Elekrownia wodna Struga - najstarsze żarówki na świecie

  • miasto : Soszyca
A A

Elektrownia wodna Struga w Strudze k/Soszycy - najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupia i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działa od chwili wybudowania w Elektrownia Wodna Struga1896 roku. Prawdziwą sensację stanowią 2 świecące żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie, na dodatek w "czynnej" służbie!
Zresztą cały zespół elektrowni na tej rzece, zwany "kaskadą" wart jest obejrzenia. Np. w elektrowni Gąskowo, w Gałąźni Małej woda spływa w dół , w rurociągu, prosto do turbiny z wysokości 38 metrów. Bardzo malownicza - aparaty same robią w tym miejscu zdjęcia!
Do Soszycy dojedziemy np. od strony Bytowa, drogą na Przeworsk, gdzie skręcamy w lewo , w kierunku Czarnej Dąbrówki. Dojazd wg mapy satelitranej poniżej.


Najstarsze żarówki świata - fot. Kazimierz RolbieckiMuzeum w Gałąźni Małej czynne pn-sob.: godz.10.00-15.00. Zwiedzanie w grupach 5-30 osób.


Szczegółowe informacje na temat zwiedzania, bilety, itp. pod nr tel. 59 823 13 82

Zdjęcia różnych obiektów na Szlaku Elektrowni Wodnych - udostępnione dzięki uprzejmości dyrekcji Elektrowni Wodnych Słupsk Sp. z.o.o. Autorem zdjęcia żarówek jest p. Kazimierz Rolbiecki.


Kawiarenka Magnolia - SoszycaW malowniczych okolicach Soszycy można zaplanować postój i odpoczynek. Kilkaset metrów przed elektrownią znajduje się ładny plac zabaw (po lewej) oraz maleńka, sezonowa Kawiarenka Magnolia (po lewej). Wśród świerków rozstawione są tutaj pod parasolami ławy i stoły, Jest także miejsce na ognisko oraz grill. Na miejscu można zamówić gorące napoje oraz ciepłe posiłki. Większe grupy są proszone o rezerwację pod tel. 608 17 38 48. Więcej o Magnolii - jest tutaj


Najstarsze żarówki na świecie - Elektrownia Struga koło Soszycy!


Noclegi w Soszycy - są tutaj


Noclegi w okolicach Bytowa - są tutaj