawia królowej" D. Masłowskiej z Narodowego Teatru Starego w Krakowie, kontrowersyjną „Korę. Boską" Katarzyny Chlebny i głośnego „Wiedźmina. Turbolechitę" Z. Szczerka z Teatru Nowego Proxima w Krakowie, kultową „Samotność pól bawełnianych" B. Koltesa z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, podbijającego kraj „Wujaszka Wanię" A. Czechowa z Teatru Ludowego w Krakowie oraz „Innych Ludzi" D. Masłowskiej z Teatru Barakah w Krakowie – przedstawienie uznane za najlepszą polską sztukę współczesną minionego sezonu.


Festiwal zainauguruje premiera słupskiego teatru „Ciotka Karola" Ihora Chayki. Spektakl, który specjalnie na tę okazję przygotowuje grupa Uchodźców z Ukrainy, będzie prezentowany w języku ukraińskim i traktuje o polsko ukraińskich – relacjach. Przedstawienie to w sposób szczególny wpisuje się w ideę festiwalu „Scena wolności" pokazując, aką wartością jest wolność i możliwość swobodnej wypowiedzi ze sceny. Podczas imprezy Nowy Teatr pokaże również swoją ostatnią premierę – „Grupę krwi" A. Wakulik przygotowaną w ramach konkursu Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie", którego słupski teatr jest laureatem. Chcielibyśmy jednocześnie podziękować Panu Mieczysławowi Strukowi – Marszałkowi Województwa Pomorskiego za pomoc organizacyjną i objęcie Patronatem honorowym wydarzenia oraz Panu Tomaszowi Kloskowskiemu – Prezesowi Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku za wsparcie finansowe imprezy.


Przed nami dwa tygodnie wspaniałej przygody ze sztuką. Do zobaczenia w Nowym Teatrze!


Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Prezydentka Miasta Słupska


Dominik Nowak
Dyrektor Nowego teatru im. Witkacego w Słupsku


Program:


12 LISTOPADA 2022 (sobota)
19:00 PREMIERA „Ciotka Karola" reż. Ihor Chayka | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku


13 LISTOPADA 2022 (niedziela)
19:00 „Ciotka Karola" reż. Ihor Chayka | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku


15 LISTOPADA 2022 (wtorek)
19:00 „Paw królowej" reż. Paweł Świątek | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie


17 LISTOPADA 2022 (czwartek)
18:00 „Inni ludzie" reż. Maciej Gorczyński | Teatr Barakah w Krakowie
20:00 „Wujaszek Wania" reż. Małgorzata Bogajewska | Teatr Ludowy w Krakowie


18 LISTOPADA 2022(piątek)
19:00 „Wiedźmin. Turbolechita" reż. Piotr Sieklucki | Teatr Nowy Proxima w Krakowie


19 LISTOPADA 2022(sobota)
19:00 „Kora. Boska" reż. Katarzyna Chlebny | Teatr Nowy Proxima w Krakowie


20 LISTOPADA 2022 (niedziela)
19:00 „Samotność pól bawełnianych" reż. Radosław Rychcik | Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach


24-27 LISTOPADA 2022 (czwartek – niedziela)
19:00 „Grupa krwi" reż. Maciej Gorczyński | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku


Po każdym spektaklu festiwalowym widzów zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.
Rozmowy będą się odbywać na scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.


KUP BILET