Elekrownia wodna Struga - najstarsze żarówki na świecie

  • miasto : Soszyca
A A

Elektrownia wodna Struga w Strudze k/Soszycy - najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupia i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działa od chwili wybudowania w Elektrownia Wodna Struga1896 roku. Prawdziwą sensację stanowią 2 świecące żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie, na dodatek w "czynnej" służbie!
Zresztą cały zespół elektrowni na tej rzece, zwany "kaskadą" wart jest obejrzenia. Np. w elektrowni Gąskowo, w Gałąźni Małej woda spływa w dół , w rurociągu, prosto do turbiny z wysokości 38 metrów. Bardzo malownicza - aparaty same robią w tym miejscu zdjęcia!
Do Soszycy dojedziemy np. od strony Bytowa, drogą na Przeworsk, gdzie skręcamy w lewo , w kierunku Czarnej Dąbrówki. Dojazd wg mapy satelitranej poniżej.


Najstarsze żarówki świata - fot. Kazimierz RolbieckiMuzeum w Gałąźni Małej czynne pn-sob.: godz.10.00-15.00. Zwiedzanie w grupach 5-30 osób.


Szczegółowe informacje na temat zwiedzania, bilety, itp. pod nr tel. 59 823 13 82

Zdjęcia różnych obiektów na Szlaku Elektrowni Wodnych - udostępnione dzięki uprzejmości dyrekcji Elektrowni Wodnych Słupsk Sp. z.o.o. Autorem zdjęcia żarówek jest p. Kazimierz Rolbiecki.


Najstarsze żarówki na świecie - Elektrownia Struga koło Soszycy!


Noclegi w Soszycy - są tutaj


Noclegi w okolicach Bytowa - są tutaj