Kamienne Kręgi Węsiory

  • miasto : Węsiory
A A

Kamienne kręgi - Węsiory. 2 kilometry od wsi znajduje się magiczne miejsce czczone prawdopodobnie przez Gotów, którzy żyli tutaj przez ok. 100-150 lat (od 70 roku n.e.) Przybyli ze Skandynawii, skuszeni obfitością lasów w zwierzynę i runo leśne. Niestety jałowa ziemia sprawiała, że cierpieli m.in. na awitaminozę i wkrótce zdecydowali się opuścić te ziemie, kierując się przez Ukrainę nad Morze Czarne. Tam rozdzielili się zasiedlając obecne tereny Włoch oraz Hiszpanii. Pozostawili po sobie tajemnicze kręgi z ogromnych głazów oraz tzw. krąg Strażnika, mający silne, pozytywne oddziaływanie energetyczne. Całe miejsce jest bardzo dobrze opisane i oznakowane, dysponuje parkingiem ( stamtąd idziemy ok. 300 m). Węsiory były bohaterem pierwszej powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i skarb Anatoryka".


Dzisiaj, dzięki pracy i pasji mieszkańców, wieś jest coraz tłumniej odwiedzana podczas corocznej Biesiady Gockiej. Organizatorzy tej lipcowej imprezy (w formie happeningu) dbają by wszyscy chętni mogli poczuć na miejscu ducha zabawy z pradawnych czasów. Stopniowo też, przy wsparciu władz lokalnych wznoszą kolejne elementy osady: majdan, palisadę, wiaty itd. A, że okolice pełne są pięknych krajobrazów - warto rozważyć dłuższy pobyt.


Dojazd do kręgów ułatwiają kierunkowskazy prowadzące do dużego leśnego parkingu. Stamtąd jest  już tylko kilkaset metrów. Dokładne położenie kręgów można sprawdzic na mapie satelitarnej poniżej.


Noclegi. W samych Węsiorach można przenocować w bardzo wygodnej Willi Tradycja (tel. 501 258 831, 58 302 59 80), która oferuje noclegi z wyżywieniem i zaprasza gości do przytulnej kawiarni.


Noclegi Sulęczyno (4 km) - są tutaj


Na noclegi w Węsiorach zapraszamy do Willi Tradycja!
Willa Tradycja noclegi Węsiory


Wędkowanie i apartamenty nad jeziorem - Stanica nad Kamiennymi Kręgami


Stanica nad Kamiennymi Kręgami nad jeziorem Czarnym