Niedziela Palmowa w muzeum w Swołowie

logo
A A

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej 25 marca 2018 roku.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących, ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele kolejnych pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.


NIedziela palmowa Swołowo - fot. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w SwołowieMuzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
Organizowany konkurs jest zwieńczeniem naszych starań zmierzających do podtrzymania i ożywienia tradycji związanych z obrzędowością wielkanocną. Zapraszamy osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszystkich zainteresowanych z terenów Pomorza do zgłaszania własnoręcznie wykonanych palm wielkanocnych do muzeum w Swołowie.
Uroczyste rozstrzygnięcie VI Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną oraz wręczenie nagród nastąpi w Niedzielę Palmową 25 marca 2018 roku w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie internetowej: www.muzeum.swolowo.pl


Program:

10.00 - 16.00 KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców i rękodzielników – pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne i wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca”.
10.00 - 16.00 TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne specjały.

11.00 MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie z udziałem chóru Pasjonata, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby Muzeum.

12.00 -15.00 POKAZ WYPIEKU PIECZYWA OBRZĘDOWEGO
12.00-15.00 – WARSZTATY ODCISKANIA BARANKA Z MASY CUKROWEJ
12.00-15.00 – WARSZTATY WSPÓŁCZESNYCH TECHNIK ZDOBIENIA JAJ WIELKANOCNYCH – tworzenie jajek filcowanych z wełny owczej
12.30 - KONCERT CHÓRU PASJONATA
13.00 - 15.00 POKAZY I WARSZTATY TRADYCYJNYCH TECHNIK ZDOBIENIA PISANEK WIELKANOCNYCH – tworzenie drapanek, woskowych pisanek i oklejanek z sitowia i ze słomy.
13.00 - 15.00 POKAZY I WARSZTATY PAPIEROPLASTYKI OBRZĘDOWEJ – tworzenie kwiatów z bibuły oraz palm.
12.30-16.00 PREZENTACJE PALM uczestników VI Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
15.00 - ROZSTRZYGNIĘCIE VI POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELAKNOCNĄ


Zapraszamy na Niedzielę Palmową 2019!


Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia -są tutaj