Kamienne Kręgi Węsiory

  • miasto : Węsiory
A A

Kamienne kręgi - Węsiory. 2 kilometry od wsi znajduje się magiczne miejsce czczone prawdopodobnie przez Gotów, którzy żyli tutaj przez ok. 100-150 lat (od 70 roku n.e.) Przybyli ze Skandynawii, skuszeni obfitością lasów w zwierzynę i runo leśne. Niestety jałowa ziemia sprawiała, że cierpieli m.in. na awitaminozę i wkrótce zdecydowali się opuścić te ziemie, kierując się przez Ukrainę nad Morze Czarne. Tam rozdzielili się zasiedlając obecne tereny Włoch oraz Hiszpanii. Pozostawili po sobie tajemnicze kręgi z ogromnych głazów oraz tzw. krąg Strażnika, mający silne, pozytywne oddziaływanie energetyczne. Zagadkowe miejsce przyciąga co roku wielu turystów. Powstało mnóstwo hipotez na temat tych niezwykłych kamiennych kompleksów. Podkreślają one, że jest to miejsce o szczególnej energii, która kojąco wpływa na system nerwowy. Moc kręgów ma przywracać równowagę pól energetycznych, a co za tym idzie wpływać kojąco na zmęczony organizm.


Całe miejsce jest bardzo dobrze opisane i oznakowane, dysponuje parkingiem ( stamtąd idziemy ok. 300 m). Węsiory były bohaterem pierwszej powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i skarb Anatoryka".


Dzisiaj, dzięki pracy i pasji mieszkańców, wieś jest coraz tłumniej odwiedzana podczas corocznej Biesiady Gockiej. Organizatorzy tej lipcowej imprezy (w formie happeningu) dbają by wszyscy chętni mogli poczuć na miejscu ducha zabawy z pradawnych czasów. Stopniowo też, przy wsparciu władz lokalnych wznoszą kolejne elementy osady: majdan, palisadę, wiaty itd. A, że okolice pełne są pięknych krajobrazów - warto rozważyć dłuższy pobyt.


Dojazd do kręgów ułatwiają kierunkowskazy prowadzące do dużego leśnego parkingu. Stamtąd jest  już tylko kilkaset metrów. Dokładne położenie kręgów można sprawdzic na mapie satelitarnej poniżej.


Noclegi. W samych Węsiorach można przenocować w bardzo wygodnej Willi Tradycja (tel. 501 258 831, 58 302 59 80), która oferuje noclegi z wyżywieniem i zaprasza gości do przytulnej kawiarni.


Noclegi Sulęczyno (4 km) - są tutaj


Na noclegi w Węsiorach zapraszamy do Willi Tradycja!
Willa Tradycja noclegi Węsiory


Wędkowanie i apartamenty nad jeziorem - Stanica nad Kamiennymi Kręgami


Stanica nad Kamiennymi Kręgami nad jeziorem Czarnym